Torvelo alkaa kalkkeutumaan

Kun ei enää itse opi uusien ARM-prossujen ohjelmointia, niin haukkuu sitten niitä ketkä sitä osaavat. https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/hevonpaskaa-linus-torvalds-tylyttaa-palvelinten-arm-suorittimia-6759425
1670
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kaikki eivät kuitenkaan kusetu eivätkä nimittele toisia ihmisiä.

Äänestä
  • Eivät niin. Siihen syyllistyvät enimmäkseen tubutinpojat ja linukshihhulit!

    2Äänestä

  • Sama deb ohjelma toimii Ubuntussa, oli sitten prossu mikä hyvänsä.
    Ongelma kokee lähinnä ja vain Windowsia.

    Äänestä

  • Avausvaletta kirjoitti:

    Sama deb ohjelma toimii Ubuntussa, oli sitten prossu mikä hyvänsä.
    Ongelma kokee lähinnä ja vain Windowsia.

    Nyt menee kyllä aika paksuksi. Että Torvalds itse valehdellen haukkuisi Linuxia...

    Äänestä

  • Linuks_Riivaajat kirjoitti:

    Eivät niin. Siihen syyllistyvät enimmäkseen tubutinpojat ja linukshihhulit!

    Oletko tubutinpoika vai linuxhihhuli?

    Äänestä

Javascript, Python tai PHP ei paljon välitä onko x86 vai ARM pilvessä alustana.

Äänestä
  • Noilla nyt varsinaisesti mitään oikeaa koodia tehdä muutenkaan. Ovat lähinnä tulkkeja.

    Äänestä

  • "Oikeaa koodia", noh ainakin rahaa niillä saa aikaseksi tehtyä.

    Äänestä

Joutuuko Linus taas jäähylle tuhmista sanoista.

1Äänestä

Onko noilla alansa neroilla vaikeuksia normaalissa elämässä esim. siivouksessa?
Ovatko he hiukan autistisia, mutta alallaan neroja ja normaali elämä vaikeaa.
Katsoo meinaan tota Linuksen työpöytää, ei taida olla järjestykseen järkeä.

Äänestä
  • Ehkä sinun työpöytäsi on tyhjä samoin kuin pankkitilisi.

    Äänestä

Kolliherrasmies on kalkeutunut pahasti mytömaaniksi

Äänestä

Linus ei ole yksin mielipiteensä kanssa. Tosin hän tapansa mukaan esitti sen ehkä vähän muita kärkevämmin. Luin taannoin pidemmän linjan ammattilaisen kirjoituksen ARM:sta joka oli sitä mieltä, että vaikka ARM:lla on varmasti tulevaisuus ja käyttökohteet joissa se tulee menestymään, ei ole ainakaan vielä nähtävissä tulevaisuutta, jossa se syrjäyttäisi x86:n markkinoilta vaikka siitä on niin pitkään puhuttu ja aina uuden prosessorimallin myötä nousee valtava hype. Molemmilla arkkitehtuureilla on hänen mukaan omat vahvuutensa ja käyttökohteensa, eivätkä ne tule niinkään syrjäyttämään toisiaan, vaan täydentämään toisiaan eri asioissa.

Äänestä

Tuo on virheelistä "ARM-prossujen ohjelmointia"

Linuxissa ne käyttää samoja ohjelmia! Joten ongelma niissä on Windowsin puolella!

Äänestä
  • Eiköhän me luoteta Torvaldsiin äärettömästi enemmän kuin sinuun. Natiivikoodi täytyy kääntää jokaiselle prosessoriarkkitehtuurille erikseen, käyetttiin Linuxia tai ei. Poikkeuksena tietysti tulkattavat kielet ja Javan kaltaiset tavukoodihommat.

    Äänestä

  • Hiskille kirjoitti:

    Eiköhän me luoteta Torvaldsiin äärettömästi enemmän kuin sinuun. Natiivikoodi täytyy kääntää jokaiselle prosessoriarkkitehtuurille erikseen, käyetttiin Linuxia tai ei. Poikkeuksena tietysti tulkattavat kielet ja Javan kaltaiset tavukoodihommat.

    Mielenkiintoista......

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linus-ukki kirjoitti:

Kun ei enää itse opi uusien ARM-prossujen ohjelmointia, niin haukkuu sitten niitä ketkä sitä osaavat. https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/hevonpaskaa-linus-torvalds-tylyttaa-palvelinten-arm-suorittimia-6759425

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu