Silmien rasittuminen lumesta?

voihan_alpit

Hei,

Olen perusterve 30v mies. Olin vähän yli viikko sitten yhden päivän alpeilla. Vietin koko päivän ulkona kävelemässä ympäriinsä äärimmäisen kirkkaassa ympäristössä (pilvetön päivä ja joka ilmansuunnassa pelkkää häikäisevää lunta) ilman aurinkolaseja. En ollut koskaan ollut alpeilla enkä jotenkin tajunnut että siitä voisi seurata jotain. Lumi häikäisi aika paljon jo tuon päivän aikana ja kävelin ympäriinsä ikään kuin silmiä siristäen.

Siitä asti, eli nyt n. 9vrk on ollut valonarkuutta, en esim pysty tuijottamaan tietokoneen näyttöä kovin pitkään vaikka laitoin asetuksista kaiken mahdollisen sinisen valon yms minimille. Ulkona päiväsaikaan kirkkaus aristaa myös. Huimaa jonkin verran ja tuntuu että katse ei jotenkin osaa seurata liikkuvia kohteita kunnolla. Sain ajan silmälääkärille vasta melkein viikon päähän. Yritin käydä tänään fysioterapiassa jos olisi niskaperäistä, fysioterapeutti teki kokeen missä piti seurata silmien edessä edestakaisin liikkuvaa kynää silmillä pitäen samalla päätä paikallaan. Seuraaminen jotenkin "pätki" eli silmien liike ei ollut ihan sulavaa.

Kun laitan silmät kiinni ja yritän rentoutua niin silmien jotkut lihakset tuntuvat ikään kuin vähän nykivän. Silmissä on myös pientä paineen tunnetta.

Tästä on seurannut myös todella ikävä epätodellinen olo, mikä varmaan johtuu pitkälti huimauksesta ja siitä että kaikki valot näyttävät vähän erilaisilta em. valoarkuuden vuoksi.

Kenelläkään mitään hajua mistä voisi johtua? Olen menossa siis silmälääkäriin, mutta pitää odottaa vielä aika monta päivää että pääsee ja tämä alkaa olla niin uskomattoman rasittavaa että olisi kiva saada jotain vinkkejä.

Olen 99% varma että silmäni eivät mitenkään palaneet auringossa, ne eivät mitenkään ole punoittaneet, vuotaneet tms mitään ulkoisesti näkyvää missään vaiheessa. Vähän ovat ehkä myös kuivat, ostin jotain perus apteekin silmätippoja mistä ei ollut juuri apua mihinkään muuhun paitsi siihen kuivuuteen. Olen käytännössä täysin varma että syy tähän ei ole silmien kuivuudessa.

Lähinnä oletan että silmät jotenkin rasittuivat tuosta valosta ja toipuvat edelleen, mutta olisi kiva tietää kauanko tätä voi kestää ja voinko tehdä itse jotain.

Kiitos!

0

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikuiset kaipaajat

        Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
        Ikävä
        116
        3735
      2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

        Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
        Maailman menoa
        71
        3101
      3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

        Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
        Ikävä
        26
        2714
      4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

        Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
        Maailman menoa
        83
        2463
      5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

        PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
        Maailman menoa
        19
        2399
      6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

        Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
        Maailman menoa
        32
        2317
      7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

        Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
        Maailman menoa
        6
        2217
      8. En tiedä ymmärrätkö

        Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
        Ikävä
        10
        2161
      9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

        Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
        Yrittäjyys
        27
        2036
      10. Kerro kaivattusi etunimi

        Naisille
        Ikävä
        90
        1970
      Aihe