Vauva-arki raskasta

Helppoako

Olen 2kk vanhan vauvan äiti, enkä tiedä, että olisiko minulla edes oikeutta valittaa vauva-arjesta, sillä tiedän joillain muilla menevän paljon huonommin. Ennen vauvasta tiesi milloin sitä vääntää mahasta, koska se ruukasi potkia silloin, mutta nyt se ruukaa vain huutaa eikä potki ollenkaan. En sitten tiedä mikä sillä on, jos se on saanut juuri ruokaa, vaippa on vaihdettu ja sille on pidetty seuraa. Vauva on myös alkanut vaatimaan ruokaa tiheämmin, mutta se saattaa johtua miehestäni, joka ei anna syöttää vauvalle kovin paljon kerralla, koska pelkää osan tulevan ylös. Jos vauvaa alkaa väsyttämään ja sen laittaa kehtoon, niin heti silloin alkaa parku. Joskus jos vauva suostuu nukkumaan, niin se saattaa herätä jo muutaman minuutin päästä huutamaan. En tiedä, vääntääkö mahasta vai johtuuko se vain siitä, ettei mieheni anna vauvan syödä tarpeeksi. Vauva kuitenkin osaa nukahtaa yksin, joten siittä ei ole kyse, etteikö vauva saisi itse unta. Yöllä se kuitenkin yleensä suostuu nukkumaan paremmin. Yleensä olen lypsänyt vauvalle maitoa, mutta silloin ei ole aikaa jäänyt melkein millekkään muulle. Olen välillä miettinyt, että pitäisikö siirtyä kokonaan korvikkeisiin, että jäisi aikaa muuhunkin kuin vain vauvan ruokahuoltoon. Pari päivää sitten mieheni valitti, etten muuta nykyään teekkään kuin vain pumppaan lapselleni maitoa ja hän vielä jopa väitti, että muka pitäisin siitä. Lopetin lypsämisen siltä seisomalta ja vauva on saanut tyytyä korvikkeisiin. Luulin mieheni pitävän siitä, että vauva saa oikeaa maitoa korvikkeiden sijaan, mutta näytin olevan väärässä. Olen osittain vain lypsänytkin sen takia. Mieheni haluaa myös lisää lapsia, enkä kyllä tiedä, että miten jaksan, jos ensimmäisenkin kanssa on näin hankalaa. Mieheni sitä paitsi kiirehtii lastensaannissa. Hän ei millään näytä malttavan odottaa edes vuotta kun uusi olisi jo saatava.

5

1519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Redroad

      Ensinnäkin se syn miehesi on SAIRAS.. "lasta ei sää syöttää jos se puklaa" hei haloo...lapsi tarvii ruokaa kasvaakseen ja se on ihan normaalia että jos lapsi vähn puklaa..ei sen takia lapselle pidä antaa vähemmän ruokaa. Herraisä sanon minä. Jos lapsi on ennen potkinut mutta ei enää ja huutaa melkein heti pikku syönnin jälkeen nii tuohan kertoo NÄLÄSTÄ. uskomatonta. Ja äidinmaito on ehdottomasti paras ravinto lapselle. Aina mielummin antaa sitä kuin korviketta. Itsellä esimerkiksi ei ole omlut koskaan mahdollista imettää koska maitoa ei ole tullut lähea ollenkaan mikä on todella ikävä asia. Sinuna heittäisi n tuon miehen ja hyvin kauas..noin sairaalla ajatusmaailmalla varustetun miehen ei pitäisi omata yhtään lasta eikä saada yhtään enempää. Ei näköjään tiesä lastenhoidosta mitään. Ja tuo on todella sairasta että se mäkisee siitä että pumppaat lapselle maitoa..ravintoa mitä se elääkseen tarvitsee. Mitä sitten jos siihen menee aikaa..tervetuloa vauva arkeen. Jos ei miellytä se että nainen ja äiti tekee normaali asiaa mistä ei todellakaan ole kellään mitään mäkisemistä nii ihan oikeedti. Suosittelen sun miehelle mielenterveystoimiston asiakkuutta että kävis päätään tutkituttamassa pikkusen. Jos sellanen ihminen olis yksin vastuussa pienestä vauvasta nii se olisi todennäkösesti kuollu jo ravinnon puutteeseen. Kaikki mitä olet tehnyt tähän asti nii jatka samaan malliin ja haistata sille jäppiselle pitkät ihan oikeesti. Olet toiminut just nii kun äidin ja vastuullisen ja hyvän äidin kuuluukin ja vois sanoa että oppikirjan mukaan. Mutta tosiaan miehelläsi on opittavaa ja paljon. Ja ei todellakaan ainakaan hänen kanssa lisää lapsia ennenku oppii hoitamaan edes yhtä.

      • Redroad

        Ja vielä lisäksi tuohon että jos de vauva ei tosiaan potki nii kuin ennen nii eihän sitä jaksa jos ei saa ravintoa. Kun ravinnosta saa sitä energiaa.


    • Äitiminäkin67

      Älä anna ukkos komennella sua, melkoinen tyranni taitaa olla! Hoida lastasi hyvin, niinkuin olet tehnytkin. Vauvat tarvitsee ruokaa. Jatka imettämistä ja vauva on tyytyväinen. Tsemppiä sinulle tuore äiti🌼

    • 1säpappa

      Nyt C'moon.
      Vauvalla on nälkä kun hänellä on nälkä, ja hän syö minkä syö. Safkan jälkeen tulee pukluja, mut se on vauva-arkea. Pistät röyhtäystä varten traasun jonka voi sit laittaa pesuun. Ei se sen kummosempaa ole.

      Miks muuten ylipäätään pumppaat maitoa? Meillä lapsen äiti pumppas siks et minäkin syötäisiin. Miten teillä, syöttääkö miehesi vauvaa?

      Korvikkeeseen älä vaihda jos maitoa tulee. Vähän myöhemmin tosin meillä annettiin illalla velliä (vähän täyttävämpää) et nukku tukevammin. Ei nyt silti vielä tuossa iässä.

      (Meillä kyllä sit lapsen ollessa puolivuotias, äippä läks uuden kullin perään, ja siitä eteenpäin mentiin kaupan maidoilla ja pilteillä.)

      Sitä vielä, et hoitaako ukkos sitä lasta muuten, vai haluaako hän muuten vain uuden lapsen kun eka oli esmes väärää sukupuolta tai jotain.

    • Helppoako

      Vauva opetettiin teholla syömään pullosta eikä sen jälkeen maito luonnollisesta lähteestä kelvannut. Mies kyllä syöttää ja hoitaa vauvaa. Hän vain on jonkun takia aina halunnut paljon lapsia, mutta syytä en ole kysyt, sukupuolellakaan ei ole hänelle väliä. Olen myös miettinyt, että voisiko huudon syy olla myös hampaiden tulo, vaikka onkin näin aikaista? Mieheni on muuten jo kasvattanut kaksi lasta koululaisiksi asti kun akka lähti kun luuli maalaiselämän olevan auvoisempaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      96
      1504
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      201
      953
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe