Solkikuja 10, Vantaalla

Ritva-Sini

Solkikuja 10 :ssä, Myyrmäessä Vantaalla on haettavana kolme TA:n asumisoikeusasuntoa. Olisin kiinnostunut 60 m2:n kaksiosta, mutta mietityttää 1995 valmistuneen talon äänieristys ja muut asumismukavuuteen liittyvät seikat kuten lämpötila, naapurusto. Olisin kiitollinen kannanotoista.

2

1145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ukauka

      Ihan hiljainen talo se on.

    • asokiertolainen

      Tuosta talosta en tiedä mutta kokemuksia usemmasta asosta vm-93-94, 95 ja oli todella surkea äänieristys, ohut muovimatto jonka läpi askeelet kuuluivat, huoneistoon kuului kaikki naapurin vessakäynnit ja suihkunäänet kohinalla ja asuimme -95 asossa 2 kerros ja hormien kautta tuli 5 kerroksesta lasten äänet ja töminät, puheet ym.
      Tuon ajan rakennustapa oli heikko, hormit eristämättä ym, myöskään 99 ja 2000 tehdyssä talossa ei paras eristys mutta parempi kuin 90 luvun talossa.
      Asun nyt Hason asossa vm-2016 ja äänieristys aivan eri ei kuulu oikeastaan mitään, keittiö vastakkain naapurin keittiön kanssa ei samoin kylpyhuone ja sauna ja ei pienintäkään veden kohinaa tai muuta ääntä.
      Rakennustapa on kehittynyt paljon parempaan, nyt omat ilmanvaihtokanavat ja LTO, välipohja on paksumpi ja hormit täysin eristetty.

      Tässä oli näkökantaa ja kokemusta tuon aikakauden taloista ja syykin selvä miksi noin usien asuntoa vaihtanut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      492
      8573
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      120
      5852
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      276
      4836
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4635
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      71
      4166
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3940
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3778
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1718
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1272
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      889
    Aihe