Politiikasta pois

Berner ilmoittaa jättävänsä politiikan. Tuohtuneita puheenvuoroja tänä aamuna.
Kaipaako häntä joku?

14

114

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei kukaan, tulis tilalle joku joka osaa hoitaa asiat kuntoon.

    • hyiii.ku-akka-puistattaa

      HYVÄ JOS SIITÄ PÄÄSTÄÄN EROON,
      ---
      SIPILÄ TIETENKI HOUKUTTELEE SITÄ JÄÄMÄÄN, perrrrrrrrrr,,,,, k,,,,,,e,,, le

      kuka ne Sipilän miljoonat muuten osaisi ohjailla ulkomaille suomen verottajalta piiloon,

      muutenki se on yksityistämässä suomen likennettä, maantietki tulee maksullisiksi,
      jos akka saa jäädä hallitukseen,

    • Jatkaa

      Eikös se juuri kertonut jatkavansa politiikassa.

    • Yksaatu

      Kyllä AB vaikuttaa energiseltä ja kielitaitoiselta, jota en uskaltaisi ”päästää irti”.

      Kun Anne joskus on kertonut näkemyksistään vaikkapa Suomen liikennesuunnittelua koskien, lähinnä kauhistuu. Ei Suomea saa jättää yksityistämisen jalkoihin.

      Toimikoon AB kykyineen ruotsalaisten palveluksessa.

    • spekuloija

      Berner sopinee paremmin bisnesmaailmaan.
      Ei hänen aikaansaannoksissaan politiikan alueella ole kehumista.

      • Eipä

        Mistä tuon tiedät?


      • Pleace

        Olet oikeassa. Seurattuani Bernerin liikkeitä yritys-, ja viimeisien vuosien aikana politiikassa, kysynkin lukijoiden pielipidettä.

        Onko hän suurenluokan pyrkyri, joka vain nappii rusinat pullasta omaksi edukseen? Siltä näyttää----olenko oikeassa.


      • hyryukko
        Pleace kirjoitti:

        Olet oikeassa. Seurattuani Bernerin liikkeitä yritys-, ja viimeisien vuosien aikana politiikassa, kysynkin lukijoiden pielipidettä.

        Onko hän suurenluokan pyrkyri, joka vain nappii rusinat pullasta omaksi edukseen? Siltä näyttää----olenko oikeassa.

        Etkö ole itse pystynyt mitään päättelemään hänen poliittista "uraansa" seurattuasi ?
        Bisensmaailmassa on enemmän "rusinoita pullasta" noukittavaksi kuin politiikassa.
        Tuskin häntä pyrkyriksi voi moittia sentään, bisnesihmiselle on "taaksepäin" menoa siirtyä politiikkaan. Politiikassa ei ole suuria "voittoja" luvassa, ei ainakaan AB:n tapauksessa,
        eivät hänen esityksensä ole kiitosta saaneet.


    • Demareiden Antti Rinne on sairastunut vakavasti. Menetti liikuntakykynsäkin ja nyt kertoo jaksavansa kulkea jo 150 m.
      Kauhistuttaa, että hän on päättänyt palata sairauslomaltaan jo ihan lähiaikoina, ja vakuuttaa olevansa terve.
      Näitä tositerveitä on viime aikoina ollut muitakin. Ovat siirtyneet kaikkien yllätykseksi tuonilmaisiin äkillisen sairaskohtauksen nujertamana.
      Rinnekin voisi kyllä asettua lepoon hetkeksi ja muistaa, ettei sote yhtä miestä kaipaa. Moni nuorempikin mies on eduskunnassa väsynyt ja joutunut siirtymään paikaltaan, Vihreiden Aalto esimerkiksi.
      Ovatko kaikki miehet yhtä itsepäisiä? Uskovat, ettei varoitukset MINUA koske, kyllä minä jaksan, vaikka onkin tehty pallolaajennus ja muita vaivoja kosolti lisäksi.

      • sääliksikäy

        Juu, ja itseään paljon nuorempi vaimo, jolle pitäisi jaksaa olla viriili.


    • tänäaamunako

      Mikä meuhkaamisen aihe sekin on, että siirtyy pois politiikasta, varsinkin kun ilmoitti asiasta jo eduskuntaan valittaessa? Onko se jotenkin kiellettyä tai väärin mennä seuraavaksi johonkin muualle hommiin?
      En pidä nykyhallituksen kaikista tempauksista, esim. taxilain uudistus oli surkea juttu, SOTE- hösötyksestä puhumattakaan, mutta pitää kai muistaa ettei Berner mitään kai ihan yksin järkännyt, hallituksessa on monta puoluetta. Ja toisaalta, seuraava hallitushan tuon lakimuutoksenkin olisi tod.näk. tehnyt joka tapauksessa, hallituspohjasta riippumatta ja varsinkin jos kalpea AR olisi päämisteriksi tullut.

    • Makriina.ei.kirj

      Meuhkaaminen johtuu siitä, että meillä ei ole karenssia kansanedustajille , jotka siirtyvät politiikasta bisnesmaailmaan ja vie mennessään kaiken sen tiedon, joka poliitikolle on luottamuksellisesti kerrottu.
      Tulevaisuudennäkymät ovat hallussa, kun menee kyllin nopeasti bisneksiin, niin että esim. kaavaillut lainmuutokset verotukseen ovat vielä työn alla. Voitaisiin asennoitua oikealla tavalla tulevaan.

    • Vähän minultakin.

      On syntynyt käsitys Anne Bernerin erinomaisesta kielitaidosta, älykkyydestä ja energisyydestä.

      Ei taitaisi olla meillä tuota uutta, hienoa Lasten saraalaakaan Meilahdessa ilman Annea. No jaa, onhan meillä Martti Ahtisaari nobelmiljoonineen.

      Jos A.B. Olisi uskallettu päästää irti, olisi paljon tapahtunut ja äkkiä.

      Ei yksityistäminen Suomea taivaaseen vie. Englanti menetti aikanaan kuuluisan terveydenhuoltonsa ja hyvin toimivan maanalaisensa.

    • En.maksa

      Luin, että Berner omistaa tekstiililiike Vallilan osakkeista 30%.
      Meinasin ostaa verhot kyökkiin. Jäävät roitit kauppaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1468
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      874
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      839
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      37
      780
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      708
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      708
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe