Miksihän suomessa ei käytetä antihistamiinia unilääkkeenä ?

Tuli-vain-mieleen

Olen joskus käyttänyt sitä lomareissuilla, ostin sen lentoasemalta, ilman reseptiä.
Ja jos tilanne menee unen vähyyden kanssa kriittiseksi käytän max 2 yönä sitä, 1.yönä koko tabletti, toisena yönä 0,5 tablettia. Ja sen jälkeen ehdoton ei. Koska kyllä kai tuohonkin aineeseen voi tulla riippuvuus, jos ei muuta niin psyykkinen.. ?
Mutta varsinaista somaattista riippuvuutta siihen ei kai tule..?
Eli jos siihen ei tule somaattista riippuvuutta, niin onhan se bentsodiatsepiineja paljonkin parempi ?

Onko tuttu asia ?

5

333

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Glövvm

      Atarax kai on semmonen, jota käytetään.
      Lievään unettomuuteen olen joskus muitakin käyttänyt. Ataraxista ei ole kokemuksia.

    • uhbvrf

      Mulle on Atarax, ei se paljon auttaa

    • Uni-on-tärkeä

      Itsekin ihmettelen tätä, koska ulkomailla vanhat (väsyttävät)antihistamiinit ovat hyvin yleisesti käytössä, ilman reseptiä. Esim. Turkissa lääke on nimeltään Unisom, Espanjassa se on Dormidina, Yhdysvalloissa sitä saa eri kombinaatioina parasetamoolin (siellä acetaminophen) kanssa. Siis parasetamooli ja väsyttävä antihistamiini jännityspäänsärkyyn jne...

      Siis, miksi ei Suomessa tätä ole huomattu. Se vähentäisi bentsojen käyttöä huomattavasti, kuten varmaan melatonin vapauttaminenkin teki.

    • Uni-tärkeä

      Vielä lisäyksenä ylläolevaan viestiini, jota en huomannut mainita:
      Vanhoihin (väsyttäviin) antihistamiineihin ei tule psyykkistä tai fyysistä riippuvuutta.

      Ainoa haitta niissä on, että jatkuvasti (päivittäin) käytettynä niiden teho vähitellen katoaa, koska ihmisen keho tottuu aineeseen. Silloin tulee pitää käytössä taukoa, noin 2 viikkoa tai enemmän, jonka jälkeen aine jälleen tehoaa.

    • Antihistamiini-auttoi

      Monien huonosti nukuttujen öiden jälkeen otin yhden anhist. pillerin ja nukuin kuin tukki, lähes tuplat normaaliin verrattuna.
      Eli kyllä toi auttaa, ainakin mua. Pillerit on ostettu ulkomailla lentokentän apteekista pyytäessäni "unilääkettä". Eli ainakin siinä maassa ko "lääkettä" myytiin ilman reseptiä.
      Käytän tuota n. 1x/ 2-4 kk:ssa. Tiedän tehon laskevan joten käytän ko ainetta seuraavasti: 1x täyspilleri, seuraavana yönä 1x 1/2 pilleriä. Sitten saa odottaa seuraavaa huonosti nukuttua jaksoa, tulee n. 2-4kk päästä, suunnilleen. Odotan ettei tulis ollenkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      88
      1404
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      21
      1138
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      64
      1086
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      918
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      770
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      69
      754
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      730
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      692
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      585
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      547
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      537
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      535
    18. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    19. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      525
    20. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      38
      519
    Aihe