Halusin myydä lomaosakkeeni joka on pistesysteemissä. Sanoivat HCR etten voi myydä sitä koska se on pistesysteemissä. Myynti onnostuu vasta kun pistejäsenyys on purettu eli vajaan kahdnvuoden päästä. Kun nyt elämäntilanteesta johtuen haluan mydä osakkeeni, he samovat että voin myydä sen aikaisintaan vuonna 2020. Tässä nyt ei kaikki mene kuten pitäsi. Miksen voi myydä osakettani silloin kun haluan?
Myydä Holiday Club osake
5
885
Vastaukset
- Nääspoints
Yksi suuri syy miksei kannata ostaa holiday Club kohteesta lomaosaketta joka on pisteytetyt. Ensiksi pitää purkaa pisteytys ja siinä menee vuosia. Et voi myydä sinä aikana osaketta. Kun pistesysteemi purettu ja myyt vapautunutta viikko-osaketta ja et toi käyttää pistesysteemiä. Sitten odottelet esim 5-vuotta että osake tulee myydyksi. Et käytä sitä koska omistamasi viikko joka oli siis pisteytetyt, on hassussa paikassa ja sinulle sopimaton viikko. Maksat siis turhaan vastiketta vuodesta toiseen viikko-osakkeesta joka on tyhjillään myynnin ajan. Tämä on yksi syy miksi ei kannata liittyä holiday Club points systeemiin.
- jfknyc
Koska omistamasi viikko joka oli siis pisteytetty on omistukseltaan käsittämättömässä paikassa käsittämätön huono viikko, ei sitä halua kukaan myöskään ostaa jälkimarkkinoilla tällainena käyttöviikkona. Itse ostit pistesysteemin jolla voi matkustaa melkein mihin tahansa ja milloin vain ja nyt myyt osaketta tietyssä paikassa tiettynä viikkona. Olisitko itse ostanut viikon jossakin periferiassa rospuuttoviikolla? Monikaan ei tiedä, Holiday Club ei mainosta asiaa, että yksityiseltä ostettu holiday lomaosakeen pisteytys maksaa 3500 euroa pistesysteemiin liittymiseen Holiday Clubille. Tämä on suuri syy mikesi ihmiset osta osakkeitanne vapailla markkinoilla, ihmiset ostavat lomia, ei lomaviikkoa samassa paikassa samaan aikaan lopun elämää.
- Dadada
Älä nyt ainakaan vielä myy anna sen osakkeen arvon vielä nousta muutama vuosi. Sitten hyvällä voitolla eteenpäin. Eikö niillä ole vuotuinen arvonnousu tuollaista 10-12%.Ainakin hcr:n myyntimiehet niin sanoo ja uskottavahan se on.
- Gold-jäsen
Outoa! Itse laitoin juuri HCR:n Katinkullan osakkeeni myyntiin. Pistepurku tehtiin ensin ja siihen meni kolmisen viikkoa... Myynti tosin voi viedä kauankin aikaa, mutta myynnissä se on.
- ostojamyynti
Ostin just katinkullan lomaosakkeen viikolle 52 sadalla eurolla. Ei niistä kukaan muukaan enempää maksa kun on aina pallo jalassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad971615- 541083
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4201031- 166952
- 57782
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126762- 51698
- 79680
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38655- 57651