Saako tohon kaavaan lisättyä toisen ehdon, tai oisko joku toinen tarkotukseen sopiva kaava parempi
=JOS(LASKE.JOS.JOUKKO(F4:F31;"x")=0;"";LASKE.JOS.JOUKKO(F4:F31;"x"))
Jos "x" on solussa jossa on taustaväri RGB-muodossa, niin sitä ei silloin laskettaisi kuuluvaksi joukkoon
Taustaväri tökkii
x-väri
1
251
Vastaukset
- Tämmöinen
https://pastebin.com/AdSzm95N
OnVäri funktio tutkii, onko solussa tietty taustaväri. Värin voi antaa joko lukuna tai punaisen, vihreän ja sinisen komponentteina:
=OnVäri( A1; 13158600 ) ' harmaa
=OnVäri( A1; {200\200\200} )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2215071
- 383398
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352918Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412783- 252448
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.682276Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192178Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311820Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411762Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.831438