taas joku hullu pilkkonut uhrinsa. Milloin päättäjät tajuavat, että kyseenlaisista teoista on tuomittava kuolemaan kuin jenkkilässä, joissain edistyksellisissä osavaltioissa, tai ainakin 100 vuotta vankeutta, siis vankeutta, ei mitään hoivalaitos elämää, kuten suomessa. Vanhukset meillä mätänee ulosteisiinsa, kun linnassaa murhamiehet syö ja lepää. Häkkänen herää ja muutkin päättäjät.
häväistystä
2
184
Vastaukset
Aloittajaa kompaten voin sanoa, että elinkautisen vankeustuomion saaneiden säännönmukainen armahtaminen 12-20 vuoden vankeuden jälkeen on loukkaus sekä yhteiskuntaa että elinkautisvangin uhreja ja näiden omaisia kohtaan.
Mikään peruste ei puolla murhaajien päästämistä vapaaksi fyysisesti hyväkuntoisessa iässä, jos mikään ylipäätään puoltaa heidän päästämistään vapaaksi ikinä.
Pikaistuksissa voi tehdä tapon, mistä on kohtuullista istua 10-20 vuotta, mutta murhaaminen on oikeudetonta, tietoista ja omavaltaista toisen hengen riistämistä. Miksi yhteiskunnan pitäisi sallia tietentahtoen toisen hengen vieneelle yhtään parempaa kohtelua. kuin tämä oli uhrilleen antanut?
Humaaneihin syihin vedoten voidaan sanoa, ettei valtion tehtävänä ole surmata kansalaisiaan, vaikka nämä olisivat tehneet mitä. Mutta mitkään seikat eivät puhu sen puolesta, että murhaajat, monikertaisetkin, pitäisi päästää vapaalle toteuttamaan itseään, unelmiaan ja nauttimaan elämästään fyysisesti parhaiden vuosiensa aikana.- OppiaJaIkäAina
Afrikasta saapunut pääkoppametsästäjä ei välitä, hän vain paloittelee ruhon ja mättää lihat pataan kiehumaan ja kutsuu laumansa ruokailemaan. Näin hän on tehnyt aina ja oppinut tuon tavan jo lapsena esivanhemmiltaan eikä hänen tottumuksiaan ihan helpolla muuteta vaikka poliitikot on siihen määrärahaa jo antaneetkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1982747Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1582465Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061152- 64941
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait246860Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21853Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies93820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290811Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22738Onneksi tapasin sut
Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku93719