Olen kuullut paljon huhuja siitä, että JV:itä kusetetaan palkkojen suhteen monessa firmassa. Tai ainakin on kusetettu vielä joitain vuosia sitten.
Ensimmäinen ongelma on palkan suuruus: Kuulemma kaikki firmat ei maksa lainkaan lakisääteistä pyhälisää ja osa huijaa työntekijöitään jättämällä kertomatta, että lomakorvaukset sisältyy ilmoitettuun tuntipalkkaan.
Toinen on palkan maksaminen: Osa palkasta voidaan jättää maksamatta, eikä sitä välttämättä makseta koskaan vaikka kuinka vaatisi puuttuvaa palkkaa tililleen. Kukaan ei välttämättä edes vastaa tällaisiin ikäviin palkkaa koskeviin yhteydenottoihin, vaikka firma jatkaisi toimintaansa muuten normaalisti. Tai sitten palkka kyllä maksetaan, mutta se on toistuvasti myöhässä ja sitä voi joutua odottamaan jopa kuukausikaupalla.
Olen tulossa uutena alalle ja viimeistään kesällä olisi tarkoitus työskennellä festareilla ja muissa tapahtumissa. Kysynkin siksi, mitkä JV-firmat toimii palkkauksessaan avoimen rehellisesti ja noudattaa lakia? Mitä firmoja kannattaa välttää, jos tahtoo välttyä ylimääräisiltä palkanmaksuun liittyviltä ongelmilta?
JV-firmojen palkkaus? Mitkä firmat noudattaa lakia?
7
247
Vastaukset
- Jarkkuk
Voisin kertoa omasta palkastani JV:nä mutta en tiedä mikä on JV:n työehtosopimuksen mukainen palkka esim festareilla tai ravintolan ovella. Teen itse kumpiakin huvikseni lisätöinä, niin en ole jaksanut ottaa selvää.
- Eee333
Jv:illä ei ole yleissitovaa tessiä, joten kiveen hakattu minimipalkkakin puuttuu. Laissa on kuitenkin säädetty, että työstä on maksettava kohtuullista palkkaa, mitä se ikinä tarkoittaakin. Euro tunnilta on varmasti laittoman vähän, mutta entä 5 tai 7 e/h? Vaikea sanoa. Yleinen palkkataso perus festarihommissa on kuitenkin jotain 10-11 e/h ja lomakorvaukset päälle. Jos palkka menee paljon sen alle, kannattaa vaihtaa firmaa vaikkei tekisikään näitä hommia rahan takia.
Laissa on säädetty myös 100 % pyhälisästä, jota pitäisi maksaa kaikille. Niistäkin firmoista kannattaa nostaa kytkintä, jotka jättää pyhälisät maksamatta.
Palkkojen poljenta ei ole kenenkään etu.
- Eee333
Ainakin Local Crew huijaa palkoissa. Multa on osa viime vuoden palkoista saamatta enkä usko niitä koskaan saavanikaan. Moni muukin on kertonut tulleensa huijatuksi vielä viime aikoina. Ja homma on kuulemma jatkunut jo monta vuotta.
Local ei myöskään maksa pyhinä tuplapalkkaa.- Anonyymi
Ton firman tulostiedot on ollu monena vuotena tosi kovat pitäs kai rahaa olla.
Mitä toi meininki on.
Miten toi korona viirus kurittaa tätäki alaa ja tapahtumien järjestäjiä, onko kokemusta jo?
- Jepsjeerapa
MaRa:n tessissä on kuulemma määritelty ovimikkojen palkoista?
- VMPtuplat
Ainakin VMP maksaa sunnuntaisin tuplapalkkaa. Niillä taitaa olla joku iltalisäkin, tai ainakin oli aiemmin. Onko paikalla ketään jolla on varmaa tietoa nykytilanteesta? Mulla kun ei ole varmuutta muusta kuin sunnuntaipalkasta. Siitä kun tuli just juteltua yhden VMP:n järkkärin kanssa, että sunnuntaivuorot on niillä tosi haluttuja, kun tuplaliksa houkuttaa monia.
- röimies912
Enjoy Turva maksaa Vartija TES taso 3 -palkkaa festareista. Ovilta käsittääkseni MaRa:n TESin mukaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 433487
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.352978Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1442836SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.702317Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s411782Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.861555Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai671084- 511036
- 771017
Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois3847