LaatulasiaKo?

JätänOstamatta

Tekevätkö lasitaiteilijat tarkoituksella heikkoa työtä, kun kaikki Aaltovaasit ym. rikkoutuvat niin helposti ? Mustamäen torilta vuosia sitten ostetut kristallimaljakot ovat laadukkaita ja kestäviä, sekä helposti puhdistettavia.

En osta enää näitä hauraita taiteita, kun vihasesti katsoo, niin jo on pala pois reunasta. Eikä tiedä miten saa kolot puhtaaksi käytön jälkeen.

3

125

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zirup

      Lasitaiteilijoista en tiedä, mutta eikös Aaltovaasit tehdä nykyään ulkomailla? Siellä osataan nykyään tehdä suht samantasoisia tuotteita kuin Suomessa aikoinaan, mutta halvemmalla. Joukkoon mahtuu kyllä sunnuntaikappaleitakin.

    • Zirup

      Ja jatkan vielä. Mitä ohuempaa lasia, sitä hauraampia toki ovat ja vaativat hellävaraista kohtelua. Olisisko ne torikristallit paksumpaa lasia? Siinä voisi olla syy niiden kestävyyteen.

    • JätänOstamatta

      Asia on epäilemättä juuri kuten kirjoitit. Noissa maljakoissa ei oikein hinta-laatusuhde ei kohtaa. En suosittele konepesua Aaltovaaseille. Olen ehkä joskus kiireessä saattanut laittaa koneeseen, mutta yleensä pesen käsin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      50
      959
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      368
      791
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      121
      684
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe