Haluaisimme tulevalla matkalla tehdä bussilla päiväretken johonkin pikku kylään. Onko kellään hyviä ehdotuksia mihin voisi lähteä? Nunnalaaksossa ollaan käyty. Autoa ei haluta vuokrata, koska bussilla on kiva matkustaa paikallisten kanssa.
Bussimatka
7
146
Vastaukset
- Taasmemennään
Kyliä on monta...
Vaikka Camacha, Ribeira Brava, Porto Moniz jne.
Itse varasin taas auton, kuten ennenkin. Nunnien Laaksokin on oikeastaan parempi näköalapaikoilta ylhäältä. - sursur
Katsele kartasta kyliä ja sitten bussiaikatauluja. Mukavaa pikkumatkailua :)
- Kaksiviikkoa
Kiitos vastauksista. Ajattelimme ottaa kartta esille ja siitä suunnistaa jonnekin. Onko tietoo, kulkeeko se rantatie Funchalista aina tuonne Camara de lobosiin? Yotubissa on joitakin videoita siitä rantatietä, mutta ei selviä missä kohti se loppuu. Tuo paikka pitää nähdä.
- Levadatar
Kyllä rantatie jatkuu Camara de Lobosiin saakka.
Mukava reitti.Sittenhän voi vaikka Camara de Lobosista jatkaa esim Ribeira Bravaan tai pienempiin Madalena do Mariin tai Faja Ovelhaan.
Kunhan varmistaa myös bussin paluu aikataulun. - Skeidasysteemi24
Skeida24 poistaa jo asialliset youtube-linkitkin, onnea valitsemallenne uralle.
- Ssysteemi24
Rantareitin pääsee läpi, mutta kiertämällä, tunneli on suljettu jälleen.
Tunnelin kierto tietää ylimääräistä mäkijumppaa, ensin ylös Estrada Monumentalille ja sitten uudelleen alas esim. Travessa da Praia Formosa kujaa ja portaita sekä sieltä sitten katua pitkin uudelleen rantaan.
Promenadilta oli yksi sillan osa pois paikoiltaan ja siinä kohtaa kivikkoa sekä päällyste kulunut ja jatkoskohdissa teräksen reunat aiheuttamassa kompastumisriskiä.
Muutoin ok.
Busseja kulkee Camara Lobosista kohtuullisen usein päivällä, joten sitä ei tarvitse kellottaa.
Bussipysäkki Repsolin huoltoasemaa vastapäätä Estrada João Gonçalves Zarco kadulla, Rodoesten lippu 2,20€, bussit ovat ahtaita ja pitkänä pää kiinni katossa, penkissä ei mahtunut istumaan, kun niitä vapautui. Pysäkiltä lähtee myös punaiset ja keltaiset kiertoajelubussit, kuten myös alemmalta kadulta (osa Funchalin suuntaan osa Cabo Giraolle).
Noin kilometri Funchaliin päin pääsee myös linja 1sen (Jos haluaa käyttää Horarios päivälippua) kyytiin Estudante João Gonçalves Zarco kadulta (joen varressa), mutta vuoroväli harvempi. - ts18056
Me ollaan parilla viime reissulla otettu suosiolla 7 päivän lippu (ja jatkoksi viiden päivän), näyttää olevan 21,50 tällä hetkellä. maksaa itsensä takaisin, jos kaksi kertaa päivässä ajaa bussilla.
Aikataulut saa Horarios do Funchalin puhelinsovelluksena älykännykkään, sovelluksella voi seurata reaaliaikaisena bussien kulkua.
Camara de Lobosiin mennessä on siinä puolessavälissä mahtava, paikallisten suosima, ruokapaikka Beer Garden, jonka picados annos taisi maksaa viime elokuussa vähän toistakymppiä, ja siinä on kahdelle päivän eväät ;-)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310569
- 525080
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432281Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052088- 281986
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331071Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997