Millainen laskin kannattaa lukioon hommata?
Ilmeisesti perus funktiolaskinkinkin käy kun ei
saa yo-kokeessa olla "jotain ominaisuuksia"...
Ilmeisesti perus funktiolaskinkinkin käy kun ei
saa yo-kokeessa olla "jotain ominaisuuksia"...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tuo Texas Instrumentsin TI-86 on tosi hyvä laskin, joka sallitaan YO-kokeisiin. Kai muutkin Texasin laskimet hyviä on, eikä Casiollakaan varmaan mitään huonoja ole. Mutta tuo TI-86 on hyvä.
..kyllä aika paljon siitä, aiotko lukea lyhyen vai pitkän matikan... Lyhyeen riittää funktiolaskin, mutta pitkässä graafinen on pop. Itsellä texas instrumentsin TI-86 (luin siis pitkän), ja siinä ei ole mitään "kiellettyjä" ominaisuuksia, ellei niitä itse siihen ole asentanut (itsellä oli asennettuna tetris ja mario, olivat loistavaa viihdettä tylsillä tunneilla, mutta opettaja poisti ne ennen syksyn kirjoituksia... plääh).
Voit hankkia funktiolaskimen tai graafisen laskimen. Funktiolaskimessa pitää olla kahden muuttujan tilastotoiminnot (varmista ostaessasi) ja sillä kyllä pärjää. Pitkän matematiikan lukijan kannattaa harkita graafisen laskimen hankintaa. Siitä on apua monissa tilanteissa, kunhan viitsii opetella sitä käyttämään.
Kannattaa laskinta ostaessaan katsoa, millainen käyttöopas on. Hyvä opas nimittäin helpottaa laskimen toimintojen omaksumista.