murahtelu perheenjäsenille

ideoita_kaivataan

Perheessämme on kohta parivuotias paimenkoira narttu, joka on ihmisrakas, hyvin nöyrä, tottelevainen ja sopivasti enenrginen. Tällä on tapana tulla makoilemaan ruokapöydän alle kun muu perhe syö ja kun perheen kouluikäiset lapset vahingossa tai tahallaan vähän koiraa jaloillaan koskevat, kuuluu pieni murahdus. Samaista murahdusta kuulee joskus, kun hänen hännälleen on astuttu tai jos ahtaissa tiloissa koira jää jalkoihin. Tilanne ei ole johtanut mihinkään ja aiheuttanut vain hämmennystä meissä muissa. Eli nykyopin mukaan murahtamisesta/murinasta ei saisi rangaista, joten miten toimia? Nyt välillä käsketään pois pöydän alta tai ollaan vain välittämättä.

1

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murrrr

      Murahtelu ei välttämättä mitään tarkoita varsinkaan niissä tilanteissa joissa häntä tms jää vahingossa jalan alle koska sattuu varmasti jos hännälle astutaan siitä on turha alkaa torumaan.
      Ruokatilassa perheen syödessä koiran ei tarvitsisi olla joten estätte ettei se tule kun perhe syö. Jos kuitenkin jatkatte koiran sinne päästämistä niin lapsille opetetaan että tahallaan ei jalalla survota, vahingot on erikseen ja niiltä tuskin vältytään mutta ne tahalliset tökkimiset pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa

      Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.
      Maailman menoa
      196
      4139
    2. Taisi kolahtaa....

      Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä
      Maailman menoa
      39
      2667
    3. Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit

      mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte
      Maailman menoa
      104
      2176
    4. Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa

      Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli
      Maailman menoa
      86
      1942
    5. Suomi edelleen maailman onnellisin maa

      Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.
      Maailman menoa
      217
      1853
    6. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      9
      1198
    7. Kyllä mies pakit kestää

      Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n
      Ikävä
      39
      1180
    8. Mikä kaivatussasi

      on eniten yllättänyt?
      Ikävä
      84
      1156
    9. Miksi ajattelet

      että et riittäisi kaivatullesi?
      Ikävä
      85
      886
    10. Milloin olit onnellinen? Miksi?

      Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon
      Sinkut
      152
      811
    Aihe