tässä tunnustaa tyhmyytensä/ilmaisee mielipiteensä.
Lähiaikoina julkisuudesta tunnettuja henkilöitä menehtynyt yllättäenkin. Itseäkin koskettanut heidän kohtalonsa.
Miksi käytetään RIP... R.I.P.. rest in peace, lepää rauhassa. Ajatus varmasti kunnioittaa heidän muistoaan. Eikö kuollut yleensä ole aika rauhallinen? "Kevyet mullat".. kait näitä voi vähemmän läheisille käyttääkin, muuten aika klisheiltä tuntuvat.
Kertokaatten
18
<50
Vastaukset
- ö-Öö
Älä tule kummittelemaan.
Jostain syystä mulla mielikuva, että r.i.p. tarkoittas totakin, ehkä muutakin. "Kevyet mullat" taas uskontoläppää, helpompi liidellä taivaaseen, kun ei ole raskasta multaa päällä.
Sanonnat mielenkiintoisiakin, jostain net on peräisin. Mutta ne samalla hokemia, fraaseja, mitä nyt on "tapana" sanoa tietyissä tilanteissa. Kaikista eniten tympii "Kunnes jälleen kohtaamme". Hitto, ei mua ainakaan kiinnosta tavata kenenkään mätää raatoa ikinä.
=DW=Tuo kummittelemisesta varoittaminen minullekin tuli ensimmäisenä mieleen.
Kaikki kun eivät usko vainajien lepäilevän rauhassa, vaan käyvän vilkaisemassa tätäkin palstaa.
Jotkut muutkin viestit täällä viittaavat siihen suuntaan kuin kirjoitettaisiin palstaa vielä lukevalle vainajalle, kun kirjoitetaan hänelle "sinä" muodossa.- Kuolemaaeiole
Se uskonto, jota suomalaiset vannovat enimmäkseen, ei lupaa lentoa taivaaseen vaan ylösnousemuksen viimeisenä päivånä. Jotta kevyt multa ei auta. Jos R.I.P tarkoittaa kummitusvaroitusta, niin mistä sanoista lyhenne silloin muodotuu?
Kuolemaaeiole kirjoitti:
Se uskonto, jota suomalaiset vannovat enimmäkseen, ei lupaa lentoa taivaaseen vaan ylösnousemuksen viimeisenä päivånä. Jotta kevyt multa ei auta. Jos R.I.P tarkoittaa kummitusvaroitusta, niin mistä sanoista lyhenne silloin muodotuu?
Mutta jospa ne sitä ilmaisua käyttävät uskovat jotenkin eri tavalla, että jos vainajan ei toivoteta lepäävän rauhassa, niin saattavat lähteä rauhattomana kummittelemaan.
- Odottaa-ainavain
Olen kuullut kummitusjuttuja, ihan omasta piiristä, lähietäisyydeltä ja todellisiin tapahtumiin pohjautuvia. Puolipitkät hiuksenikin nousivat pystyyn ja toivon totisesti, että kaikille kuolleille annetaan lupa levätä rauhassa. Vaikka ko. tapauksessa ei ollutkaan kyse luvasta, toinen vain jäi odottamaan toista ja kummatkin kuolivat tahoillaan.
- äijä-
-kyl tämä rip lyhennyksen käyttö johtuu mielestäni vain siitä, et me suomalaiset olemme eläneet jo vuosikymmeniä englanninkielisessä kielikylvyssä, 60-luvulta lähtien yhä enemmän ja enemmän tulee esiin yhteiskunnassa englanti, telkkarissa, kaduilla, liikkeiden nimissä, mainoksissa, tietokoneissa, peleissä jne. somessa, ja muitakin lauseenlyhennyksiä kuten, lol, omg jne. olen usein kuullut ihan pikkunaperoidenkin välillä sanovan toisilleen juttujen lomassa, ou mai gaad...
-aamulla satoi lunta pikkupakkasessa, päivällä paistoi aurinko pari tuntia ja sit iltapäivällä satoi jo selvää vettä....vieläköhän pukkaa talven vai oliko se tässä?- staka
Kyllä minä keveän ja kevyen mullan ymmärrän kuolemantilanteen yhteydessä, ainakin jos vainaja vanhan tavan mukaan hautausmaalle arkkuineen haudataan. Ettei musta multa häntä kovasti painaisi, että ruumiillakin olisi mukavampi olo siellä mullan alla.
Mutta sana kePeä on mielestäni enemmän kevytkenkäisiä tai muuten herkästi hyppiviä kuvaava sana. Vainajan yhteydessä tuntuisi siis oudolta, jos multa alkaisi hyppimään kepeästi kuin iloinen liikkuja keveine kenkineen. Hyppivä multa - ei oikein onnaa.
Yritän etsiä muita ilmaisuja jos ja kun muistovärssyä hautajaisiin kehittelen. staka kirjoitti:
Kyllä minä keveän ja kevyen mullan ymmärrän kuolemantilanteen yhteydessä, ainakin jos vainaja vanhan tavan mukaan hautausmaalle arkkuineen haudataan. Ettei musta multa häntä kovasti painaisi, että ruumiillakin olisi mukavampi olo siellä mullan alla.
Mutta sana kePeä on mielestäni enemmän kevytkenkäisiä tai muuten herkästi hyppiviä kuvaava sana. Vainajan yhteydessä tuntuisi siis oudolta, jos multa alkaisi hyppimään kepeästi kuin iloinen liikkuja keveine kenkineen. Hyppivä multa - ei oikein onnaa.
Yritän etsiä muita ilmaisuja jos ja kun muistovärssyä hautajaisiin kehittelen.Noita hautajaisia alkaa olla yhä enemmän, päivämme ovat luetut, emme tiedä askeltemme määrää, onneksi emme tiedä.
Eiköhän jokaiselle rakkaalle, itselle tärkeälle vainajalle löydy myös oikeat sanat, ilman fraaseja. Niiden sanojen lausuminen siinä arkun äärellä on kova paikka.
Näin kertoo Kielikello, keveät mullat sanonnasta.
https://www.kielikello.fi/-/kepeat-mullatSiis kummassakin ilmaisussa lähdetään siitä, että uskotaan vainajan olevan tietoisessa tilassa vielä koltuaan.
Tellukka kirjoitti:
Siis kummassakin ilmaisussa lähdetään siitä, että uskotaan vainajan olevan tietoisessa tilassa vielä koltuaan.
Kebiet mullat ja lepää rauhassa, tuskin sieltä mullan alta kukaan pois pyrkii, olipa paino kevyt tai raskas, hiekkaa tai tiukkaa savea.
Kerron ja tunnustan...
Joskus surun äärellä on livessäkin niin sanaton olo ja vaikeaa löytää oikeita sanoja,
miksei siis tämmöisellä palstalla,
Jokainen kokee kollektiivisen surun ja ottaa osaa sellaiseen suruun omalla tavallaan, eipä ole muilla siihen mitään sanomista,
joskus tosin tuntuu hieman kummalliselta se, että täällä otetaan osaa omaisten suruun, omaisia ei näy mailla ei halmeilla. Ei mitään tietoa, onko kyseinen vainaja tai hänen omaisensa ikinä edes vierailleet palstalla.
Ihan eri asia on jos joku kertoo täällä omasta tai läheisensä surusta ja menetyksestä, silloin on luontevaa toivottaa voimia ja jaksamista tai vaikka ottaa jopa osaa suruun.- Henk.koht.intiimi.asia
Minä en pysty takertumaan massa suruisin. Surut ovat yksittäisiä ja henkilökohtaisia. Niitä keitä en tunne, en pysty mukautumaan suruun.
Henk.koht.intiimi.asia kirjoitti:
Minä en pysty takertumaan massa suruisin. Surut ovat yksittäisiä ja henkilökohtaisia. Niitä keitä en tunne, en pysty mukautumaan suruun.
Näin kai se useimpien kohdalla on.
Nykyinen tiedonvälitys on niin tehokasta, että näitä suru-uutisia tulee aika usein.
Aika iso osa ajasta menee suremiseen, jos kaikkia alkaa suremaan. Kuitenkin lähipiirissäkin näitä tapahtumia sattuu, ja elämän on jatkuttava.
Äiti puhui joskus, jos talvella kuolee, niin ei heti ala "hajoamaan". Hänen toive toteutui, oli hautajaispäivänä 34 astetta pakkasta.
Siitä on jo aikaa.k-kotton kirjoitti:
Näin kai se useimpien kohdalla on.
Nykyinen tiedonvälitys on niin tehokasta, että näitä suru-uutisia tulee aika usein.
Aika iso osa ajasta menee suremiseen, jos kaikkia alkaa suremaan. Kuitenkin lähipiirissäkin näitä tapahtumia sattuu, ja elämän on jatkuttava.
Äiti puhui joskus, jos talvella kuolee, niin ei heti ala "hajoamaan". Hänen toive toteutui, oli hautajaispäivänä 34 astetta pakkasta.
Siitä on jo aikaa.No joka päivän lehdestä saa lukea miten taas on joku ammuttu tai puukotettu hengiltä tai löytynyt kuolleena maastosta.
En tiedä kuinka jonkun julkkiksen henki on niin kamalan paljon enemmän hänelle tuntemattomien ihmisten itkemisen arvoinen.- surussamukana
Aloittajan tarkoitus ei ollut, että jotenkin erityisesti suree julkisuuden henkilöitä. Ne vaan tuodaan esiin, eikä uutisia kuullessa voi välttyä. Tänään osui näkemään elvytystä kauppakeskuksen aulassa, ei onnistunut. Kuulemma naispuolinen, kosketti sekin, täysin tuntematon.
Nimimerkki tulee kovin automaattisesti, kun ei kirjautuneena olen kommentoinut Matti Nykäsen poismenoon.
- Trip-pi-mehu-hyvää
- Hän mennyt on
- Lepää rauhattomasti
- Hyvästi, ota sopiva lentokorkeus
- Muista että kymmenessä kilometrissä on kova pakkanen
- Vie terkkuja atmosfääriin
- Sori, jospa haudattais ensin - surussamukana
Kiitos, sain vastauksia, en oikeesti tiennyt kummitus ym. asioita.
Ja aloitus tarkoittikin juuri henkilöitä, joita tietää vain julkisuudesta.
Paljon läheisiä jo menettäneenä, sanat löytyy, jos niitä tarvitaan/ pystyy sanomaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1773523Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K672653Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a272607Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii652199- 1992095
Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan431689Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa3571579- 261401
Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,1021378Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1991371