Moi, 2006 Corolla 1.6 vvti vuotaa öljyä. Onko kallis remontti edessä? Ystävän 2002 Corollassa sama juttu.
Corollan öljyvuoto
22
4204
Vastaukset
- vuotokohta
Riippuu ihan siitä mistä kohtaa moottorista sitä öljyä vuotaa?
- Hohhoijakkaa
Eihän hän maininnut että vuoto olisi moottorista.
Sehän voi olla myös vaihdelaatikosta tai mahdollisesta ohjaustehostimesta. - sieltapäin
Tai jarruista.
- nytonkiire
sieltapäin kirjoitti:
Tai jarruista.
jos jarruissa on öljyä on jo todellinen hätätilanne
- Opettele.lukemaan
Hohhoijakkaa kirjoitti:
Eihän hän maininnut että vuoto olisi moottorista.
Sehän voi olla myös vaihdelaatikosta tai mahdollisesta ohjaustehostimesta.Mainitsihan aloittaja, että 1.6 vvti vuotaa öljyä. Se on tyyppivika tuossa moottorissa. Alempana linkki vikaluetteloon.
- reijorekikoira
Opettele.lukemaan kirjoitti:
Mainitsihan aloittaja, että 1.6 vvti vuotaa öljyä. Se on tyyppivika tuossa moottorissa. Alempana linkki vikaluetteloon.
Niin mainitsi, mutta tuo on vähän tulkinnan varaista että tarkoittiko hän sillä moottorin ilmoittamisella, että autossa on kyseinen moottori vaiko että kyseinen moottori vuotaa öljyä.
- humppaleski
Hohhoijakkaa kirjoitti:
Eihän hän maininnut että vuoto olisi moottorista.
Sehän voi olla myös vaihdelaatikosta tai mahdollisesta ohjaustehostimesta.Tuskin ohjaustehostimesta, se on sähkötoiminen.
- voihanvehje
humppaleski kirjoitti:
Tuskin ohjaustehostimesta, se on sähkötoiminen.
Onhan se mahdollista, mutta 2006 corollan ohjaustehostimen pumppua kun googlettaa, vastaan tulee vain hydraulisia pumppuja.
humppaleski kirjoitti:
Tuskin ohjaustehostimesta, se on sähkötoiminen.
Paskapuhetta ei muuten ole. 2006 colollan ohjaustehostimen pumpu toimii moniurahihnalla ja on hydypumppu.
- Roster
Öljypohja ruostunut puhki koska on pläkkipeltiä, skodas on alumiinia!
- MiksiJuuriNäin
Olet selvästi turhautunut elämässäsi, miksi näin?
- jatko.aika
Katsopa vielä varmuudeksi olisiko auton keulassa VW-logo, Audi ja Skoda, vaikka nehän ovat keskimäärin poistuneet liikenteestä jo 2009.
- Tojot-vuotaa-kuiviin
Tyyppivika tojotissa. vvt-i moottori syö, ja vuotaa öljyä.
"..Moottorin öljyvuotoja esimerkiksi öljynpaineanturin juuresta ja virranjakajan juuresta.."
https://www.autotie.fi/tyyppivika/Toyota/Corolla- Emmääosta
Hyi mikä tyyppivikalista, pitkä kuin nälkä vuodet Suomessa?
- antiikkiako
Onko 2006 Rollassa vielä virranjakaja?
- Ruostepeikko
Ruostunut öljypohja. On mahdollista että auton alla on muutakin ruostetta, kannattaa tarkistaa.
- katsotaan.vuonna30
Minulla Corolla 1,4 vvt. Asettu yli 200 000 km, ei vikoja muuta kuin pakokaasuanturien vaihto, hinta reilu 200 €. Moottiriöljyä kuluu alle litra öljynvaihtovälillä.
- polonium
" ei vikoja muuta kuin pakokaasuanturien vaihto"
Mitä ovat nämä pakokaasuanturit?
Lambda antureitako?
Miksi ne pitää vaihtaa, ymmärrän jos toinen on viallinen mutta miksi molemmat pitää vaihtaa? Pitääkö öljyä lisätä vaikka vaihtoväli on 15tkm? Ei oikeisiin autoihin lisätä öljyä vaihtovälillä, vaikka se on 30 tkm. Tähän voisin lisätä suksen mittaisen listan Corollan vioista ja sillä ajettu vasta 100 tkm. Eniten huoltoa "korjauksia" vaatinut auto, jonka tiedän. Jättänyt tielle kaksi kertaa, pihaan useammin. Talvella jos pakkasta on yli 15 astetta, ei tarvitse edes yrittää käyntiin ja akku on uusi. Jarruviat onkin varmaan kaikille tojotisteille tuttuja ja vesipumppu sehän kestää hiukan yli 50tkm. Ja kyllä kyseessä Toyota Corolla, ei Skoda tai VW.
- katsotaan.vuonna30
Siis Corolla vuodelta 2000.
- LyhytikäinenToyota
Paaliin.
Oikeastintuon ikäiset tojot ei enäänole ajossa. Ne mitä näkee on tuoreita. Vanhat murenee pois. - Mirameiju
Niin, millaisia kustannuksia on tullut noista vuodoista, jos vuoto on esim. virranjakajan juuresta?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1148183Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4157398Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite804654Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294429Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-73989Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2032799- 1162638
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os332565Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps232224Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m22087