Pistooliammuntaa sisäradalla ja kesällä ulkona...

Ilmapistooliammunta

Morjensta.. Olisin innostunt aloittamaan ampumaharrastuksen. Elikkäs aluksi varmaankin pääsee ampumaseuroissa sisäradalla kattelee hommaa ja testaamaan ilmaasetta pistoolia etupäässä aattelen? ja sitten sitä kautta liittyä seuraan? ja hommata ilmapistooli (tuskin 22cal pistoolia saapi ihan tosta vaan?) mutta jos pitää ampumapäiväkirjaa ja sitten radallapäiväkirjaa niin sitä kautta varmaan dokumenttiä poliisiviran omaiselle luvanvaraisen pistoolin hommaamiseen saapi? kauan tommosta harjotteluu pitää jatkaa että sais aseenosto luvan esim 22cal. pistoolille joka on tarkoitettu rata ja tarkkuus ammuntaa ampumaseurassa?? jos reenaa vaikkas 3kertaa viikossa vaikka noin 500 laukausta viikkoa kohden? ja oiskos tietoa mitäs tommonen tulis kustantamaan tarvikkeet?? esim. ihan kunnon ilmapistooli siihen tarvittavat varusteet sais olla ihan suht hyviä heti alkuunsa ?? ja entäs sitten tulevaisuutta aatellen 22cal pistoolille luvat ja siihen mitä muita kuluja? pääseekös alkuun 500e ??

9

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pollo1212

      Harrastat 2 vuotta. Keräät kaikki harrastekerrat ampumapäiväkirjaan.
      Tämän jälkeen seuran ampuma-asekouluttajalta pyydät ’harrastuneisuustodistuksen’
      Ampumapäiväkirja ja saamasi todistus lupahakemuksen liitteeksi.
      —> näillä eväillä pitäisi onnistua

    • ammuskelija

      Ilmapistooliammunta on ihan hyvä harrastus ja kannattaa ottaa yhteyttä paikkakunnan seuroihin. Jos seuralla on laina-asetta niin hyvä. Muuten kannattaa kysellä käytettyjä. Monet vaihtavat asetta aina vain parempaan ja vanha jää sitten tyhjänpantiksi.
      Kustannuksista sen verran, että varmaankin osaat kooklettaa ja katsoa hintoja ja sitten kertoa yksikkö kustannuksen laukausten määrällä. Ei pitäisi olla edes peruskoulun käyneelle ylivoimaista. Lisäksi tulevat sitten ratamaksut, jotka ovat seurakohtaisia.
      Ruutiaseen hankintaa kannattaa alkaa suunnittelemaan muutaman vuoden päästä. Tässäkin voisit katsoa poliisin sivuilta, mitä käsiaseen hankintaan vaaditaan. Tällöin kannattaa aluksi katsoa käytettyjä pistooleita ja sitten kun alkaa hahmottaaan mitä aseeltaan vaatiin niin ostaa aina vain parempi.
      Asieden hinnoista saat ampumaseurasta tarkempia tietoja ja minkälainen kannattaa hankkia. Itse voi katsoa hintatasoa kun kirjoitat kookleen "käytetty ilmapistooli" taikka käytetty .22 kilpapistooli. Ei pitäisi olla ylivoimaista kun kerran osasit kysymyksen tännekin kirjoittaa.
      Ammunta ei ole pelkkää ampumista vaan, jos ihan oikeasti treenaa. Pito- ja tähtäysharkoittelu sekä liipaisu on ihan yhtä tärkeää. Sen voi tehdä kotona. Seurasta saat asiaan ohjeita ja alkeiskurssilla koulutusta.

    • Anonyymi

      Morjensmognens.. unohda vaan nuo viralliset ampumatouhot ja astu suoraan miesten saappaisiin. Elikk%C3%A4s j%C3%A4t%C3%A4 kattelu vaan haaveilijoille ja mee oikeille klulmill%2C 150 egee ja sul on tarjontaa vaik mit%C3%A4... ilkkari ja kakskakkoset ne on leluja joita kukaa aikuine ei kavahda. Ja enneku s%C3%A4 saat ees jonkulaise lupalapun kouraas niin s%C3%A4 oot jo leimaantunu t%C3%A4ys tolloks. 357 tai 45 oon hyv%C3%A4 alotus. Isot pojat tykk%C3%A4%C3%A4 50sest%2C kielt%C3%A4m%C3%A4tt%C3%A4 melko miehek%C3%A4s peli%2C mutt turha %C3%A4%C3%A4nek%C3%A4s k%C3%A4ytt%C3%A4%C3%A4. Jos iha v%C3%A4lltt%C3%A4m%C3%A4tt%C3%A4 haluu naistemallii niin 32%3Alla voi alkaa harjottelee jossai syrj%C3%A4kyli%2C mutt ewi sil kehtaa iha taajamaa l%C3%A4htee ewlvistelee. Terve vtuloo vaa piireihi%2C t%C3%A4ss oi yks mesta mist vois l%C3%B6ytyy jotain sopivaa just sulle https%3A%2F%2Fwww.eurotoys.fi%2Fsite%2FKivaaaarit_ja_pistolit.asp%3Fsite%3D1459%26amp%3Bkat%3DGev%E6r og Pistoler%26amp%3Bstartpos%3D120

      • Anonyymi

        Joupatijou ! Olisiko lipsahtanut väärälle palstalle ? Paremmin sopiva olisi : Viihde ja kulttuuri-musiikki-lyriikka. Ihan kelvollinen Rap sanoitus, ehkä pientä hiomista vielä...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joupatijou ! Olisiko lipsahtanut väärälle palstalle ? Paremmin sopiva olisi : Viihde ja kulttuuri-musiikki-lyriikka. Ihan kelvollinen Rap sanoitus, ehkä pientä hiomista vielä...

        Mä aina ihmttelen mistä noita "huumorimiehiä" putkahtelee vastailemaan vanhoihin viesteihin mitä sattuu. Eikö niillä ole mitään muuta tekemistä kuin kahlata suolipalstaa läpi? Hankkisivat edes naisen niin olisi jotain tekemistä iltasella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mä aina ihmttelen mistä noita "huumorimiehiä" putkahtelee vastailemaan vanhoihin viesteihin mitä sattuu. Eikö niillä ole mitään muuta tekemistä kuin kahlata suolipalstaa läpi? Hankkisivat edes naisen niin olisi jotain tekemistä iltasella.

        Huomasitko ? Vastasit itsekin vanhaan ketjuun, häähää !


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Huomasitko ? Vastasit itsekin vanhaan ketjuun, häähää !

        En vastannut vanhaan ketjuun vaan vanhaan ketjuun vastattuun typerään kommentiin. Miksi näitä vanhoja pitää kaivaa esiin, jos niihin ei ole mitään järkevää kerrottavaa. Miksi ylipäätänsä kaivaa vanha viesti jostain arkistojen kätköistä esille.

        Toivottavasti tänne ei eksy enempää nulikoita vaan saadaan kunnon keskusteluja aseisiin ja ammuntaan liittyen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En vastannut vanhaan ketjuun vaan vanhaan ketjuun vastattuun typerään kommentiin. Miksi näitä vanhoja pitää kaivaa esiin, jos niihin ei ole mitään järkevää kerrottavaa. Miksi ylipäätänsä kaivaa vanha viesti jostain arkistojen kätköistä esille.

        Toivottavasti tänne ei eksy enempää nulikoita vaan saadaan kunnon keskusteluja aseisiin ja ammuntaan liittyen.

        Siis, sinä et vastannut vanhaan ketjuun, mutta mielestäsi 27.7.2020 16:07 vastasi vanhaan ketjuun. Sinun antisi kunnon keskusteluun aseisiin ja ammuntaan liittyen olikin vertaansa vailla, haluatko mitalin siitä hyvästä ?


    • Anonyymi

      Olen kokeillut, ehkä kaikki ruutiase lajit, .22LR ylöspäin, 9mm, .38, 357, .44 .50 ja 6mm ppc kasa-ammunta.

      25v jälkeen olen päätynyt ilmapistooliin. 10m rata on todella haastava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4203
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2661
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2412
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1462
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      941
    Aihe