Uusi talo: ja VOC-tutkimukset: kuka tekee, millä hinnalla ja onko hyötyä?

KutisevaKurkku

Meillä on valmistumassa uusi talo ja sisäilma mietityttää. Perheessä on monikemikaaliallergiaa ja talo on tehty M1-materiaaleilla. Talo on siivottu ja rakennuspölyä ei enää pitäisi olla, silti sisäilma välillä ärsyttää nielua. VOC-mittaukset kiinnostaa. Kuka olisi pääkaupunkiseudulla hyvä tekijä? Vai kannattaisiko meidän sittenkin ottaa homekoira nuuhkimaan talo läpi?
Kuivumisissa on kyllä odotettu tarpeeksi, joten tuskin talossa hometta on. Hajuja ei ole.

3

610

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BKT_nousuun

      Onhan noilla mittauksilla työllistävä vaikutus.

    • huomioija

      Jotkut työllistää itseään myös aloituksia kyselyjä tekemällä joihin saa paremmin vastauksen googlella!

    • Anonyymi

      Noh. Uutena tulee eniten päästöjä. Liimat ovat pahoja.

      Esimerkiksi lastulevy liimataan käsittääkseni edelleen ureaformaldehydi liimalla. Sillä samalla millä tuli 80- luvulla ongelmia.

      Liimaa on vaan nykyisin lastulevyssä vähemmin. Sitten kun sitä lastulevyä kantaa satoja kiloja kaappeina ja huonekaluina, niin hupsis, lastulevyn päästöt alkavat olla merkittäviä!

      Kun taloon kantaa normaalit lastulevy kaapit ja ostaa lastulevy huonekaluja ruotsalaisesta kaupasta, niin varmaan käy herkemmällä henkeen. Satoja kiloja lastulevyä.

      Jos haluaa parantaa tilannetta, niin kaappien pahvin väriset takalevyt suoraan roskiin keittiön ja makuuhuoneen kaapeista. Ne on pahoja käryn lähteitä. Paljaat lastulevypinnat kaapeista maalataan sopivalla maalilla umpeen.

      Jos tykkää ikean kalusteista, niin ne muhkeat, vaikka kallax hyllyt on ympäriinsä maalattu ja ihan ok. Saman tyyppisen rakenteen omaavat ovat olleet muutenkin ihan ok.

      Herkän ei kannata osta mattoja, patjoja ja sohvia ikeasta. Kaikki haisee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      22
      2347
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      89
      1466
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      116
      1238
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1120
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      929
    6. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      842
    7. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      249
      841
    8. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      830
    9. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      18
      821
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      785
    Aihe