Haluaisin vertailukohtaa tilanteeseeni pienen softatalon projektipäällikkönä Hgissä. Alla suluissa omat parametrien arvot. Entä muilla? (Kiitos asiallisista vastauksista! )
- palkka (4700 e/kk)
- työvuodet ko. työnantajalla (1,5)
- kokemusvuodet projektipäällikkönä tai vastaavissa tehtävissä (4,5)
- kokemusvuodet ohjelmistoalalla (14 v)
- samanaikaisten projektien lkm, projektien laajuus ja haastavuus (2 isoa asiakasta ja laajaa projektia, pari pienempää)
- yksityinen vai julkinen työnantaja (yksit.)
- työnantajan koko (11 työntekijää(
- koulutustausta (FM tietojenkäsittely, FM humanistinen ja tekniikan jatko-opintoja)
- mies/ nainen (nainen)
- ikä (44)
Projektipäälliköiden palkat Hki?
5
209
Vastaukset
- fkkrkdkdkdfkkd
Pikkufirmaksi varmaan aika ok. Tuollaisessa keskikokoisessa softatalossa ehkä tienaiset n. tonnin bruttona paremmin. Heittoa on paljon, osa tienaa 3-3,5k mutta on tuolla taustalla vaikka finanssikonsulttipuolella 8k liksojakin nähty.
- Linjassaon
Ihan ensimmäisenä jäin pohtimaan termejä "Iso asiakas" ja "Laaja projekti" sekä näihin suhteutettuna firman kokoa (11 hlö). Käytännössä voisin sanoa että iso asiakas tarkoittaa yleensä yli 500k vuodessa liikevaihtoa tuottavaa asiakkuutta ja laaja projekti vähintään saman arvoista (useimmiten isompaa) projektia jossa työskentelee samaan aikaa vähintään 4 henkilöä projektipäällikön lisäksi. 11 hengen pajassa näitä tuskin kumpaakaan on? joten suhteutettuna sanoisin että 4700€ kuussa on aika lailla vertailun yläpään palkkoja. Isoja asiakkuuksia, sekä laajoja projekteja isommassa talossa vetävä projektipäällikön voi hyvinkin tienata 6k, jopa 7k ansioita. Toki se vaatii osaamista ja usein myös ko. roolista useamman vuoden työhistoriaa
- ppp-74
Ehdottamasi "laajan" ja "ison" kriteerit täyttyvät kyllä. Toisen ison asiakkaan liikevaihto oli 213 miljoonaa vuonna 2017, toinen taas on Helsingin kaupunki. Totta kai pienellä firmalla voi olla suuria asiakkaita, etenkin julkisella sektorilla. Kilpailutuksissa hinta ratkaisee.
- Linjassaon
ppp-74 kirjoitti:
Ehdottamasi "laajan" ja "ison" kriteerit täyttyvät kyllä. Toisen ison asiakkaan liikevaihto oli 213 miljoonaa vuonna 2017, toinen taas on Helsingin kaupunki. Totta kai pienellä firmalla voi olla suuria asiakkaita, etenkin julkisella sektorilla. Kilpailutuksissa hinta ratkaisee.
Tarkoitin että ko. asiakas tuo teidän firmaan 500k vuodessa liikevaihtoa, en asiakkaan omaa liikevaihtoa. Moni iso ja pieni it firma tekee esim. juuri Helsingin kaupungille hommia, toinen ottaa sieltä 50k ja toinen 5M.
- kdkkfkzkdkekkfk
Linjassaon kirjoitti:
Tarkoitin että ko. asiakas tuo teidän firmaan 500k vuodessa liikevaihtoa, en asiakkaan omaa liikevaihtoa. Moni iso ja pieni it firma tekee esim. juuri Helsingin kaupungille hommia, toinen ottaa sieltä 50k ja toinen 5M.
Nimenomaan. Freelancerina saatat omalla firmalla tehdä 150keur/v liikevaihtoa ja asiakkaanasi on vaikka Apple tai muu jätti jolla miljoonakertainen oma liikevaihto. Asiakkuuden koko on se raha mitä asiakkaaltasi laskutat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä6910810Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on13410221- 237973
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1776414Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.405280- 704934
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1354235Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas133822Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1313524- 663237