onko muilla juttelevaa kissaa?
joka kulkee perässä ja vaatii juttelemaan: kä,kä,kä käyr? mauur? auur! au,au nauur. ääntelyssä on jotenkin olevinaan sekä kysyvää että käskevää sävyä.
kun en ymmärrä.ruokaa on kupissa, syliin pääsee eikä muut katit tee vastaavaa.
katti on kymmenkuinen leikattu poikakissa ja ääntely muistuttaa lähinnä samanlaista ääntä, jolla emokissa kutsuu pentuja oltuaan poissa niiden luota jonkin aikaa.
joka kulkee perässä ja vaatii juttelemaan: kä,kä,kä käyr? mauur? auur! au,au nauur. ääntelyssä on jotenkin olevinaan sekä kysyvää että käskevää sävyä.
kun en ymmärrä.ruokaa on kupissa, syliin pääsee eikä muut katit tee vastaavaa.
katti on kymmenkuinen leikattu poikakissa ja ääntely muistuttaa lähinnä samanlaista ääntä, jolla emokissa kutsuu pentuja oltuaan poissa niiden luota jonkin aikaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oletko sinä jutellut kissasi kanssa?
Oma nuori kollini (vielä leikkaamaton) naukuu myös, mutta vain silloin, kun se jää yksin.
Minä en tuohon keksi mitään muuta, kuin että kokeilisit vastailla kissallesi. Jotkut kissathan haluavat jutella. Ja leiki sen kanssa, kenties sillä on vähän tylsää?
En usko, että sillä sen suurempaa hätää on, kunhan vain tahtoo vähän huomiota. Kerrohan sille terveisiä minulta. :)
Minunkin alle vuoden ikäinen kissa-neitini on kova juttelemaan. Hänelle täytyy joka kerta vastata, tai hän hurjistuu,kuulostaa vihaiselta ja rupeaa riehumaan..=) Joten puhun hänelle koko ajan..=)
Meillä on 1v leikattu tyttö.. se on aika arka ja se huutaa, että nyt "SILITYKSIÄ!"..vähän erikoinen tapaus..=)
6kk ikäinen leikattu poikakissamme kurnuttaa ja välillä miukuukin.
Juttelen niille takaisin. Yleensä se on sitä huomion kaipuuta =) ne kokevat meidät kai jotenkin kissoiksi ja koittavat jutella.
kai se todella on vain seurustelua, mutta kun kohdalle osui ensimmäinen ällainen juoruilija.
ja jos vastaa yrittäen äännellä "kissaa" niintiedä mitä törkeyksiä sanoo. hassu kaveri kuitenkin. ja seurallinen.
Meidänkin katti juttelee, mutta lähinnä itsekseen. Nelikuukautisesta tyttökissasta on siis kyse. Ei varsinaisesti mau eikä miu, vaan kurnuilee ja kuulostaa pidemmän päälle ihan pululta. Kisu tekee tätä varsinkin aamuisin, kun huomaa että meitä omistajia ei saa revittyä sängystä ennen kymmentä (aamuruoka on annettu kuppiin jo aiemmin). Kuulostaa siltä kuin katti kiroaisi koko perhettä kun ei samperi vie nousta pitämään neidille seuraa; seurankipeänä sitä lähinnä siis tekee, vaikka tietää että kainaloon saa aina tulla makoilemaan..
Välillä tosin jutellaan itsekseen kun leikitään, tai turhaudutaan kun siitä kukan lehdestä ei saada otetta ;)
Miulla on 1 v 8 kk ikäinen nuori ja reipas kollipoika. Se on pennusta asti jutellut minulle kovasti. Varsinkin jos olen ollut 1-2 päivää poissa (naapurin tytöt ovat hoitaneet sitä
sillä aikaa), niin minua odottaa silloin ankara saarna ja puhuttelu kissan taholta. Se kyselee: Missäs sitä oikein on oltu..?! Ja muutenkin sillä tuntuu riittävän paljon asiaa, joka päivä. Mutta kivahan se vain on, kun on sosiaalinen kissa kaverina.
Miulla on myös toinen kissa, 12-vuotias "vanha rouva", joka ei muulloin juttele kuin silloin, kun sillä on nälkä tai se haluaa ulos.
Totta on.Kissat kertovat asioitaan.Muru sanoo:kä,kä,kä.aina kun se näkee ikkunassa kärpäsen t. jonkun ötökän.Sit jos jossain näkyy joku auringon heijastama 'pilkku'(esim,katossa)-se on au,au,au.Kysyn aina,onko se 'au'/'kä',ja Hän on sit iloinen ja 'ketrustaa,kun olen huomioinut Hänet.
munkin nelikuinen kissa juttelee hirveesti, kuullostaa kans pululta kun ei vielä osaa naukua, muutama melkeen miaulta kuullostava ääni on tullu ja sillon se pysähtyy ravistaa päätä, kattoo mua ja alkaa lopulta hyppiä ja pomppia ihanku tajuis et hei mä osasin