Meillä kuluneet puuportaat, joiden päällä lakka. Tekis mieli maalata ne vaikka valkoseks. Operaatio aloitetaan hiomalla vanha lakka pois?
Milläs maalilla kannattais homma tehdä, entäs tartteeko maalattu pinta lakata myös? Montako kertaa?
Tänks!
Milläs maalilla kannattais homma tehdä, entäs tartteeko maalattu pinta lakata myös? Montako kertaa?
Tänks!
Vastaukset 6
Vanhimmat
tere! oletan, että kyse on sisäportaista. revimme omista yläkertaan vievistä portaista karmean muovimaton pois, ja alla oli lautapäällysteiset portaat. hioimme melko rouhealla kädellä portaat mattapintaisiksi, kittasimme pahimmat kolot ja vetelimme Betolux-maalilla kolmeen kertaan harmaiksi. älä anna maalin nimen hämätä, juuri tähän tarkoitukseen sopiva! elämänkumppani haluaa vielä liimata joka askelmaan liukuesteet ettei lapset liukastele, itse olen ehdottomasti vastaan, ulkonäkö kärsii! muksut on kuiteski jo 6-, 9- ja 11 v. , pitää sen verran malttaa ettei rapuissa juosta...
Kyseessä on nimenomaan sisäportaat. Ilmeisesti tota Betoluxia saa eri värivaihtoehdoilla. Ja päällekö ei tarvita enää mitää lakkaa?
Liukuesteet on meidän myös ilmeisesti hankittava lasten takia.
Kuivuuko tuo maali nopeasti?
Maalausoperaatio estää ylä ja alakerran välistä ramppaamista, joten homma on tehtävä ilmeisesti juuri ennen jotain lomaa tms, ettei homma häiritse liiaksi normaalielämää.
Jos on pakko liikkua kerrosten välillä, sisäportaat maalataan yleensä niin, että maalataan joka toinen askelma, ja taas joka toinen kun edelliset kuivuneet, näin niissä pääsee tarvittaessa harppomaan. Eihän tuo maalaushomma kovin monia päiviä vie, joten noin pärjää.
Maalin päälle ei tule lakkaa.
Tuota liukuesteteippiä (valmistaja 3M) saa läpinäkyvänä, ei paljoa erotu ja pysyy kiinni.
Onko tuo Betolux jotenkin parempi maali kuin Miranol? Meillä on nyt ollut 14 vuotta rivarin portaat Miranol-maalissa. Ja vain kerran ne on korjausmaalattu. Hyvin on pitänyt. Me myös raastoimme portaista aikanaan pois muovimaton ja ennenkaikkea sen liiman.
Kyselen maaleista siksi, että ostimme juuri talon, jossa odottaa taas sama muovimaton poisto ja portaiden maalaus.
Ja liukuestekarhennuksen teimme aikanaan sekoittamalla maalitilkkaan kvartsihiekaa ja maalaamalla sillä raidan portaan etureunaan (rajaukset maalarinteipillä). Siisti ja tehokas keino. Onko kvartsihiekkakin jo "pois muodista"?
No niin, elämänkumppani sekoitti Betoluxiin jotain helkkarin hiekkaa (pölyä, sanon minä) ja veteli raput sillä. joka ikinen koirankarva ja pölyhiukkanen tarttuu siihen! Ei hyvä!