Politiikasta pois

Berner ilmoittaa jättävänsä politiikan. Tuohtuneita puheenvuoroja tänä aamuna.
Kaipaako häntä joku?

14

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kukaan, tulis tilalle joku joka osaa hoitaa asiat kuntoon.

    • hyiii.ku-akka-puistattaa

      HYVÄ JOS SIITÄ PÄÄSTÄÄN EROON,
      ---
      SIPILÄ TIETENKI HOUKUTTELEE SITÄ JÄÄMÄÄN, perrrrrrrrrr,,,,, k,,,,,,e,,, le

      kuka ne Sipilän miljoonat muuten osaisi ohjailla ulkomaille suomen verottajalta piiloon,

      muutenki se on yksityistämässä suomen likennettä, maantietki tulee maksullisiksi,
      jos akka saa jäädä hallitukseen,

    • Jatkaa

      Eikös se juuri kertonut jatkavansa politiikassa.

    • Yksaatu

      Kyllä AB vaikuttaa energiseltä ja kielitaitoiselta, jota en uskaltaisi ”päästää irti”.

      Kun Anne joskus on kertonut näkemyksistään vaikkapa Suomen liikennesuunnittelua koskien, lähinnä kauhistuu. Ei Suomea saa jättää yksityistämisen jalkoihin.

      Toimikoon AB kykyineen ruotsalaisten palveluksessa.

    • spekuloija

      Berner sopinee paremmin bisnesmaailmaan.
      Ei hänen aikaansaannoksissaan politiikan alueella ole kehumista.

      • Eipä

        Mistä tuon tiedät?


      • Pleace

        Olet oikeassa. Seurattuani Bernerin liikkeitä yritys-, ja viimeisien vuosien aikana politiikassa, kysynkin lukijoiden pielipidettä.

        Onko hän suurenluokan pyrkyri, joka vain nappii rusinat pullasta omaksi edukseen? Siltä näyttää----olenko oikeassa.


      • hyryukko
        Pleace kirjoitti:

        Olet oikeassa. Seurattuani Bernerin liikkeitä yritys-, ja viimeisien vuosien aikana politiikassa, kysynkin lukijoiden pielipidettä.

        Onko hän suurenluokan pyrkyri, joka vain nappii rusinat pullasta omaksi edukseen? Siltä näyttää----olenko oikeassa.

        Etkö ole itse pystynyt mitään päättelemään hänen poliittista "uraansa" seurattuasi ?
        Bisensmaailmassa on enemmän "rusinoita pullasta" noukittavaksi kuin politiikassa.
        Tuskin häntä pyrkyriksi voi moittia sentään, bisnesihmiselle on "taaksepäin" menoa siirtyä politiikkaan. Politiikassa ei ole suuria "voittoja" luvassa, ei ainakaan AB:n tapauksessa,
        eivät hänen esityksensä ole kiitosta saaneet.


    • Demareiden Antti Rinne on sairastunut vakavasti. Menetti liikuntakykynsäkin ja nyt kertoo jaksavansa kulkea jo 150 m.
      Kauhistuttaa, että hän on päättänyt palata sairauslomaltaan jo ihan lähiaikoina, ja vakuuttaa olevansa terve.
      Näitä tositerveitä on viime aikoina ollut muitakin. Ovat siirtyneet kaikkien yllätykseksi tuonilmaisiin äkillisen sairaskohtauksen nujertamana.
      Rinnekin voisi kyllä asettua lepoon hetkeksi ja muistaa, ettei sote yhtä miestä kaipaa. Moni nuorempikin mies on eduskunnassa väsynyt ja joutunut siirtymään paikaltaan, Vihreiden Aalto esimerkiksi.
      Ovatko kaikki miehet yhtä itsepäisiä? Uskovat, ettei varoitukset MINUA koske, kyllä minä jaksan, vaikka onkin tehty pallolaajennus ja muita vaivoja kosolti lisäksi.

      • sääliksikäy

        Juu, ja itseään paljon nuorempi vaimo, jolle pitäisi jaksaa olla viriili.


    • tänäaamunako

      Mikä meuhkaamisen aihe sekin on, että siirtyy pois politiikasta, varsinkin kun ilmoitti asiasta jo eduskuntaan valittaessa? Onko se jotenkin kiellettyä tai väärin mennä seuraavaksi johonkin muualle hommiin?
      En pidä nykyhallituksen kaikista tempauksista, esim. taxilain uudistus oli surkea juttu, SOTE- hösötyksestä puhumattakaan, mutta pitää kai muistaa ettei Berner mitään kai ihan yksin järkännyt, hallituksessa on monta puoluetta. Ja toisaalta, seuraava hallitushan tuon lakimuutoksenkin olisi tod.näk. tehnyt joka tapauksessa, hallituspohjasta riippumatta ja varsinkin jos kalpea AR olisi päämisteriksi tullut.

    • Makriina.ei.kirj

      Meuhkaaminen johtuu siitä, että meillä ei ole karenssia kansanedustajille , jotka siirtyvät politiikasta bisnesmaailmaan ja vie mennessään kaiken sen tiedon, joka poliitikolle on luottamuksellisesti kerrottu.
      Tulevaisuudennäkymät ovat hallussa, kun menee kyllin nopeasti bisneksiin, niin että esim. kaavaillut lainmuutokset verotukseen ovat vielä työn alla. Voitaisiin asennoitua oikealla tavalla tulevaan.

    • Vähän minultakin.

      On syntynyt käsitys Anne Bernerin erinomaisesta kielitaidosta, älykkyydestä ja energisyydestä.

      Ei taitaisi olla meillä tuota uutta, hienoa Lasten saraalaakaan Meilahdessa ilman Annea. No jaa, onhan meillä Martti Ahtisaari nobelmiljoonineen.

      Jos A.B. Olisi uskallettu päästää irti, olisi paljon tapahtunut ja äkkiä.

      Ei yksityistäminen Suomea taivaaseen vie. Englanti menetti aikanaan kuuluisan terveydenhuoltonsa ja hyvin toimivan maanalaisensa.

    • En.maksa

      Luin, että Berner omistaa tekstiililiike Vallilan osakkeista 30%.
      Meinasin ostaa verhot kyökkiin. Jäävät roitit kauppaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      353
      12226
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      189
      11248
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      280
      6573
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      255
      5357
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      206
      3867
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3643
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      64
      2733
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      178
      2477
    9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

      ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
      Maailman menoa
      52
      2230
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1922
    Aihe