Tämä tapahtui aika kauan sitten maalla kun olimme lapsia. Innostuin jostain ufo-jutusta niin, että päätin yllyttää kaikki kaverini suolle "retkelle", sillä siellä oli nähty ufoja kautta vuosikymmenten. Päättelin, että jos oikein kovasti uskoo, toive toteutuu. Sanoin kaikille, että kyllä ne ufot varmaan meillekin näyttäytyvät.
Lähdimme jännityksestä puhkuen matkaan, minä tietysti koetin esittää mahdollisimman varmaa ja rohkeaa. Jossain mieleni syövereissä pilkotti sellainen inhottava epäilys, että jos ei ne näyttäydykään niin mitäs minä sitten teen?
Jännitys tiivistyi kuumana kesäpäivänä kävellessämme tien päässä olevan autiotalon pihan läpi ja edelleen metsän läpi. Näimme hirven makuujäljen ja kakkaa. Johdattelin kaveriporukan melko vaikean reitin läpi, hypimme isojen erotusojien ja piikkilanka-aitojen yli.
No selväähän se oli ettei me mitään ufoa nähty, mutta tunnelma oli tiivis. Suoalueella on aina oma lumonsa. Aurinko paistoi kirkkaalta taivaalta tarpoessamme hikisinä suon reunaa pitkin kuivemmille mättäille, serkkupoika toimi pioneerina ja otti kengät pois jalasta. Kohta kaikki ottivat kengät pois paljaille varpaille.
Puolen kilsan päässä löysimme lähes umpeen menneen lammen, jonka ympärillä kasvusto oli aivan kuivettunut. Se oli keltainen ja koppura jalalle astua. Kesä oli ollut kuuma mutta lammen seutu oli kaikkein pahiten kärsinyt. Siitä kun vielä aurinko heijastui lammen pinnasta sirotellen valonsäteet ympärillemme, silmämme häikäistyivät emmekä pystyneet oikein katsoa taivaalle.
Siinä meitä alkoi pelottaa. Tunnustimme sen vasta tien päälle palattuamme, ja tarpominen takaisin metsän poikki kun vielä eksyimme hivenen reitiltä, tuntui aivan liian pitkältä. Kamala janokin yllätti.
Ufoa emme nähneet mutta kokemus jäi kaikille mieleen. Mystisen kokemuksen sai aikaan karu luonto, avoimuutemme ja odotus kokea jotain aivan uutta!
Rva. Potter ja kaverit
joutsen
1
355
Vastaukset 1
- squirrel
Itse pidän haamuja ja ufoja kansanperinteenä,jota tulee vaalia mutta ei ottaa tosissaan. Olen nukkunut muutamissa "aavetaloissa" Etelä-Suomessa,ilman että olen törmännyt haamuihin. Pyhän Laurin hautausmaalla olen myös käynyt muutaman kerran,mutta ei sielläkään ole yöllisiä epäkuolleita näkyillyt..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 71579
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671078Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.261926- 69799
- 63778
- 75741
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?22676Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?138647Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69641- 42609
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32588- 54563
Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?104535- 55528
Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.42524- 48509
- 38509
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.40493- 30483
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20478