Mint 32bit Amilo 4:3 resoluutio tarkemmaksi

Miten 4:3 resoluution voi muuttaa paremmaksi ?
Asensin vanhaan Windows Vista Amilo 2Giga/ram läppäriin Mint 19 version mutta näyttö on liian suurella eikä sitä voi muuttaa näyttö kohdasta.
Pitääkö ladata joku ajuripaketti vai löytyykö joku sudo komento jolla voi ladata ajureita?
6124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

No, nykysysteemi kai odottaa saavansa edid:n näytöltä ja päättää sen perusteella mitä tiloja monitori tukee. Vanhat laitteet ei tätä id:tä anna - eikä usein myöskään läppärit, koska monitori voi olla kytkettynä paljon spesiaalimmin eikä välttämättä erillistä näytönohjainta ole suoranaisesti kaikilla signaaleilla olemassa eli connector-compatibility puuttuu - toki tuki 'vga' tjsp. tilalle bios:issa vaan ei liittimelle.
Eli voit pakottaa näyttösi tiettyyn tilaan luomalla tiedon, mitä tiloja näyttö tukee:
# sudo X -configure
Tämän jälkeen sinulla on xorg.conf tiedosto, johon voit lisätä puuttuvat tilat halutessasi. Oikea paikka em. tiedostolle on /etc/X11/xorg.conf.
Vaihtoehto 2:
Jos sinua ei haittaa, että näyttö aluksi menee matalaan tilaan ja vaihtaa tilaansa useamman kerran, niin voit myös lisätä käyttäjän .bashrc tiedostoon xrandr -komennon jolla näyttö siirtyy haluamaasi tilaan. Ensin tietysti kannattaa kokeille komentoriviltä, että tila tosiaan toimii:
https://unix.stackexchange.com/questions/227876/how-to-set-custom-resolution-using-xrandr-when-the-resolution-is-not-available-i
Eli ensin luodaan vaikkapa gtf ohjelmalla haluttua tilaa kuvaava modeline ja sitten valitaan, kummallako metodilla yllä olevista se halutaan asettaa käyttöön - tai mennään normaalisti Järjestelmä -> Asetukset -> Laitteisto -> Displays kautta.
Vaihtoehtoja on siis monia(vielä enemmän kuin tässä mainittu), mutta kaikissa ympäristöissä ei ole kaikkea saatavilla, mikäs toimi mint:issä?

Äänestä

Mintin tekijät ovat harrastelijoita joten kaikenlaista bugia löytyy... mutta niitä ei ehditä korjaamaan kun pitää niitä tietoturvaongelmia yrittää korjata.

Äänestä
  • Menepä katsomaan elokuva "Lattapäät lainella".

    Äänestä

Olikohan intellin näytönohjain? Siihen on ajurien teko lopetettu.
Meikäläisellä oli hieman sama ongelma ohjelma halusi 4:3 näytön, vaikka koneessa oli 16:9 näyttö.
Roskaan ei ollut oikea, mutta sain sen helposti korjattua, mutta en enää muista miten, kun en konetta enää käytä.
Google auttoi.

Äänestä

Fujitso Amiloa en ottaisi edes ilmaiseksi enkä muutenkaan.
Itsestäänselvää että vain ongelmia tiedossa modernilla käyttöjärjestelmällä.
32-bittinen -> romu, purkuun.

Äänestä
  • Voi ei, taas näitä. Kuule ei ne 32-bittiset mitään romuja ole, moni 32-bittinen toimii tänäkin päivänä loistavasti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


supportia kirjoitti:

Miten 4:3 resoluution voi muuttaa paremmaksi ?
Asensin vanhaan Windows Vista Amilo 2Giga/ram läppäriin Mint 19 version mutta näyttö on liian suurella eikä sitä voi muuttaa näyttö kohdasta.
Pitääkö ladata joku ajuripaketti vai löytyykö joku sudo komento jolla voi ladata ajureita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu