Leikkaa kaikkein köyhimmiltä suomalaisilta eli opiskelijoilta, eläkeläisiltä ja työttömiltä.
Ei enää jatkokautta tämmöiselle kansanedustajalle.
Ei enää jatkokautta tämmöiselle kansanedustajalle.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 119
Vanhimmat
Niinhän se on, ettei köyhän sovi kepulaisille ääntään antaa, eikä muille porvareille. Populeeraajatkaan eivät ole muulla asialla kuin omalla ja itteensä varten.
Kyllönen on vahvoilla eduskuntaan pääsyn kanssa.
Voi ollakin. Keskustalla liian monta hyvää ehdokasta.
Ja se, että pysyykö eduskunnassa, jonne kansa hänet äänestänyt.
hoitopaikkojen epäkohdat tulivat julkisuuteen,milloin keskustan tukemat näinäisviljelijät.Suomussalmellakin muka maatalousyrittäjä tittelillä rypenyt samaa suota monta vuotta,ala parikymmentä ha, heinärullia kymmenkunta, korhosen porukka tukee reiluilla tukiilla.
Miksi moitit aloittaja linjakasta kansanedustajaa, hänhän noudattaa vain yhdessä kokoomuksen ja persujen kanssa sovittua hallitusohjelmaa ja sitäpaitsi, köyhiltä kannattaa ottaa koska heitä on niin paljon. Pian on uudet vaalit, ketkujen kerho saa palkkansa ja SDP hallituksen ohjakset.
Samanlaisia kusipäitä kaikki. Lupaavat suuren rahan toivossa. Sitten kun sinne päästään suuret lupaukset unohtuu. Ootetaan vaan tilipäivää.
Ja ketkujen ketkuja lisää?
Isolla ilmotuksella mainostaa Korhonen uusimmassa Ylä-Kainuussakin. Ei ole ilmoitusta omilla rahoilla maksettu, mistä lie Nuoriosäätiöstä puliveerausrahoja saanu tai yrityksiltä likaista vaalitukea. Hyi!
En ostaisi Timo Korhoselta käytettyä autoa !
Eipä se myy vasemistolaiselle.
Ei oikeistolaisetkaan osta Timolta käytettyä autoa !
Timo Korhonen tämänkin päivän Kainuun Sanomissa selittelee. Eduskunnassa ei kuitenkaan mitään saa aikaiseksi.
Eräs puoluepamppu anelee linja auton ratintakaa samaan suuntaan menijöitä.Kysehän on meno Kreikkaan katsomaan millaista kurjuutta velkainen valtio tarjoaa.
keskusta on osana syyllinen että maanviljelijät on ahtaalla .
ei eläkeläisilläkään muu noussut kuin menot.
korjata pitää mutta ei vähäosaisten kustannuksella jolla on vähiten viedään eniten.
keskustaa ei enään äänestetä se on varma ei niin uskollinen voi olla että kaivaa omaa hautaa.
on vienyt vanhat ja sairaat ennen aikaseen kuolemaan.
joka hönttä äänensä nuille antaa pöljä.
Äänestähän sinä viisas sitten SDP: ta ja yleensäkin vasureita ja (ennenkaikkea Kylliäistä), tai viherpiipertelijöitä, niin kaikki muuttuu! Sinun velkasikin annetaan anteeksi, kun ne pääsevät valtaan!
Pankin seinästä saa ilman tunnuslukuja euroja ja eläkkeet tuplautuvat ja taksikyydit ovat ilmaisia ym.kannattamalla punaniskoja.
Valtion omaisuus myydään ja rahat viedään veroparatiiseihin jos äänestää Sipilän keskustaa (=kokoomus).
Paljonko punaniska on lypsänyt veroeuroja itselleen?Keinottelemalla eri korvauksia.
Tarkoittaako Tuhontie Paltamolaista kansanrtustajaa Jarvan Sannaa, joka ajeli eduskunnan kesäloman aikana taksill 3000 € edestä eduskunnan piikkiin.
Piikiläinen,todistappa tämä väite,tai joudut vastuuseen?
Timo vaikenee sujuvasti aina silloin kun pääsee eduskuntataloon...
Timo Kallilla siisti sisätyö. Ulos talousnatsi.
Kepulaisia kuolee enemmän kuin uusia syntyy tilalle !
Timppa, Timppa armeijakamu, eipä taida kannattaa enää esiintyä politiikassa! Laita jo pillit pusssiin!
Timo joutuu vaalikampanjan aikaan kehumaan Berneriä. Tämä on Sipilän tahto.
Kepu pettää aina. Tämä on totuus !
Kepu ja kokoomus saivat Suomen nousuun järkevällä politiikalla keiden vuoro on taas tehdä mahalasku.
Ja toivottavasti vievät loputkin lomarahat ja lomat😂
Kyllä eurojen kylväljiä löytyy,Punaniskat ja kaalipäät.
Äänestän paikallista Ps ehdokasta.
Jolla ei ole minkäänlaita mahdollisuutta läpimenoon?
Äänestän jotakin muuta kuin keskustaa.
Se on aina paras vaihtoehto.
Taitaa Korhosen aika olla siirtyminen parlamentistä muihin tärkeisiin tehtäviin.
Ei ääntä täältäkään Timolle. Parempia ehdokkaita on nyt tarjolla.
Kansanedustajien kaudet pitäisi rajata kahteen kauteen.
Siellä jotkut olleet kymmeniä vuosia.
Timo Korhosen vaalimainoksessa olevaa kuvaa on huomattavasti paranneltu.
Epäuskottavaa kun ei uskalla esiintyä ihan sen näköisenä kuvassa kuin todellisuudessa on.
Muutenkaan ei tätä Timo Korhosta voi enää äänestää.
Lähetäppä sinä j-pennanen oma kuvasi niin arvostellaan sitten
Ynnä sairailta. Ovat puheissa jälleen nämä, joita tosiaan kikutellaan. Eilinen käytös äänestäen oli huomionarvoinen osoitus, kuinka lopullista kepulismi on. Jännää kuin lonkanleikkaus.
Punaiset korpit ne jaksaa raakkua.
Pikemminkin kepulaiset vikisevät kurjuuttaan kun vaalitappio on jo varmaa.
Samia äänestän.
Varmoja arpoja joka ei läpäise testiä.
Taas kerran keskusta on näyttänyt kyntensä, eipä siitä tullut taaskaan muuta kun kusi ,siis susi .
Sipilä lupasi aikoinaan että tulos tai ulos ja nyt on aika toimia, SIPILÄ OLE MIES JA ULOS , sama pätee Suomussalmelaisiin keskusta konkareihin jotka ovat istuneet vuosikymmeniä johtopaikoilla saamatta mitään aikaan ,
Kepulaiset eivät osaa edes kunnissa hoitaa asioita kuntoon.
Mitenkään heitä ei kannata jatkossa päästää hoitamaan valtakunnan asioita.
Kukahan osaa varmaan punanahat ja kaalinsyöjät?
Nekin osaa homman paremmin kuin Timo Korhonen !
Nyt menee ääneni tarkkaan harkintaa.
Ainoastaan sen olen aina tiennyt, ettei KOMMUNISTIT tule ääntäni saamaan.
Kaikki muut puolueet demareista kokoomukseen ja jopa ruotsalaisiin käy ennen heitä.
Minä taas tiedän ettei Sipilän johtama keskusta tule ääntäni saamaan.
Se olisi sama kuin kokoomusta äänestäisi.
Timo Korhonen ei osannut sotea saada aikaiseksi !
Punaniskat jarrukiuru kaato ja kaalinpurijat kaato.
Työläinen kun ei äänestä vasemmistoa äänestää ihteään vastaan. Luulevat olevansa muita työläisiä parempia ja ovat niitä lahtareitten kätyreitä. Työn orjat........
Vaalit ovat neljän vuoden välein.
Hallitukset vaihtuvat tasaisin väliajoin.
Jokainen heistä vuorollaan käy lisää sortamassa ja leikkaamassa rahaa aloittajan mainitsemialta opiskelijoilta, eläkeläisiltä ja työttömiltä.
Näin se näkyy olevan Puolustuskyvyttömiä sorretaan aina. Lyötyjä on helppo lyödä.
On mukava seurata, että onko Kainuussa vielä niin tyhmiä ihmisiä, jotka äänestävät vasureitten Kylliäistä, joka yritti Europarlamentissa estää Suomesta metsien myynnin ja Suomihan elää metsästä!
Kyllönenkin on kuitenkin parempi vaihtoehto kuin sotkamolainen Timo Korhonen.
Brysseliin tahtoo rouva ja eduskuntaan. Ääni rouvalle eduskuntavaalissa hyödyttää oululaisia ehdokkaita, joista yksi nousee varapaikalta varsinaiseksi. Miettikää nyt asiaa oikein.
Ihan oikein teki. Kuka sitä mehtäänsä myypi!!! Puutavaraa myyvään---tukkeja- Ja hakepuuta ja ym. muttei mehtiä eikä maita eikä mantuja.
Missä oli Pihlajamaa tänään, kun oli poissa vaalipaneelista?
Facebookissa näkyy olleen paneelin aikana. No, pitäähän asiat laittaa tärkeysjärjestykseen!
Kyllönen pääsee eduskuntaan. Timo Korhonen ei.
Jarvalla saattaa olla mahdollisuuksia....
Eipä jää kansaedustajaksi yrittää Eurohillotolpalle on vain ääntenkeräilijänä olisi ollut kirkollivaaleissakin ehdokkaana,mutta ei ole kirkon jäsen.Joten eipä kannata paljon äänestellä ei tiedä millä hillotolpalla parkkeeraa?
Kuitenkin viisaampi kuin Timo Korhonen !
Mutta mitenkä on rehellisyyden laita?
Korhosesta puheenollen, jos pitää turpasa kiinni niin ei tie virheitäkään, mutta ei mitään hyvääkään kainuun eteen.
Korhonen on ollut myätämielinen hallituksen "kaikki palvelut pois ja kauas" -linjalle Kainuusta. Kyllä vaalien edellä kannattaa olla äänestäjän "asialla".
Onko Timo Korhonen vielä koskaan avannut suutaan eduskunnassa?
Ainakin eduskunnan kyselytunnilla istuu aina hiljaa.
Kepulistit pettää aina !
Varmaan olet saanut töitä kun olet noin vihainen.
Kepulainen syö pöydästäsi !
Ompa tullut syötyä omasta pöydästä,te punanokat syötte kaikkien pöydistä.
Miksi söit omasta? Mitäpä söit?
Meillhän oli oikein hyvä hallitus, sai talouden kasvu-uralle ja maan asiat kuntoon. Toivottavasti Rinne ei pääse vallan kahvaan koska sitten oltaisiin v. 2023 taas samassa suossa ja koko homma pitäisi aloittaa alusta -paitsi, että leikkaukset olisivat vielä kovempia.
Tiedoksi sulle tietämättömälle, että hallituksella ei ole ollut mitään tekemistä talouden kasvuun. Sattui samaan aikaan maailmanmarkkinatilanne paranemaan ja työllisyyden kasvu johtui vain ja ainoastaa siitä. Sipilän kepuliporukka on saanut kasvuun vaan leikkauksia tavalliselle pulliaiselle mm. koulutuksesta on leikattu 690 milj.euroa, vaikka lestapaska vakuutteli, että koulutuksesta ei leikata. Semmosille pöljille, jotka eivät älyä mitään hallituksen toimista, menee täydestä lestapaskan vakuuttelu, että hän sen on saanut työllisyyden nousuun.
Köyhimpiin suomalaisiin tapahtuneiden leikkausten sijaan Sipilä olisi voinut korottaa oman tuloluokkansa verotusta. Vaan näin ei ahne Sipilä tehnyt.
Sipilä on täysin vieraantunut tavallisten suomalaisten arjesta.
Kohta Sipilän naama on opposition penkillä huutelemassa huonosti menneiden vaalien takia.
Kepun olisi kannattanut vaihtaa puolueensa puheenjohtaja kesällä 2018.
Minun mielestäni ei. Hän on hyvin älykäs asioiden hoitaja. Osaa johtaa niin yritystä kuin Suomen valtiotakin mikseipä Keskustaakin.
Tavallinen suomalainen on täysin vieraantunut Suomen valtion taloudellisesta tilanteesta.
Nimenomaan Suomen velkaantuminen loppui nykyisen hallituksen toimenpiteillä. Velkaa on jopa pystytty lyventämään. Viisaita herroja nämä Sipilä ja Orpo, taloudenkin hoito on hanskassa. Melkeinpä hirvittää nämä mahdolliset uudet Suomen taloudenhoitajat, ettei vain Suomelle tulisi taas mahalasku ja uskottavuus Eu; n ja maailman silmissäkin tomahtaisi. Se ei olisi kyllä kenekään suomalaisen etu.
Sipilän parhainta osaamista on kansan kusetus ja leikkaukset vähempiosaisilta, kuten on nähty monta kertaa, mutta ettehän te lestapaskan kannattajat suostu tätä myöntämään. Näkeehän tuon jo kepuleiden kannatuslukemistakin, että hyvin on lestapaska hommansa hoitanut!
NO EI SENTÄÄN KOMMUNISTIA.
He ei ole koskaan saaneet muuta kun pahaa aikaan.
Ja vastustavat joka ainutta toisten puolueiden ehdotuksia.
KOMMUNISTIT KAIKISTA PUOLUEISTA PAHIMPIA VERENIMIJÖITÄ.
Kyllä lahtarit hakkaa kaikki 6-0 verenimemisessä. Kansa luulee että persut on heiän asialla. Päinvastoin ovat sitä ja sehän on nähty muissa maissa mitä rasistit ovat saaneet aikaan. Hillerin jäläkeläiset ovat niitä hirveempiä verenimijöitä.
Olet varmaan joutunut töihin ansisidonnaiselta,kun olet noi n känttyrä?
Känttyrähän on kuiva nisunkannikka. Jos tarkotat että oon väärässä niiin miksi oon väärässä? Työläinen ei äänestä koskaan ihteensä vastaan, mutta sitä eivät kaikki pientuloset älyä. Ihteensä kyykytttävät vaan. Näin se vaan on!
Eihän Suomessa kukaan estä ampumasta omaan jalkaansa äänestämällä kommunisteja.
Kukaan ei estä pienpuolueeksi tipahtavaa keskustaa äänestämästä.
Aivan totta. Harva äänestää ennää SKP:eetä.
Sipilän kepua jos äänestää, niin se on sama kuin kokoomusta äänestäisi.
Juuri näin. Siksi ei kenenkään kannata äänestää Sipilää ja kepua.
Kyllönen pääsee varmasti eduskuntaan.
Häipyy Brysseliin.
Korhonen taitaa päästä sopeutumisrahalle.
Jos on miestä, niin menee eduskunnasta tiputtuaan siivoojaksi tai lähihoitajaksi ja jättää sopeutumisrahan nostamatta !
Tekisi hyvää tällekin Timolle tehdä pienipalkkaista ja raskasta työtä.
Vähemmän olisi ylimielinen köyhimpiä suomalaisia kohtaan.
Timo on juuri tyypillinen kepulainen joka ei osaa asettua köyhimpien asemaan.
Kepun vaaliteltalla oli apea tunnelma.
Tietävät jo itsekkin vaalitappion tulevan.
Demarien teltallako kävit?
Tuossahan lukee ihan selvästi, että on käynyt kepun teltalla jossa on ollut masentunut tunnelma.
Tästä torpasta Pihlajamaalle äänet. Onneksi löytyi kyllille vaihtoehto, ja skepuleille varsinkin.
Ohi menee äänesi.
Enemmän menee äänet ohi jos Timo Korhosta äänestää !
Lähes kaikissa valokuvissa Korhosen esiintyminen on kädet ristissä rinnan edessä. Torjuuko hän tällä elekielellä äänestämään muita ehdokkaita.
Kovasti on käsiteltyjä nuo Timon kuvat.
Nimenomaan nyt on tarkoitus äänestää ihan eri puoluettakin kuin Sipilän johtamaa kepua.
kainun keskustan ehdokas sanoo olevansa edunvalvoja !
KENEN ETUA VAIJOT VALVOA MUUNKUIN ITSESI.
vai sekin on totta että hallituksen ansiosta koko kainuun asiat on retuperällä.
kuka idiootti äänestää keskustaa kokoomusta vasemmiston kyllöselle kelpasi mojova rahasumma
sotkamon kaivosyhtiöltä oliko se 90000 jokaiselle vain jaettuna,
aivan järjetöntä ei... mitä sille pitää antaa vastiketta kun ei mikään illallinen ole ilmaista.
ps. halla-ahon suomesta ainoa näkemys ja todellisuus tulevaisuudesta .
Kepulaiset ovat hyväksyneet toimet jolla bensan ja dieselin hinta tulee kallistumaan.
Tästäkään polttoaineiden tulevasta hinnan noususta ei ole ollut juttua mediassa ja siitä ketkä tämän päätöksen ovat tehneet.
Markus Kuotesahoa kannattaa äänestää,on siinä semmonen ihminen joka sanoo asiat niikun ne on eikä valehtele ja puhu paskaa niikun esim.korhonen ja sipilä.
Juuri näin.
Vaarassa on paikkojen metys Kainuussa. Voi käydä niin, ettei Kainuu saa yhtään kansanesustajaa tulevaan eduskuntaan.
Kyllä Kyllönen sinne pääsee !
Sotkamolainen Kilpeläinen voi olla se toinen kansanedustaja mikä Kainuusta valitaan.
Jos Kainuusta ei pääse yhtään ehdokasta eduskuntaan, niin se on pelkästään hyväksi Kainuulle.
hyvin oli mennyt kun TASAN saman verran oli naiset ja miehet käyneet äänestämässä.
on kuin 7oikeen lotossa.
Mitä korkeampi on äänestysprosentti, niin sen parempi.
Kaikki äänestämään Kyllöstä.
Joka on ehdolla europarlamenttiin, parempi liksa,ja siellä pärjää vaikkei hallitse asioista mitään.
Keskusta oli kokoomuksen linjoilla neljä vuotta. Huonosti kävi pääministeripuolueelle.