Kyydin valintaa

Hanna-Erika

Pääkaupungissamme asiakas valitsee itse millaisen taksirengin kyytiin lähtee. Se on asiakkaan oikeus. Hänen ei tarvitse selitellä miksi valitsee. Minä itsekin katson Jyväskylässä tolpalla minkälaisen kuskin kyytiin olen lähdössä. Onneksi täällä on vielä valinnanvaraa enemmän kuin Helsingin seudulla.
Yleisesti ottaen on sellaisia kuljettajatyyppejä joiden kyytiin en lähde, ainakaan yksin, vaikka kyyti olisi tilattu sovelluksella.

9

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luottokuski

      Minulla on ollut jo vuosia sama kuski ajoissa varaan kyydin ei tarvitse valikoida taksia ja aina sama hinta meni minne tahansa.

    • Nyonhalpaa

      Meinaatko että Lohikoskelle ja Heinolaan on sama hinta?

      • Luottokuski

        Hinnasta sovitaan erikseen jos pidempiä matkoja ajetaan muutoin pikku matkat pikku hinnalla.


    • Varoituskello

      Nykyään on syytä olla valppaana taksien suhteen sillä kuljettajina voi olla ties mitä ja ties mistä. Ainakin on katsottava onko kuljettaja yksin vai kaverin kanssa, osaako puhua samaa kieltä kanssasi, osaako antamaasi osoitteeseen ja ellei osaa, niin osaako käyttää navigaattroria. Kun olet tarkistanut nuo asiat, niin päätä vielä lähdetkö kyytiin?

      • Silläviisiin

        Mitäs sillä on väliä kunhan koti ovelle pääsee ja kyllä nyt oikean kuskin erottaa jostain pimeästä taksista..
        Järki käteen hoksottimia käyttöön


    • Missä jyväskylän pimeät taksit nykyään päivystää , kun Väinönkatukin näyttää olevan suljettu ?

    • Päätäi

      Minä en aja tekstillä, minä ajan omalla Audi A6:llä!

    • Inhoik

      Kyllä näin on, siksihän ne on jonossa. Kela vain yrittää sotkea jpnotkin.

    • G-mies

      Taksirenkien joukossa alkaa jo olla sellaisia jotka tulee autosta ulos, sytyttää nuotion ja selvittää savumerkeillä mihin asiakas pitäisi viedä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      109
      1175
    2. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      116
      998
    3. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      125
      906
    4. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      93
      749
    5. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      285
      704
    6. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      74
      641
    7. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      606
    8. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      582
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      48
      569
    10. Mitä toivot

      Kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      72
      501
    Aihe