Minulla olisi semmonen kysymys että mistä voisi johtua että vaikka sammutan koneen sieltä valikosta jossa on vaihtoehtoina lepo, horros tai sammuta ja napautan siitä sammuta kohdasta niin kone kyllä sammuu. Kuitenkin jos nostan kannen ylös niin kone on taas käynnissä vaikka en ole painanut käynnistys nappulasta virtaa päälle? Onko kone rikki vai asetukset pielessä. Aikaisemmissa koneissani on aina pitänyt painaa sieltä napista virta päälle. Koneeni on Lenovo thinkpad L540 kiitos jos joku vaivautuu ystävällisesti vastaamaan.
Läppärin käynnistäminen
Mummelikin
587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se ei sitten ole sammunut ;( Olisko sen asetuksissa paikka josta voisi valita että sammuu oikeesti.
Asetuksista pitäsi saada W10 sammuun oikeesti. Hutta hankalahan w10 on.
🐱
Jos haluaa sammuttaa oikeasti, niin sammuu ihan helposti, ajaa vain Suorita ikkunassa:
shutdown /s /t 0
Sitten täysi rebootti lähtee komennolla
shutdown /r /t 0
Tosin, hyvin harvoimpa nämä on tarpeen . . . ;)
Kansi kiinni vasta kun virtavalo sammuu, muuten menee kesken sammumisen lepotilaan ja lepotilasta pörähtää käyntiin heti kun kannen nostaa.
Se on tuon Lenovon koneen vika / ominaisuus.
Kun "Fast startup" on käytössä, koneen pitäisi käynnistyä kun kansi avataan, eli toimii justiinsa niinkun on tarkootus.
Muilla on ollut nähtävästi samaa ongelmaa:
https://support.lenovo.com/fi/fi/solutions/sf15-t0076
https://forums.lenovo.com/t5/ThinkPad-T400-T500-and-newer-T/ThinkPad-L540-automatically-starts-when-I-open-it/td-p/2083890
Fast startupin kun ottaa pois, niin voi auttaa.