Videon kuvanlaatu ongelma digijärkkärillä

Kaanoni

Mistä mahtaa johtua etten saa kuvan terävyyttä hyvälle tasolle kun kuvaan videota järjestelmäkameralla? Valokuvat samoilla putkilla tulevat parhaimmillaan aivan veitsenteräviä mutta sama ei onnistu videoidessa. Kamera Canon 6D mark II ja objektiivit joilla olen testaillut Canon ef17 - 40 mmm f4 sekä Sigma 35mm f1.4 art. Esim. vaikka kohde ei paljon liikkuisi (puhuva pää) se jää silti harmillisen sumeaksi. Jos videota katsoo koko näytöllä se on suorastaan katstrofaalisen pehmeä.

8

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Canonisti_
    • nonaC

      Tuleeko nuo veitsenterävät still-kuvat, kun kuvaat etsimen läpi? Kokeile kuvata live view kuvausta, eli se jossa kamera teeskentelee peilitöntä ja entsinkuva näkyy LCD ruudussa. Silloin on käytössä sama tarkennusmenetelmä kuin videokuvauksessa eli ymmärtääkseni 6D:llä se on dual pixel AF.

      Ainaki 77d tarkentaa tässä moodissa (sekä videokuvauksessa) siihen pisteeseen jota painetaan LCD ruudulla. Jos live-view:n AF toimii mutta video ei, melkoinen mysteeri! Mutta jos kummatkaan eivät toimi kunnolla, mahtaako kamerassa olla vikaa? Itselläni ainakin myös dual pixel vaatii enemmän valoa kuin vaihe-ero tarkennus.

      Normaalisti etsimen läpi kuvatessa, autofokus tapahtuu siis vaihe-ero tunnistimilla, jotka on aivan eri planeetalla kuin tuo mainittu dual pixel, vaikka hyvä senkin pitäisi olla

    • YksinkertainenVastaus

      Onko ongelma yksinkertaisesti siinä, että vertaat häviötöntä tai lähes häviötöntä 26, 2 Megapikselin stillkuvaa 2 tai 8 Megapikselin erittäin rankasti pakattuun* 4:2:2 videokuvaan jossa terävyys on siis alle puolet nimellisestä terävyydestä? Vain 1 tai 4 MPix.

      *) Tyypillisesti 95% datasta heitetään menemään.

      • tyhjää_täynnä

        Hohhoijaa.

        Siinä sun "pakkaamattomassa ja täytellisen terävässä" kuvassasi on 66,7 % pelkkää ilmaa, mikä on siihen puhallettu interpoloinniksi kutsutussa operaatiossa. Kas kun ne sun 26,2 megapikkseliä ovat värisokeita. Aika rankasti saakin kuvia pakata ennen kuin terävyyttä alkaa tosissaan katoamaan. Omien kokeilujeni mukaan pikselimäärän puolittaminen ei tunnu juuri misään, mikä ei yllätä, kun jo alun alkajaankin kuvassa on sitä todellista dataa ollut vain 33 % osuus.

        Että jotta tässä on nyt jotain ihan muuta vialla; tarkennus metsässä, kuvattavan videon formaatti/resoluutio joku outo/muinaisjäänne...


    • kuuuukkeli

      Onko videon jatkuva tarkennus päällä (Movie Servo AF - Enable), näytön alakulmassa Servo AF vihreänä.

    • Tsuumikosh
    • "Mistä mahtaa johtua etten saa kuvan terävyyttä hyvälle tasolle kun kuvaan videota järjestelmäkameralla? "


      Esimerkkivideo olisi hyvä.
      Todennäköisesti tarkennus menee metsään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3381
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2076
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1865
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1778
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1572
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1430
    8. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    9. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1377
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe