Hiihtohäpeä.

viksisuttuun

Niskanen selitteli eilen, kuinka norjalainen astun hänen suksen päälle juottoasemalla. No hidastuksesta oli selvästi nähtävissä, kuinka niskanen itse veti suksella leveäksi ja jopa otti tilanteessa luistelupotkun kohti huotojoukkoja. Tänään hakola kaatui tiukassa tilanteessa eikä siinä sinänsä mitään. Mutta kisan jälkeen tuli paskaruikut housuun ja alkoi selittely, että siinä Pellen sauva heilui ja kaatoi hänet. Toivottavasti näiden selittelijöiden tilalle löytyy pian kunnollisia urheilijoita.

3

306

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suksiv

      Se on ihan totta, ettei suomalaisilla hiihtäjillä ole tällä(kään) hetkellä niin kova kunto, kuin mitalimailla. Mutta huomio tulisi nyt kiinnittää suomalaisten hiihtotavan valintaan / painottamiseen.

      Kari-Pekka Kyrö puhui asiasta ennen kisoja:

      https://yle.fi/urheilu/3-10615266

      Tänään miesten hiihdon jälkeen julkaistu haastattelu alleviivaa tätä:

      https://yle.fi/urheilu/3-10660891

      Eli seuraava yritys kolmen vuoden päästä?! Jos nyt joku yritys tekisi tappiota ja toimitusjohtajan asenne olisi, että aloitetaan tavoitella voitollista tilinpäätöstä vasta kolmen vuoden kuluttua, menisi kyllä tj vaihtoon.

      Sen vuoksi Suomen Hiihtoliiton olisi nyt syytä muuttaa kurssiaan ja aloittaa vapaaseen satsaaminen välittömästi näiden kisojen jälkeen. Norjalaisetkin panostavat siihen, missä jaetaan eniten mitaleja, eivätkä ole ihan niin ylivoimaisia perinteisellä. Siksi meillä on säilynyt mitalitoivo näillä perinteisen matkoilla.

      Ehkä paikoilleen jämähtäminen eteenpäin katsomisen sijasta kuuluu suomalaisuuteen muutenkin, mutta se on taas eri juttu.

    • Muutakuvoittoonasti

      Kari-Pekka Epokyrö sais jo "rauhoittua", uskottavuus meidän fiksujen keskuudessa on mennyt. - Eihän tämä Iiro mikään sosiaalinen osaaja tms. ole. Mutta: äärimmäisen kovassa vastuksessa , ja senmukaisessa paineessa hän ja Risto-Matti selvisivät oikein hyvin, oli vain käsittämättömän huonoa tuuria. Nämä ei-kylmä-rinki-siellä -urheilijat ansaitsevat arvostusta (siis kylmä rinki niillä oli Suomen urheiludopingsuurvalta-aikana pulloonkusemisen jäljeen).

    • kovameteli

      Jälkiviisaita ei kannata kuunnella, vaan niitä, jotka nostavat metelin harjoituskaudella.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      48
      1404
    2. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      83
      1279
    3. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      275
      918
    4. Kaipaako eräs nainen J-miestä

      Salaisuutta voisi hieman raottaa.
      Ikävä
      78
      888
    5. Mikä on kaivattusi ikä?

      🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      43
      869
    6. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      200
      868
    7. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      228
      806
    8. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      117
      790
    9. Oletko kaivattusi tyyppiä

      Ulkoisesti tai henkisesti? Mitä veikkaat?
      Ikävä
      62
      719
    10. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      11
      658
    Aihe