Miten 4:3 resoluution voi muuttaa paremmaksi ?
Asensin vanhaan Windows Vista Amilo 2Giga/ram läppäriin Mint 19 version mutta näyttö on liian suurella eikä sitä voi muuttaa näyttö kohdasta.
Pitääkö ladata joku ajuripaketti vai löytyykö joku sudo komento jolla voi ladata ajureita?
Mint 32bit Amilo 4:3 resoluutio tarkemmaksi
6
106
Vastaukset
- monia_tapoja
No, nykysysteemi kai odottaa saavansa edid:n näytöltä ja päättää sen perusteella mitä tiloja monitori tukee. Vanhat laitteet ei tätä id:tä anna - eikä usein myöskään läppärit, koska monitori voi olla kytkettynä paljon spesiaalimmin eikä välttämättä erillistä näytönohjainta ole suoranaisesti kaikilla signaaleilla olemassa eli connector-compatibility puuttuu - toki tuki 'vga' tjsp. tilalle bios:issa vaan ei liittimelle.
Eli voit pakottaa näyttösi tiettyyn tilaan luomalla tiedon, mitä tiloja näyttö tukee:
# sudo X -configure
Tämän jälkeen sinulla on xorg.conf tiedosto, johon voit lisätä puuttuvat tilat halutessasi. Oikea paikka em. tiedostolle on /etc/X11/xorg.conf.
Vaihtoehto 2:
Jos sinua ei haittaa, että näyttö aluksi menee matalaan tilaan ja vaihtaa tilaansa useamman kerran, niin voit myös lisätä käyttäjän .bashrc tiedostoon xrandr -komennon jolla näyttö siirtyy haluamaasi tilaan. Ensin tietysti kannattaa kokeille komentoriviltä, että tila tosiaan toimii:
https://unix.stackexchange.com/questions/227876/how-to-set-custom-resolution-using-xrandr-when-the-resolution-is-not-available-i
Eli ensin luodaan vaikkapa gtf ohjelmalla haluttua tilaa kuvaava modeline ja sitten valitaan, kummallako metodilla yllä olevista se halutaan asettaa käyttöön - tai mennään normaalisti Järjestelmä -> Asetukset -> Laitteisto -> Displays kautta.
Vaihtoehtoja on siis monia(vielä enemmän kuin tässä mainittu), mutta kaikissa ympäristöissä ei ole kaikkea saatavilla, mikäs toimi mint:issä? - harrastusviritys
Mintin tekijät ovat harrastelijoita joten kaikenlaista bugia löytyy... mutta niitä ei ehditä korjaamaan kun pitää niitä tietoturvaongelmia yrittää korjata.
- latenssiLassi
Menepä katsomaan elokuva "Lattapäät lainella".
- djhsgfhdg
Olikohan intellin näytönohjain? Siihen on ajurien teko lopetettu.
Meikäläisellä oli hieman sama ongelma ohjelma halusi 4:3 näytön, vaikka koneessa oli 16:9 näyttö.
Roskaan ei ollut oikea, mutta sain sen helposti korjattua, mutta en enää muista miten, kun en konetta enää käytä.
Google auttoi. - purkuun_vaan
Fujitso Amiloa en ottaisi edes ilmaiseksi enkä muutenkaan.
Itsestäänselvää että vain ongelmia tiedossa modernilla käyttöjärjestelmällä.
32-bittinen -> romu, purkuun.- lopeta_pelleily
Voi ei, taas näitä. Kuule ei ne 32-bittiset mitään romuja ole, moni 32-bittinen toimii tänäkin päivänä loistavasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 114028
- 1553827
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka453639Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032815Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv772659Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t61938- 441455
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli4041202Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m121198Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos611191