Haluaisin lapsen ja hänelle isän. En halua puolisoa. Haluaisin kuitenkin, että isä olisi osa lapsen normaalia elämää, Mielestäni tämä voisi toimia. Onko se mahdollista?
Vastaukset 17
- Jaanas-Stiina
Ei toimi
- Niinpä-
Ei todellakaan voi toimia..jokun miehen pitäsi asua ja elää lapsen lähellä ja kuitekin toimia etä isänä. mikähän on se pointtis? aika itsekäs ajatus malli.
toisaalta semmoinen voiskin toimia jossa lapsen biologisen isän ei tarvis toimia lapsen arjessa... - Niinpä-
toisaalta semmoinen voiskin toimia jossa lapsen biologisen äidin ei tarvis toimia lapsen arjessa...
- Cobra83
Sinun voi olla aika hankala löytää hyvää luovuttajaa, joka olis tuohon valmis noilla ehdoilla ja toisaalta riittävän läheltä, ettei menisi liian vaikeaksi mahdollisen lapsen tapaamisten kanssa tuollaisena yhteishuoltajuus kuviona, eli kuten ymmärrät niin siinä alkaa olla jo aikasta paljon monenlaista ongelmaa sitten käytännössä.
Voisin tarjoutua jollekkin sinkkunaiselle "sonniksi" tähän tarkoitukseen mikäli anonyymilta pohjalta voidaan siementää luomu menetelmin, eikä vaatimuksia tule isyyden tunnustamiseen.
Mun mielestä se on loppujen lopuks varmin ja riskittömin toteuttaa yksinhuoltajana ja sitten etsiä myöhemmin isäpuoli lapselle, tai jos ei miestä halua, niin kasvattaa sitten yksin se lapsi.
Jokatapauksessa jos haluaa keskustella asiasta, -joko aloittaja tai joku toinen, niin minut saa kiinni sähkiksellä: cobra83(at)protonmail.com- ggsdtyd
Idiootti Cobra-teini, luouvutussysteemissaä luovuttaja ei saa edes tietää lapsen henkilöyttä ennenkuin lapsi on 18-vuotias.
Meepä vaikka vetämään käteen niin olosi helpottaa.
- Lauralina
Hei ap tässä, tarkentaisin vielä että haluaisin kuitenkin, että "isä" olisi osa seksielämääni. Tämä on tällainen fantasia enkä nyt ole kauheasti miettinyt asiaa mutta haluaisin kovasti olla teiniäiti ja saada munaa sekä elarit.
- näinkin
Monet homomiehet toivovat lasta ja haluavat olla mukana lapsen elämässä. Kyllä sellainen kumppanuusvanhemmuus voi toimia,
- näinkin
Monet lesbonaiset toivovat lasta ja haluavat omistaa
lapsen, ettei lapsen isä voi olla mukana lapsen elämässä.
Kyllä sellainen narsismivanhemmuus EI voi toimia, - kävis
Haluaisin laskea sisään, että olisit onnellinen
- Lauralina
mutta molempiin reikiin kiitos ,se olisi ihanaa
- Kävis
Kyllä molempiin hellyydellä
- Kävis
Haluatko kirjoitella anonyymisti?
- Lapsihaave2019
Hei,
Täällä on heteropariskunta, joka on pitkään yrittänyt saada yhteistä lasta tuloksetta. Minulla on lapsi entisestä liitosta, mutta miehellä omaa lasta ei ole. Olemme muuten onnellisia, joten olemme alkaneet miettiä vaihtoehtoisia tapoja saada lapsi. Jos sijaissynnytys olisi Suomessa mahdollinen, voisimme ajatella sitäkin, mutta yhtenä vaihtoehtona olemma miettineet kumppanuusvanhemmuutta, jonka myötä myös mieheni voisi saada biologisen lapsen. Haluaisimme siis hoitaa ja kasvattaa lasta mahdollimman paljon - pelkäksi sukusolujen luovuttajaksi mieheni ei halua. Mieheni on paitsi pitkä ja komea, myös kaikin puolin muutenkin fiksu ja ihana ihminen.
Jos haluaisit vaihtaa ajatuksia asiasta, laita viestiä osoitteeseen [email protected] - Mies198mies
Hei,
Meillä on tällainen kuvio ja on toiminut todella hyvin jo vuosia. :) - Tumetsu88
Hei, ootko vielä haluamassa lasta?
- Isäksikö
Hei!
Olemme pariskunta. Naisella on biologisia lapsia edellisestä suhteesta. Haaveenamme oli aluksi yhteinen biologinen lapsi, mutta se ei kuitenkaan ole mahdollinen. Nyt pohdinnassamme on kumppanuusvanhemmuus siten, että mies on tulevan lapsen biologinen isä. Ikää miehellä on 37v ja naisella 39v.
Nainen, haaveiletko äitiydestä kumppanuusvanhemmuuden muodossa?
Olemme valmiit kantamaan päävastuun kasvatuksesta, toisaalta myös vuoroviikkoiseen vanhemmuuteen tai johonkin muuhun...
Avoimin mielin tätä vaihtoehtoa käymme läpi.
Meihin saa yhteyden:
[email protected] - Anonyymi
Eli p***ua ei ole tiedossa, mutta jälkikasvua kylläkin. Ihan sama, vetäisinkö käteen vai ryhtyisinkö koko toimenpiteeseen.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 601069
- 981034
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i21892Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔61824- 135812
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t124805Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke25699- 55699
- 45666
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen15646Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45620- 19607
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.83586Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok128583Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka142582- 35580
- 46578
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast47568Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6543Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi11529