Onko oikein, että osalla osa-aikaisista ei ole minkäänlaista työterveyshuoltoa, ei siis yhtään mitään? Se poistettiin muutama vuosi sitten alle tietyn viikkotuntimäärän tekeviltä.
Kuuluisiko lakisääteisesti kuitenkin olla edes joku?
Onko työterveyshuolto lakisääteinen kaikille?
6
203
Vastaukset
- OrweIIBird
Toiset eläimet ovat tasa-arvoisempia kuin toiset.
- LakiLuke
Työterveyshuoltolaki velvoittaa työnantajan järjestämään henkilöstölleen ennaltaehkäisevän työterveyshuollon palvelut, kun työntekijöitä on yksi tai enemmän riippumatta tehtävistä työtunneista tai työsuhteen kestosta.
- Mitenkäon
Niinpä, miksi omassa firmassamme ei sitten näin ole?
Asiaa kysytty esimieheltä ja työsuojeluvaltuutetulta, mutta sanovat vaan, että kun ei ole, niin ei ole ja asia kuulemma ok. - kommentoija
Puhuitteko te - sinä ja esimies ja työsuojeluvaltuutettu - samasta asiasta eli lakisääteisestä työterveyshuollosta? Jos sitä ei ole järjestetty, niin sitten on syytä ilmiantaa työanantaja työsuojeluviranomaisille.
Sairaanhoitopalvelujen järjestäminen työntekijöille ei kuulu lakisääteiseen työterveyshuoltoon, vaan se on työnantajalle vapaaehtoista. PAM:n näkemyksen mukaan Työnantaja voi rajoittaa sairaanhoitopalveluiden käyttöä, mutta tämä tulee toteuttaa henkilöstöä tasapuolisesti kohdellen. Eri työsuhdemuotojen (osa-aika, määräaika) perusteella ei ole mahdollista erotella edunsaantia.
Lisätietoja https://www.pam.fi/wiki/tyoterveyshuolto.html ja yhteyttä liittoon, jos teillä on siellä jäseniä.
- frank8
Laitonta on ja ap:n kertomalla tavalla toimii esim. Ikaalisten kaupunki.
- Valehdeltu
Ennalta ehkäisevä kuuluu olla, eli kokonaan ei voi jättää ilman. Tuohon ennalta ehkäiseväänkin pitäisi kuulua vaikka mitä, sairaanhoitoa vaan ei sisällä, mutta kyllä esim. jonkun käynnin työterveyshoitajalla, terveystarkastukset, työpaikkaselvitykset, työkyky- ja kuntoutusarvion, rokotukset, todistukset ja lausunnot, yksilötoiminta (työterveyslääkärin tai -hoitajan tarvearvion perusteella mm. työfysioterapeutin, työterveyspsykologin, ravitsemusterapeutin, sosiaalialan asiantuntijan /vaikeissa työkykyongelmissa palvelut, rajattu määrä käyntejä), lääkinnällisen ja ammatillisen kuntoutuksen.
Itselleni nämä selvisivät vasta, kun kysyin asiaa firman johtoportaasta.
Sitä ennen koko palvelu oli täysin pimitetty ja tarjottiin vaan eioota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403097- 812984
- 1912504
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362205- 271529
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411416Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403- 101284
- 131269
- 221251