VHS dvd tikku

ainaäiti

Olen teknisesti ihan uuno ja mietin onko mitään mahdollisuutta helposti oppia tallentamaan vanhat vhs videot vaikkapa ihan tikulle, jälkipolvia ajatellen. (onko edes mahdollista)
Ymmärsin että on jotain johtoja , mutta tuntuu vaikealta mitä nyt olen googlettanut. Itselläni vielä macin kone. Vanha vhs laite löytyy ja mies sanoi että siinä skarttiliitäntä...dvd laitekkin löytyy , mutta eikä sekin joa la olla menneen talven lumia. Kaikki tuntuu ylitsepääsemättömältä mutat asia on minulle todella tärkeä koska haluan tallettaa kuolleen lapseni tallenteita muistoksi toivon mukaan jälkipolville.

11

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 595

      Tarvitaan softa eli tietokoneeseen ohjelma ja rauta eli analogi/digitaalimuunnin ja SCART-johto jonka toisessa päässä on SCART-liitin (jossa OUT/IN-kytkin) ja toisessa päässä keltainen, punainen ja valkoinen RCA-liitin. Nämä laitetaan analogi/digitaalimuuntimen johtoihin kiinni, SCART-liitin tietysti videonauhuriin ja analogi/digitaalimuuntimen (USB AV GRABBER) USB-liitin tietokoneen USB-porttiin (USB=Universal Serial Bus). Tuo softa tulee yleensä videograbberin mukana mutta niitä saa myös netistä. Sitten avataan tietokoneessa tuo ohjelma ja laitetaan videonauhuriin kasetti ja harjoittelemaan. Noin se taisi mennä. Kun VHS-materiaali on tietokoneella niin sitten sen voi tietysti laittaa tikulle.

    • ainaäiti

      Oikeesti iso kiitos !!!!Hyvin selitit tästä on hyvä lähteä

    • 595

      Tuo grabberi on siis suomeksi videokaappari tai videosieppari. Itse ostin aikoja sitten tuollaiset (alla) mutta vieläkään en ole niitä kokeillut eli käytännön kokemusta asiasta ei ole. Mutta mitä netistä olen toisten kokemuksia lukenut niin harmaita hiuksia tiedossa. Paljon riippunee siitä miten videokaapparin ohjelma pelaa yhteen tietokoneen käyttöjärjestelmän kanssa ja koneen syytä olla tehokas (hyvä suoritin ja paljon muistia). Jotkut ovat kehuneet NCH Softwaren Golden Videos ohjelmaa jonka saa ladattua netistä.

      https://www.digishop.fi/kytkettava-scart-rca-kaapeli-scart-uros-3x-rca-uros-2-00-m-musta-63039.html
      https://www.digishop.fi/usb-2-0-videosieppari-mpeg-1-2-4-720x576-aani-kuva-musta-hopea.html

    • averaging

      Tästä on aikaa vuosia, ehkä 15-20 vuotta, mutta elettiin vielä joka tapauksessa analogia-tv:n aikakautta. Hankin tietokoneeseen Hauppauge-merkkisen tv-kortin, jossa oli myös sisääntulo ulkopuoliselle videosignaalille. Siihen kytkin (super)vhs-nauhurin.

      Sen jälkeen aloitettiin videonkaappaus. Käytin muistaakseni VirtualVCR-nimistä ohjelmaa, jolla tallensin saman videoraidan kolmeen kertaan eri avi-tiedostoiksi. Sen vuoksi kolmeen kertaan, jotta lopputuloksesta saataisiin parempi. Videonauhuri nimittäin näyttää joka kerran videon hieman eri tavalla. Yhdistämällä useampi näyte saadaan tilapäiset virheet minimoitua.

      Kun videotiedostot oli tehty, niin tehtiin AviSynthilä skripti, jolla kolmesta eri videoleikkeestä yhdistettiin yksi. Saatoin jotain muitakin filtteröintiä käyttää samalla, mutta en muista tarkalleen. AviSynthin (lennosta) tuottama raita tuotiin VirtualDubiin (tai VirtualDubModiin), jossa tehtiin videon pakkaus ja mp3-muotoon muutetun ääniraidan paketointi. Ääniraidan muutin ensin wav-muotoon muistaakseni jollain "audioextractorilla", jonka tarkkaa nimeä en muista.

      VirtualDubilla myös selvitettiin ensin alkuperäisistä kolmesta leikkeestä niiden "offset-ruudut", siis missä kohtaa videot alkavat olla tahdissa. Tallennusvaiheessa kun leikkeen aloituskohtaa ei saa tarkalleen samaksi, koska ruutuja menee 25 kpl sekunnissa. AviSynthin skriptille annettiin sitten kyseinen offset-luku.

      Lopputulos oli yllättävän hyvä. Muistaakseni videoista tuli MPEG2-muotoisia.

      Doom9-foorumilta löytyy ohjeita http://forum.doom9.org/

    • tekniskaman

      ei dvd vanhene koska se on hyvä. tyhjät levyt ovat halpoja. Pakkauksella levylle sopii yli 6 tuntia videota.
      minulla on kaksikin tallentavaa soitinta. levyt ovat kestäviä jos ei tahallaan riko. kovalevy jos rikkoutuu
      niin siinä menee paljon ohjelmaa hukkaan.

      • Anonyymi

        DVD on teknisesti hyvä, mutta levyissä on paljon laatueroja. Markkinoilla on ollut kestäviä, siis useita satoja vuosia kestäviä, arkistolevyjä, mutta niiden saatavuus on aina ollut huono Suomessa. Pääosa nykyisistä levyistä on halpiksia, joiden muovi ei kestä pitkään ja metallikerros on halvinta mahdollista.


    • AsusDeluxe

      Ei se nyt vaikeeta ole, mutta jollei itse millään onnistu niin kirjastoissahan tuon voi nykyisin tehdä. Eiköhän ne lisäksi vielä neuvo miten homma hoidetaan, ja siellä on ainakin tarvittavat piuhat ja liittimet.

    • Aloittaja_Kirjastoon

      Hyvä aloittaja, ei mitään omia laitehankintoja

      älä leiki itse, kysele kirjastostasi, useissa kirjastoissa saa vhs videot aivan helppoon muotoon ja sitten ne voi tallettaa esim. erilliselle USB-3 levylle, johon mahtuu sinun kaikki muutkin juttusi jälkipolville.

      USB -3 levy 2 teratavua, maksaa paljon alta 100 euroo

      • Jos on VHS, niin tuollainen kaapeli maksaa pari kymppiä. Kotona voi antaa videoiden kopioitua rauhassa, kun itse tekee muuta. Jossain kirjastossa katselet, kun se videonauha kopioituu reaaliajassa.

        Jos on yksi kasetti, niin se voi tehdä kirjastossa, mutta jos on vaikka 20 tuntia videota, on sitä paha mennä kirjastoon kopioimaan.


      • Anonyymi
        okaro kirjoitti:

        Jos on VHS, niin tuollainen kaapeli maksaa pari kymppiä. Kotona voi antaa videoiden kopioitua rauhassa, kun itse tekee muuta. Jossain kirjastossa katselet, kun se videonauha kopioituu reaaliajassa.

        Jos on yksi kasetti, niin se voi tehdä kirjastossa, mutta jos on vaikka 20 tuntia videota, on sitä paha mennä kirjastoon kopioimaan.

        Okaro on jälleen oikeassa. Eläkeläinen voi istuskella kirjastossa päivät pitkät, mutta työssäkäyvälle se on huono vaihtoehto.

        Itse olen käyttänyt palvelua, joka hoitaa opioinnin. ReelOne on ainakin toiminut hyvin.


    • Anonyymi

      Säätöjä, teknisiä nippelitietoja ja tuntien istumista kirjastossa. Onko nykypäivänä autonkorjauskin jokakodin arkipäivää alkaen jakoavaimen hankinnasta. Miksi kenellekkään vinkkaajalle ei tullut mieleen, että alalla toimii myös yrityksiä, jotka mielellään tekevät tarjouksen palvelusta... helposti, heti oikealla tekniikalla, laadukkaasti.

      Kiitos, olen puhunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      243
      45306
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      185
      10838
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9701
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8508
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3200
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      33
      1563
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1500
    Aihe