Hei...
Ajattelin kysyä teiltä muilta koiraihmisiltä että mitä olette käyttäneet/nähneet käytettävän pentulaatikon alustana synnytyksessä ja entä sen jälkeen?
Kiitos jo etukäteen!
Pentulaatikon alustaksi/pehmusteeksi?
10
7865
Vastaukset
sanomalehtiä, pyyhkeitä ja sitten olen saanut tuttavaltani noita kroonikkoalustoja, joita käytetään sairaalassa. Ne ovat imukykyisiä!
Kun pennut vanhempia, toinen puoli laatikosta sanomalehtiä/ kroonikkoalustoja ja toiselle puolelle pehmeää alustaa.- hullu...koira...
ootka saamas pentuja? jos oot ni mitä rotuu?
- KaisaS
hullu...koira... kirjoitti:
ootka saamas pentuja? jos oot ni mitä rotuu?
Tarkoiti kysymyksen missi-tipsulle vai minulle?
Noh, minä nyt vastaan silti ;) Hiihtolomilla on meille syntymässä suomenlapinkoiran pentuja!
- roosa
Synnytyksessä pehmeitä pyyhkeitä, paljon. Ja talouspaperia. Alustana ohut, irtopäällisellä varustettu vaahtomuovipatja. Näitä patjoja minulla on useita, joten ne toimivat myös emon ja pentujen alustana. Pesen ja vaihdan päivittäin.
Siinä vaiheessa kun pennut aloittavat liikkumisen laitan pentulaatikkoon ns. saunamattoa. Se pitää pentujen tassujen alla, pissit menevät läpi. Pentujen on helppo liikkua. Matto on myös helppo pestä harjalla ja kuivuu nopeasti. Ja tietenkin sanomalehteä yhteen nurkkaan. laatikkoa vaan sellainen joskus vuonna papu tehty aitaus, jonka kokoa voimme muunnella. Pohjan vuoraan paksusti sanomalehdillä ja siten vielä niitä nukkujien alustoja joita teltoissa käytetään ja sen päälle vielä sanomalehtiä. Sitten jaan sen aitauksen kahteen osaan.Toiseen laitamme pohjalle pienen pestävän patjan ja lakanoita ja lämpötyynyn. Lämpötyynyn päälle vielä frotee pyyhkeitä. Aitauksen seinät peitämme pyyhkeillä niin suurilla jotta saamme ne kunnolla taitettua sinne alustan alle. Heureka valmis on ja olemme värikkäitä kuin vappu kulkue. Sitten enää puuttuukin emä ja pennut. Ja tietysti siivoamme ja pesemme monta kertaa päivässä mutta meillä on ollut onni noiden emojen kanssa jotta nukkumaalusta ei alussa kastu mutta kylläkin likaantuu siitä emon vuodosta. Käytössäni on kapinan aikaan tehtyjä lakanoita joita äitimuorini alkoi väsätä heti kun olen syntynyt tahtoi ilmeisesti päästä nopsaan eroon meikäläisestä, niin ne lakanat saa keittää eivätkä hajoa siteen ei niin millään. Lakana pyykkiä sitten aluksi onkin , mutta loppua kohtaan helpoittaa. Tämä on se meidän versio siitä vedottomasta pentu laatikosta/aitauksesta.
- Riva
myös lähinnä aitaus kun laatikko,irtoseinät.
Mulla oli muovi alla ja sen päällä sanomalehtiä iso kasa ja sit lakana ja pyyhkeitä .Synnytyksessä oli alla vain lehtiä,koska niitä joutuu vaihtamaan koko ajan.Sakemannin kokosesta koirasta lähtee aika paljon verta ja nestettä.Lämpötyyny oli synnytyksessä ,että sai jo syntyneet pois emon luota kun uutta pukkaa. Isot limupullot käy myös hyvin, kuumaa vettä ja ne pyyhkeen sisään.
Mut jos on iso laatikko,niin sen voi jakaa kahtia,nukkumapaikka ja pissa paikka, pennut oppii tosi nopeesti mennä laatikon toiseen päähän asioille. - E.A
Hyvä juttu.
tulipa vaan tuosta lakanapyykistä mieleen, kun niitä pestyjä (mutta silti laikukkaita) lakanoita tuli aina narulle vietyä eikä sitä kyllä koiraihminen ajattele paljon pätkääkään, siis että mitähän naapurit on ajatellu?
No tuossa edellä tuli muutenkin hyviä ideoita tuota kylppärin mattoa suosittelen minäkin tosi siisti kun sinne alle laittaa paperia ja huolehtii että mattoa on kuivumassa toinen mokoma kun toinen on käytössä, meillä pentulaatikko oli kaksiosainen ja heti pentujen alkaessa liikuskelemaan n pariviikkoisina otettiin se varsinainen synnytyslaatikko pois ja pennut olivat sitten siinä karsinassa, emälle tehtiin laatikon reunaan koroke joka jatkui sinne karsinan toiselle puolen ja emä siinä pääsi pois ja takaisin aina miten tahtoi, sitten laatikko suurennettiin koko huoneen kokoiseksi ja lopulta ne saivat "vallata" koko talon ja vaan öiksi pennut vietiin laatikkoonsa.
Meillä on ollut erityinen onni pitää emää joka siivoaa hurjan tarkasti pentujensa jätökset luovutusikään asti ja kotiinjääneiltä se jatkoi tuota puhdistamista kolme nelikuiseksi asti. E.A kirjoitti:
Hyvä juttu.
tulipa vaan tuosta lakanapyykistä mieleen, kun niitä pestyjä (mutta silti laikukkaita) lakanoita tuli aina narulle vietyä eikä sitä kyllä koiraihminen ajattele paljon pätkääkään, siis että mitähän naapurit on ajatellu?
No tuossa edellä tuli muutenkin hyviä ideoita tuota kylppärin mattoa suosittelen minäkin tosi siisti kun sinne alle laittaa paperia ja huolehtii että mattoa on kuivumassa toinen mokoma kun toinen on käytössä, meillä pentulaatikko oli kaksiosainen ja heti pentujen alkaessa liikuskelemaan n pariviikkoisina otettiin se varsinainen synnytyslaatikko pois ja pennut olivat sitten siinä karsinassa, emälle tehtiin laatikon reunaan koroke joka jatkui sinne karsinan toiselle puolen ja emä siinä pääsi pois ja takaisin aina miten tahtoi, sitten laatikko suurennettiin koko huoneen kokoiseksi ja lopulta ne saivat "vallata" koko talon ja vaan öiksi pennut vietiin laatikkoonsa.
Meillä on ollut erityinen onni pitää emää joka siivoaa hurjan tarkasti pentujensa jätökset luovutusikään asti ja kotiinjääneiltä se jatkoi tuota puhdistamista kolme nelikuiseksi asti.lakanoissa. Meillä kyllä ovat lähteneet ilman lioittamista puhtaiksi ne lakanat. Mutta nyt päästäänkin mielenkiintoiseen pointtiin sillä meidän naisten jättämät tahrat eivät lähde ilman liotusta kylmällä vedellä, mutta koiran jopa synnytyksen aiheuttamat ja nartun vuodon aiheuttamat tahrat kyllä häviävät.
- E.A
umalehtinen kirjoitti:
lakanoissa. Meillä kyllä ovat lähteneet ilman lioittamista puhtaiksi ne lakanat. Mutta nyt päästäänkin mielenkiintoiseen pointtiin sillä meidän naisten jättämät tahrat eivät lähde ilman liotusta kylmällä vedellä, mutta koiran jopa synnytyksen aiheuttamat ja nartun vuodon aiheuttamat tahrat kyllä häviävät.
Oikein kunnon realistisen pesuainemainoksen ? :)
Esiteltäisiin ne lakanat ennen ja jälkeen ?
Mikähän pesuaine merkki ottais omakseen.
No vitsivitsi, oot muuten oikeessa tosi paljon helpommin lähtee koiran sotkut.
Tuosta pentulaatikosta vielä, meillä oli A-pentueessa kaksi urospentua joilla molemmilla toinen kives vetäytyi takaisin siihen kanavaan, seuraavien kanssa oltiinkin tarkkoina, koska tatuoija (vanha tunnettu kasvattaja)totesi sen meidän hienon pentulaatikon saranoitavan luukun olevan oikean "palliliskun" siis se oli n.15cm korkeudella se alareuna ja pennuthan tietenkin vilistelivät siinä edestakaisin ja tottakai kömpelöinä pojat jäivät "pistoolistaan" siihen kinnikin vaikka pehmustettiinkin sitä laatikon reunaa, niin joku tötteröistä oli aina repimässä sitä pehmustetta siitä pois.
Tästä syystä tehtiin sitten mammalle se kulkutie sieltä ylempää ja sekin oli tosiaan parempikuntoinen kun sai siinä kiipeilessään sitä mammajumppaakin harjoittaa samalla.
Niin viime pentueessa oli seitsemän urosta ja jkikinen lähti uusiin koteihinsa kaikkine lisävarusteineen. Mene tiedä nämä on niitä henkimaailman asioita mutta kaikki niitä tuntuu fundeerailevan.
- issu56
aina patja, jonka päällä on muovi. Sen päällä lakana ja pyyhkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3186161Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta654001Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom413342Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole773264Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava853188Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1813106Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022566Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll522311Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2132227Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782103