Olen muuttamassa töiden perässä Wieniin muutamaksi kuukaudeksi, ja asunto on nyt hakusessa. Onko Wienissä joitain alueita, joita kannattaisi välttää?
Wienin turvallisuus
5
1621
Vastaukset
- swryeyjey
Leopoldstadt on ainoa josta olen lukenut huonoa. Ei se silti päiväkävelyllä miltään ghetolta tuntunut.
- Anonyymi
Ensi visiitti Viennassa osoitti, että puhutaan paikasta johon ei tarvitse palata.
Ihmiset sivistymättömiä ja metelöiviä, tapoja ei ole. Kaupunki on vanha, ruma ja likaisen näköinen kivikolosseumi.
Ylivoimaisesti valtaosa vastaantulijoista on maahanmuuttajataustaisia.
Englannin kielellä ei juuri pysty kommunikoimaan, joten vaikeuksia tulee.
Sen lisäksi tulokkaita kohtaan ollaan ynseitä, apua heiltä ei saa. Niinkin yksinkertainen asia kuin taukoamatta ajava bussi välillä lentoasema-rautatieasema. Kukaan ei tiedä mistä bussi menee, mistä saa lippuja, silti nämä bussit ovat jatkuvasti täynnä?
Väkivaltaa esiintyy, muistissa isku lähivuosilta, jossa kuoli myös iskun tekijä poliisin ampumiin luoteihin.
Väkivaltaa turisteja kohtaan. - Anonyymi
Wien on ruma ja likainen kaupunki. Ihmiset ovat kaikki sen näköisiä että nousi karvat pystyyn.
Ylivoimaisesti valtaosa vastaantulijoista oli tummaihoisia.
Kaupunkia ympäröi sankkaa savua taivaalle tupruttavia teollisuuslaitoksia, sekä mahdoton määrä valtavan suuria öljyn varastointitankkeja, joita näkee öljysatamissa. Ne ovat aivan tien vieressa kaupungista ulos ajettaessa.
Koko kaupungissa vietetyn ajan saa olla varautunut ja varpaillaan, että miten täältä selviää pois.
Illalla kaduilla vaarallista. Ensimmäinen käymäni maa ja kaupunki, josta pitää sanoa että tunsi pelkoa illalla kävellessään pimeään aikaan kaduilla.
Lentoasema oli järkytys. Ihmisiä sisällä, joista puolet taisi olla vain asemalla hengailijoita, ihmisille huutelevia päihtyneitä nuorisoryhmiä jotka istui lattioilla.
Yhtään vartiointihenkilöä ei näkynyt, vapaasti sai metelöidä.
Englantia ei osata, eikä turisteja halua auttaa kukaan. Kaikesta tuli mieleen että olenkohan tullut Neuvostoliittoon.
Rautatieaseman kompleksissa ei ole selkeää infoa, mistä saa ostaa bussiin tai junaan lippuja.
Automaatteja on, joista ei ota mitään selvää ilman opastusta.
Mielikuva sivistyneestä Wienistä, jossa filharmoniset orkesterit soittavat sinfonioita suurissa konserttisaleissa, meni kerralla romukoppaan.- Anonyymi
Harry Lime ei myöskään oikein pitänyt Wienistä.
- Anonyymi
Hei, kävin juuri Wienissä ja siitä tuli heti lempparikaupunkini. Kaikki puu englantia. Upeaa arkkitehtuuria ja siistiä. Avuliaampia ihmisiä kuin muualla etenkin jos sanoo muutaman sanan paikallista. Bussi kentälle lähtee Swedenplatzilta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä442369Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2662260- 1151604
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461320- 1151267
Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://271157PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1411150- 741039
- 661007
- 70970