Onkohan kuinka vaikeaa? Pitäisi ainakin laskea putoamisnopeus g-arvon perusteella. Ilmanvastusta ei tarvinne huomioida? Lähtövoima olisi sitten sivusuuntaisen liikkeen muuttuja? Miten lasketaan kolikolle uusi suunta sen törmätessä johonkin? Pystyykö tekemään Pythonilla?
Pajatso-pelin ohjelmointi
20
427
Vastaukset
Helpointa: arvo random() illa se slotti, mihin kolikko putoaa.
Ei tarvita kvanttifysiikkaa. Tarvitaan vain Math.random() -funktio.- nuopitäisihuomioida
Sitten vaan piirtäisi jonkun lentoradan sille "kolikolle" ;:D
Mutta jos pitää ottaa huomioon kolikoiden mahdollinen kuluneisuus, senkin perusteella että miten kauan on ollut käytössä arvioiden minä vuonna se kolikko on lyöty, monimutkaistaisi hieman.
Lyönnin voimakkuus ja kiihtyvyys pitäisi tietysti laittaa hiiren liikettä lukien kuitenkin. - Anonyymi
nuopitäisihuomioida kirjoitti:
Sitten vaan piirtäisi jonkun lentoradan sille "kolikolle" ;:D
Mutta jos pitää ottaa huomioon kolikoiden mahdollinen kuluneisuus, senkin perusteella että miten kauan on ollut käytössä arvioiden minä vuonna se kolikko on lyöty, monimutkaistaisi hieman.
Lyönnin voimakkuus ja kiihtyvyys pitäisi tietysti laittaa hiiren liikettä lukien kuitenkin.Se kolikko lentää lasin alla parabelirataa.
Olis varmaan helppoa piirtää näytölle kolikko, joka lentää sopivin parametrein parabelirataa, ja parametrit vähän random() :illa sävytetyt.
Pythonissa on hyvät grafiikkakirjastot, tutustu niihin.
- knfkzkzkz
Ihan varmasti se Pythonilla onnistuu, ei tuohon teknisiä rajoitteita ole.
Mutta on tuo kuitenkin melko haastavaa aina saada luonnollista liikettä aikaan.
Varmaan kannattaa googlettaa muiden tekemiä koodena..
pygame gravity voisi olla sopivat hakusanat.. - dgdfgdfgdfg
Tee yhtä hyvä:
http://www.nostalgiapelit.fi/pajatso.html - jasso-mestari
Teeppä luonnollinen. Poraa markkaan reikä ja siihen pätkä siimaa. Lyöt ohi päävoiton ja vetelet keskelle päävoittoväylään, yhä uudelleen.
- jkxkzlmzmzmd
oonkin miettinyt, miksi norskeilla on kruunukolikoissa reikä, mutta tuohan se.
- ei_taitopeli
Joskus kuulin että lasia painamalla voi ohjata, ei se toimi. Toinen on että rautapoletti ja mangneetti, voisi toimia jos pääsee lyömään. Olen kyllä nähnyt jassoja jotka on totaalisesti tyhjennetty jollain tavalla.
Jassossa oli myös epäkesko osa, joka lyödessä arpoi voiman, joten tarkinkaan ei pärjännyt. - fyuifukjfhuk
Mitähän sääntöä vastaan rikkoi kun laitoin linkin tubevideoon jossa noita pajatsokikkoja näytettiin.
- ei-tipe-tapeja
fyuifukjfhuk kirjoitti:
Mitähän sääntöä vastaan rikkoi kun laitoin linkin tubevideoon jossa noita pajatsokikkoja näytettiin.
Ei saa laittaa tubevideoita, vielä vähemmän pajatsokikkoja.
- suunnanmuutos
Jos vasemmalle liikkuvan kolikon kohta 225-astetta ("lounas") osuu vaakasuuntaisessa liikkeessä pisteeseen, niin mikä on sen nopeusvektorin kulma sen jälkeen? Osuma voidaan olettaa kimmottomaksi. Johonkin yläviistoonhan se pomppaa.
- vyysikko
pinnan tangenttiin nähde sama kulma.
kysy lisää. - Hohhoijaati
Miten vaikeesti homman haluaa tehdä?
Lataa valmis koodi vapaan lähekoodin pajatsosta ja katso miten se on kyhätty.
sellaisia on ainakin pari, mitä tavannut. - oikeaonhauskempi
Vaikeampi ja hauskempi pelata on rakentaa itse digitaalitekniikkaan perustuva elektroninen pajatso, jota pelataan oikeilla rahoilla.
Vieläkin vaikeampi on tehdä täysin mekaaninen pajatso itse jota pelataan oikeilla rahoilla.
Tietokonepohjainen pajatso on vähän kuin joku tietokonepohjainen minigolf-peli, verrattavissa sellaiseen. - ghighg
Vaatii yliopistotason matematiikkaa ja differentiaaliyhtälöiden ratkomista numeerisesti eli ei kannata lähteä edes yrittämään peruskoulu/lukio-opeilla vaan käyttää jotain valmista fysiikkamoottoria ja silloinkin pitää ymmärtää mitä on tekemässä.
- trollerson
Höpö höpö, tottakai kannattaa yrittää, siinähän sitä oppii.
Perus fysiikkamoottorin yksinkertaisella integroinilla tekee hyvin helposti.
Matematiikka on erittäin yksinkertaista, kun laittaa koneen tekemään kovan työn ja sehän käy nykykoneilta keveyesti.
Siinä vain silmukassa lasketaan vaikuttavat voimat, joista saadaan massan kanssa kiihtyvyys, josta saadaan nopeus, ja pienellä aika askeleella noin laskettaessa tulee oikein hyvän näköinen simulaatio. Tarkkuus riippuu integrointimenetelmästä ja aika-askeleen pituudesta.
Aloittaja voi aloittaa vaikka tästä:
https://www.youtube.com/watch?v=sKCF8A3XGxQ&list=PLW3Zl3wyJwWOpdhYedlD-yCB7WQoHf-My - voisitullahauskapeli
Aika hyvä idea tehdä tyttösille tuollainen oma peli taas, kun sehän onnistui erittäin hyvin se onnenpyörä.
Mutta noin korkeaa laskentaa... voisi tehdä vain hauskan pelin pajatsosta, ajattelisin.
- jooaikahyväideatuo
Pajatso voisi olla aika hyvä jossa siinä huomioidaan vasikka-radomaattisestikin kolikoiden yksilöllisiä luonteita... mutta: aika hyvä peli-idea tyttösille harrastaa ja tehdä.
- Anonyymi
Ei tarvita differentiaaliyhtälöitä.
Kolikko lentää ballistista eli parabelirataa. - Anonyymi
Kolikko lentää joka kerta erilailla koska lyöntilaitteessa on 5 osaa joista epäkesko välikiekko muljahtaa joka kerta eri asentoon joten kahta samanlaista lyöntiä ei tuöe ikinä peräkkäin
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain677571Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1242989- 1431813
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651679Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221512Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1711461- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47812- 53774