Hiihtohäpeä.

viksisuttuun

Niskanen selitteli eilen, kuinka norjalainen astun hänen suksen päälle juottoasemalla. No hidastuksesta oli selvästi nähtävissä, kuinka niskanen itse veti suksella leveäksi ja jopa otti tilanteessa luistelupotkun kohti huotojoukkoja. Tänään hakola kaatui tiukassa tilanteessa eikä siinä sinänsä mitään. Mutta kisan jälkeen tuli paskaruikut housuun ja alkoi selittely, että siinä Pellen sauva heilui ja kaatoi hänet. Toivottavasti näiden selittelijöiden tilalle löytyy pian kunnollisia urheilijoita.

3

306

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suksiv

      Se on ihan totta, ettei suomalaisilla hiihtäjillä ole tällä(kään) hetkellä niin kova kunto, kuin mitalimailla. Mutta huomio tulisi nyt kiinnittää suomalaisten hiihtotavan valintaan / painottamiseen.

      Kari-Pekka Kyrö puhui asiasta ennen kisoja:

      https://yle.fi/urheilu/3-10615266

      Tänään miesten hiihdon jälkeen julkaistu haastattelu alleviivaa tätä:

      https://yle.fi/urheilu/3-10660891

      Eli seuraava yritys kolmen vuoden päästä?! Jos nyt joku yritys tekisi tappiota ja toimitusjohtajan asenne olisi, että aloitetaan tavoitella voitollista tilinpäätöstä vasta kolmen vuoden kuluttua, menisi kyllä tj vaihtoon.

      Sen vuoksi Suomen Hiihtoliiton olisi nyt syytä muuttaa kurssiaan ja aloittaa vapaaseen satsaaminen välittömästi näiden kisojen jälkeen. Norjalaisetkin panostavat siihen, missä jaetaan eniten mitaleja, eivätkä ole ihan niin ylivoimaisia perinteisellä. Siksi meillä on säilynyt mitalitoivo näillä perinteisen matkoilla.

      Ehkä paikoilleen jämähtäminen eteenpäin katsomisen sijasta kuuluu suomalaisuuteen muutenkin, mutta se on taas eri juttu.

    • Muutakuvoittoonasti

      Kari-Pekka Epokyrö sais jo "rauhoittua", uskottavuus meidän fiksujen keskuudessa on mennyt. - Eihän tämä Iiro mikään sosiaalinen osaaja tms. ole. Mutta: äärimmäisen kovassa vastuksessa , ja senmukaisessa paineessa hän ja Risto-Matti selvisivät oikein hyvin, oli vain käsittämättömän huonoa tuuria. Nämä ei-kylmä-rinki-siellä -urheilijat ansaitsevat arvostusta (siis kylmä rinki niillä oli Suomen urheiludopingsuurvalta-aikana pulloonkusemisen jäljeen).

    • kovameteli

      Jälkiviisaita ei kannata kuunnella, vaan niitä, jotka nostavat metelin harjoituskaudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      84
      1281
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      77
      790
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    8. 37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      497
    Aihe