Onko työterveyshuolto lakisääteinen kaikille?

Mitenkäon

Onko oikein, että osalla osa-aikaisista ei ole minkäänlaista työterveyshuoltoa, ei siis yhtään mitään? Se poistettiin muutama vuosi sitten alle tietyn viikkotuntimäärän tekeviltä.
Kuuluisiko lakisääteisesti kuitenkin olla edes joku?

6

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrweIIBird

      Toiset eläimet ovat tasa-arvoisempia kuin toiset.

    • LakiLuke

      Työterveyshuoltolaki velvoittaa työnantajan järjestämään henkilöstölleen ennaltaehkäisevän työterveyshuollon palvelut, kun työntekijöitä on yksi tai enemmän riippumatta tehtävistä työtunneista tai työsuhteen kestosta.

      • Mitenkäon

        Niinpä, miksi omassa firmassamme ei sitten näin ole?
        Asiaa kysytty esimieheltä ja työsuojeluvaltuutetulta, mutta sanovat vaan, että kun ei ole, niin ei ole ja asia kuulemma ok.


      • kommentoija

        Puhuitteko te - sinä ja esimies ja työsuojeluvaltuutettu - samasta asiasta eli lakisääteisestä työterveyshuollosta? Jos sitä ei ole järjestetty, niin sitten on syytä ilmiantaa työanantaja työsuojeluviranomaisille.

        Sairaanhoitopalvelujen järjestäminen työntekijöille ei kuulu lakisääteiseen työterveyshuoltoon, vaan se on työnantajalle vapaaehtoista. PAM:n näkemyksen mukaan Työnantaja voi rajoittaa sairaanhoitopalveluiden käyttöä, mutta tämä tulee toteuttaa henkilöstöä tasapuolisesti kohdellen. Eri työsuhdemuotojen (osa-aika, määräaika) perusteella ei ole mahdollista erotella edunsaantia.

        Lisätietoja https://www.pam.fi/wiki/tyoterveyshuolto.html ja yhteyttä liittoon, jos teillä on siellä jäseniä.


    • frank8

      Laitonta on ja ap:n kertomalla tavalla toimii esim. Ikaalisten kaupunki.

    • Valehdeltu

      Ennalta ehkäisevä kuuluu olla, eli kokonaan ei voi jättää ilman. Tuohon ennalta ehkäiseväänkin pitäisi kuulua vaikka mitä, sairaanhoitoa vaan ei sisällä, mutta kyllä esim. jonkun käynnin työterveyshoitajalla, terveystarkastukset, työpaikkaselvitykset, työkyky- ja kuntoutusarvion, rokotukset, todistukset ja lausunnot, yksilötoiminta (työterveyslääkärin tai -hoitajan tarvearvion perusteella mm. työfysioterapeutin, työterveyspsykologin, ravitsemusterapeutin, sosiaalialan asiantuntijan /vaikeissa työkykyongelmissa palvelut, rajattu määrä käyntejä), lääkinnällisen ja ammatillisen kuntoutuksen.
      Itselleni nämä selvisivät vasta, kun kysyin asiaa firman johtoportaasta.
      Sitä ennen koko palvelu oli täysin pimitetty ja tarjottiin vaan eioota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1700
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1326
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1275
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1018
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe