murahtelu perheenjäsenille

ideoita_kaivataan

Perheessämme on kohta parivuotias paimenkoira narttu, joka on ihmisrakas, hyvin nöyrä, tottelevainen ja sopivasti enenrginen. Tällä on tapana tulla makoilemaan ruokapöydän alle kun muu perhe syö ja kun perheen kouluikäiset lapset vahingossa tai tahallaan vähän koiraa jaloillaan koskevat, kuuluu pieni murahdus. Samaista murahdusta kuulee joskus, kun hänen hännälleen on astuttu tai jos ahtaissa tiloissa koira jää jalkoihin. Tilanne ei ole johtanut mihinkään ja aiheuttanut vain hämmennystä meissä muissa. Eli nykyopin mukaan murahtamisesta/murinasta ei saisi rangaista, joten miten toimia? Nyt välillä käsketään pois pöydän alta tai ollaan vain välittämättä.

1

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murrrr

      Murahtelu ei välttämättä mitään tarkoita varsinkaan niissä tilanteissa joissa häntä tms jää vahingossa jalan alle koska sattuu varmasti jos hännälle astutaan siitä on turha alkaa torumaan.
      Ruokatilassa perheen syödessä koiran ei tarvitsisi olla joten estätte ettei se tule kun perhe syö. Jos kuitenkin jatkatte koiran sinne päästämistä niin lapsille opetetaan että tahallaan ei jalalla survota, vahingot on erikseen ja niiltä tuskin vältytään mutta ne tahalliset tökkimiset pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      251
      9334
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      5
      2801
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      209
      1932
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      105
      1920
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      64
      1408
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1401
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      128
      1317
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      911
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      828
    Aihe