Haussa isä lapselle

Lauralina

Haluaisin lapsen ja hänelle isän. En halua puolisoa. Haluaisin kuitenkin, että isä olisi osa lapsen normaalia elämää, Mielestäni tämä voisi toimia. Onko se mahdollista?

17

802

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaanas-Stiina

      Ei toimi

    • Niinpä-

      Ei todellakaan voi toimia..jokun miehen pitäsi asua ja elää lapsen lähellä ja kuitekin toimia etä isänä. mikähän on se pointtis? aika itsekäs ajatus malli.
      toisaalta semmoinen voiskin toimia jossa lapsen biologisen isän ei tarvis toimia lapsen arjessa...

    • Niinpä-

      toisaalta semmoinen voiskin toimia jossa lapsen biologisen äidin ei tarvis toimia lapsen arjessa...

    • Cobra83

      Sinun voi olla aika hankala löytää hyvää luovuttajaa, joka olis tuohon valmis noilla ehdoilla ja toisaalta riittävän läheltä, ettei menisi liian vaikeaksi mahdollisen lapsen tapaamisten kanssa tuollaisena yhteishuoltajuus kuviona, eli kuten ymmärrät niin siinä alkaa olla jo aikasta paljon monenlaista ongelmaa sitten käytännössä.

      Voisin tarjoutua jollekkin sinkkunaiselle "sonniksi" tähän tarkoitukseen mikäli anonyymilta pohjalta voidaan siementää luomu menetelmin, eikä vaatimuksia tule isyyden tunnustamiseen.

      Mun mielestä se on loppujen lopuks varmin ja riskittömin toteuttaa yksinhuoltajana ja sitten etsiä myöhemmin isäpuoli lapselle, tai jos ei miestä halua, niin kasvattaa sitten yksin se lapsi.

      Jokatapauksessa jos haluaa keskustella asiasta, -joko aloittaja tai joku toinen, niin minut saa kiinni sähkiksellä: cobra83(at)protonmail.com

      • ggsdtyd

        Idiootti Cobra-teini, luouvutussysteemissaä luovuttaja ei saa edes tietää lapsen henkilöyttä ennenkuin lapsi on 18-vuotias.

        Meepä vaikka vetämään käteen niin olosi helpottaa.


    • Lauralina

      Hei ap tässä, tarkentaisin vielä että haluaisin kuitenkin, että "isä" olisi osa seksielämääni. Tämä on tällainen fantasia enkä nyt ole kauheasti miettinyt asiaa mutta haluaisin kovasti olla teiniäiti ja saada munaa sekä elarit.

    • näinkin

      Monet homomiehet toivovat lasta ja haluavat olla mukana lapsen elämässä. Kyllä sellainen kumppanuusvanhemmuus voi toimia,

    • näinkin

      Monet lesbonaiset toivovat lasta ja haluavat omistaa
      lapsen, ettei lapsen isä voi olla mukana lapsen elämässä.
      Kyllä sellainen narsismivanhemmuus EI voi toimia,

    • kävis

      Haluaisin laskea sisään, että olisit onnellinen

    • Lauralina

      mutta molempiin reikiin kiitos ,se olisi ihanaa

      • Kävis

        Kyllä molempiin hellyydellä


      • Kävis

        Haluatko kirjoitella anonyymisti?


    • Lapsihaave2019

      Hei,

      Täällä on heteropariskunta, joka on pitkään yrittänyt saada yhteistä lasta tuloksetta. Minulla on lapsi entisestä liitosta, mutta miehellä omaa lasta ei ole. Olemme muuten onnellisia, joten olemme alkaneet miettiä vaihtoehtoisia tapoja saada lapsi. Jos sijaissynnytys olisi Suomessa mahdollinen, voisimme ajatella sitäkin, mutta yhtenä vaihtoehtona olemma miettineet kumppanuusvanhemmuutta, jonka myötä myös mieheni voisi saada biologisen lapsen. Haluaisimme siis hoitaa ja kasvattaa lasta mahdollimman paljon - pelkäksi sukusolujen luovuttajaksi mieheni ei halua. Mieheni on paitsi pitkä ja komea, myös kaikin puolin muutenkin fiksu ja ihana ihminen.

      Jos haluaisit vaihtaa ajatuksia asiasta, laita viestiä osoitteeseen [email protected]

    • Mies198mies

      Hei,

      Meillä on tällainen kuvio ja on toiminut todella hyvin jo vuosia. :)

    • Tumetsu88

      Hei, ootko vielä haluamassa lasta?

    • Isäksikö

      Hei!

      Olemme pariskunta. Naisella on biologisia lapsia edellisestä suhteesta. Haaveenamme oli aluksi yhteinen biologinen lapsi, mutta se ei kuitenkaan ole mahdollinen. Nyt pohdinnassamme on kumppanuusvanhemmuus siten, että mies on tulevan lapsen biologinen isä. Ikää miehellä on 37v ja naisella 39v.

      Nainen, haaveiletko äitiydestä kumppanuusvanhemmuuden muodossa?

      Olemme valmiit kantamaan päävastuun kasvatuksesta, toisaalta myös vuoroviikkoiseen vanhemmuuteen tai johonkin muuhun...

      Avoimin mielin tätä vaihtoehtoa käymme läpi.

      Meihin saa yhteyden:
      [email protected]

    • Anonyymi

      Eli p***ua ei ole tiedossa, mutta jälkikasvua kylläkin. Ihan sama, vetäisinkö käteen vai ryhtyisinkö koko toimenpiteeseen.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      14
      4751
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      85
      4231
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      245
      3521
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      105
      3045
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      35
      2599
    6. 24
      1941
    7. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      6
      1769
    8. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      90
      1658
    9. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      225
      1645
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      70
      1578
    Aihe