Saunatonttu

Tulin juuri saunasta. Istuessani lempeissä löylyissä ajatukseni kierteli uusissa ideoissa.

Meillä on molempien mökeillä keramiikkaopettajani tekemät kiuas-saunatontut. Mutta ei täällä kaupunkisaunassa.

Siispä ajattelin tehdä rakkaalleni synttärilahjaksi saunatontun. Tiedän jo minkalainen siitä tulee.

Minkälaisen saunatontun haluaisit kiukaallesi?
22214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Naispuolisen tontun, joka on kyykistyneenä pissaamassa.

1Äänestä

Viriilin. Pornahtavan mösjöön.

1Äänestä
  • Aloittaja

    Miksi pissalle kyykistyvä nainen tai viriili pornahtavan mösjöö? Uskoisin, että tällä ikää saunassa pruukataan nauttia aivan muusta kuin pornosta. Hauska, ilakoiva pitää saunatontun olla.

    Minun saunatonttu Iikka makoilee saunakivillä.

    Olen tehnyt keramiikasta kaksi figuuria mamma ja pappa reissaa ja mamma ja pappa terassilla. Saunatontut ajattelin tehdä samalla tyylillä.

    Äänestä

Tässähän tulee melkein kateelliseksi, kun jollain on noin monta saunaa kun itse pääsee vain kerran viikossa kerrostalon saunaan eikä sinne voi mitään omia tonttuja viedä! Paljonko vuosia rakkaasi täyttää ? teetkö oman näköispatsaasi lahjaksi vai hänestäkö vaiko molemmista alastonpatsaat ? Alastomuushan kuuluu saunaan, ei siinä mitään pornoa ole.

1Äänestä
  • Alastomuus ei ole kaunista. Tykkään esineistä, jotka ilahduttavat. Olisitko sinä valmis pistämään oman näköisesi alaston figuurin saunakiville, saunaan, jossa muutkin kuin sinä käyt.

    Itse ajattelin ikuistaa keramiikkaan hunoristiset saunapyyhkeisiin verhotut figùurimme.

    Äänestä

Onpa kiva lahjaidea ! Tulee mieleen raumalaisen Kerttu Horilan riemastuttavat luonnollisen kokoiset keramiikkahahmot. Meillä lapset aikanaan kuvataidekoulussa tekivät savitöitä, ja koiramme tuli ikuistetuksi, paljon muutakin hauskaa. Mökillä sukellettiin järven pohjasta savea ja lapset muotoilivat kömpelöiksi astioiksi ja hahmoiksi, poltettiin takassa, jotkut säilyivät ehjinäkin.

Meillä on saunassa kiukaalla eräänlainen löylynhenki, vuolukivinen vettä pulputtava astia, johon voi lisätä tipan tuoksuöljyä, tuntuu että eukalyptus auttaa flunssan tukkoisuuteen.

Varmasti luonnikas saunatonttupariskunta viihtyy tunnelmallisessa saunassa ja herättää paljon hymyä saunojissa .

1Äänestä

Harvoin saan narrattua sitä parempaa puolta saunaan yhdessä.- Ei siellä enään pornoilla, katellaan toisia miten ollaan rapistuneet :(

1Äänestä
Aloittaja

Kohta tämä tonttu lähtee taas saven vääntöön. Nyt aluksi uunivuoka makkaratekniikalla kuopukselle ja jos kukkiani on poltettu maalaan niitä toiseen polttoon.

Saunatontut valmistan raku-töinä.

Päivitin blogini, sieltä voitte nähdä minimaailmani, päivitettyna tähän päivään.

Eilen oli upea picnic-sää, nyt sataa lunta. Joten sisähommiin. Hyvää päivän jatkoa 😊

Äänestä
  • Miksi pitäisi mennä johonkin blogiin?
    Kyllä se sinun minimaailmasi on tullut selväksi kommenteistasi.

    Äänestä

Vanhusten lapsellisia kirjoituksia

Äänestä
Aloittaja

Maski@ No, lapsellisiapa hyvinnii, tykkään olla lapsenmielinen enempi kuin vakava vanhus ; ) Ja eikös sitä sanota, jotta tulemme lapsiksi jälleen.

Uunivuoka tehty jäi kuivumaan. Olen tehnyt useampia erimallisia uunivuokia, ovat haluttuja lahjoja. Nyt tein korkean, kannellisen. No, lopputuloksen näkee vasta parin polton jälkeen. Saviuunivuokissa muhii hyviä ruokia.

Hiukan hullunkurista, että harrastusryhmissäkin pidetään hiihtolomaa. Eli Kainuun hiihtolomaviikolla on Kaukametsäopisto kiinni. No, otan savea kotiin väännettäväksi.

Huuhaata@ ei sinun tarvitse sinne blogiini kuikistaa. Se oli kädentaitoja harrastaville, mikäli haluavat nähdä miltä minimaailmani 21 erilaista tilaa näyttää.

Hyvää yötä!

Äänestä
  • Minua ei typerä blogisi kiinnosta pätkääkään.
    Tarkoitinkin täällä palstoilla olevaa maailmaasi.

    Äänestä

  • Aloittaja

    huuhaata kirjoitti:

    Minua ei typerä blogisi kiinnosta pätkääkään.
    Tarkoitinkin täällä palstoilla olevaa maailmaasi.

    Kerroppas minkälainen kuva sinulla minun maailmastani jossa elän on?

    Äänestä

Keramiikan kanssa on oltava varovainen, jos aikoo niissä ruokia säilyttää, sillä monet
värit ja lasitteet ovat erittäin myrkyllisiä.

Professori Kyllikki Salmenhaara, joka oli opettajani, varoitti meitä toistamiseen myrkyistä jo keramiikan tekovaiheessa.

Olen hyvin tarkkana. millaista keramiikkaa voin käyttää ruoissa, sillä monista, vanhoista, suomalaisista astioistakin on todettu liukenevan myrkkyjä kulumien takia. Tietysti kypsytys ja säilytys, kuiva ja märkä ruoka käyttäytyvät kaikki eri tavoin liukenemista ajatellen.

Lasi, teräs ja emali ovat turvallisempia.

2Äänestä
Aloittaja

Huomenta@

Niin, syöminen on vaarallista. Syötpä miten terveellisesti hyvänsä siitä huolimatta esim. nyhtökaurapihvi, luomu vihanneksilla voi olla riski jos syöt sen Arabian vanhasta lautasesta ; )

Luin lehdestä kuinka ikäihmiset käyttäytyvät netissä. Tutkija mielestä ohjeiden jakaminen oli hyvin suosittu kommenttien muoto. No, kiitos kuitenkin.

Liitän linkin.

Uusissakin astioissa lyijyä ja kadmiumia | Kuningaskuluttaja | yle.fi
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2008/10/09/uusissakin-astioissa-lyijya-ja-kadmiumia

Äänestä
  • Monta neuvojaa löytyy palstalta jotka muistuttavat mikä on kaunista ja mikä maistuu ja mitä tehdä lastenlasten kanssa.

    2Äänestä

  • 997766 kirjoitti:

    Monta neuvojaa löytyy palstalta jotka muistuttavat mikä on kaunista ja mikä maistuu ja mitä tehdä lastenlasten kanssa.

    Kerro sinäkin omasta hyvästäsi ja kauniistasi ja lastenlasten kanssa touhuilusta ! Ei niitä neuvoina eikä muistuttamisina kukaan ota !

    1Äänestä

  • Aloittaja

    997766 kirjoitti:

    Monta neuvojaa löytyy palstalta jotka muistuttavat mikä on kaunista ja mikä maistuu ja mitä tehdä lastenlasten kanssa.

    Minulla ei ole tapana pistää muistiin muiden kirjoituksia. Hyvä kun omani muistan.

    Mutta en kyllä mielellään ala neuvomaankaan mitä tuntemattomien pitää kirjoittaa, mistä ja millä sävyllä. Minä vaan omiani.

    Äänestä

  • korppis kirjoitti:

    Minulla ei ole tapana pistää muistiin muiden kirjoituksia. Hyvä kun omani muistan.

    Mutta en kyllä mielellään ala neuvomaankaan mitä tuntemattomien pitää kirjoittaa, mistä ja millä sävyllä. Minä vaan omiani.

    Hahaaa, päivän vitsin murjaisit. Sinä, joka kopioit palstalle vanhoja kirjoituksia.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    oi-niitä-aikoja kirjoitti:

    Hahaaa, päivän vitsin murjaisit. Sinä, joka kopioit palstalle vanhoja kirjoituksia.

    Miksi kopioisin kun on arkistot. Sieltä löytyy kirjoitukset. Ei ole järkevää pakata tietokoneiden muistia kopioinneilla.

    Äänestä

  • korppis kirjoitti:

    Miksi kopioisin kun on arkistot. Sieltä löytyy kirjoitukset. Ei ole järkevää pakata tietokoneiden muistia kopioinneilla.

    Josko taas lukisit ja sitten vasta vastaisit.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    oi-niitä-aikoja kirjoitti:

    Josko taas lukisit ja sitten vasta vastaisit.

    Mitä tarkoitit? Jäi epäselväksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


korppis kirjoitti:

Tulin juuri saunasta. Istuessani lempeissä löylyissä ajatukseni kierteli uusissa ideoissa.

Meillä on molempien mökeillä keramiikkaopettajani tekemät kiuas-saunatontut. Mutta ei täällä kaupunkisaunassa.

Siispä ajattelin tehdä rakkaalleni synttärilahjaksi saunatontun. Tiedän jo minkalainen siitä tulee.

Minkälaisen saunatontun haluaisit kiukaallesi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu