Uusi talo: ja VOC-tutkimukset: kuka tekee, millä hinnalla ja onko hyötyä?

KutisevaKurkku

Meillä on valmistumassa uusi talo ja sisäilma mietityttää. Perheessä on monikemikaaliallergiaa ja talo on tehty M1-materiaaleilla. Talo on siivottu ja rakennuspölyä ei enää pitäisi olla, silti sisäilma välillä ärsyttää nielua. VOC-mittaukset kiinnostaa. Kuka olisi pääkaupunkiseudulla hyvä tekijä? Vai kannattaisiko meidän sittenkin ottaa homekoira nuuhkimaan talo läpi?
Kuivumisissa on kyllä odotettu tarpeeksi, joten tuskin talossa hometta on. Hajuja ei ole.

3

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BKT_nousuun

      Onhan noilla mittauksilla työllistävä vaikutus.

    • huomioija

      Jotkut työllistää itseään myös aloituksia kyselyjä tekemällä joihin saa paremmin vastauksen googlella!

    • Anonyymi

      Noh. Uutena tulee eniten päästöjä. Liimat ovat pahoja.

      Esimerkiksi lastulevy liimataan käsittääkseni edelleen ureaformaldehydi liimalla. Sillä samalla millä tuli 80- luvulla ongelmia.

      Liimaa on vaan nykyisin lastulevyssä vähemmin. Sitten kun sitä lastulevyä kantaa satoja kiloja kaappeina ja huonekaluina, niin hupsis, lastulevyn päästöt alkavat olla merkittäviä!

      Kun taloon kantaa normaalit lastulevy kaapit ja ostaa lastulevy huonekaluja ruotsalaisesta kaupasta, niin varmaan käy herkemmällä henkeen. Satoja kiloja lastulevyä.

      Jos haluaa parantaa tilannetta, niin kaappien pahvin väriset takalevyt suoraan roskiin keittiön ja makuuhuoneen kaapeista. Ne on pahoja käryn lähteitä. Paljaat lastulevypinnat kaapeista maalataan sopivalla maalilla umpeen.

      Jos tykkää ikean kalusteista, niin ne muhkeat, vaikka kallax hyllyt on ympäriinsä maalattu ja ihan ok. Saman tyyppisen rakenteen omaavat ovat olleet muutenkin ihan ok.

      Herkän ei kannata osta mattoja, patjoja ja sohvia ikeasta. Kaikki haisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      74
      6294
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      41
      5358
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4243
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      73
      4102
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      65
      3860
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      69
      1147
    7. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      48
      923
    8. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      29
      797
    9. Toivotko, että

      Toivotko, että hän yrittäisi jutella sinulle? Vai toivotko, että itse voisit mennä juttelemaan?
      Ikävä
      62
      791
    10. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      233
      777
    Aihe