Solkikuja 10 :ssä, Myyrmäessä Vantaalla on haettavana kolme TA:n asumisoikeusasuntoa. Olisin kiinnostunut 60 m2:n kaksiosta, mutta mietityttää 1995 valmistuneen talon äänieristys ja muut asumismukavuuteen liittyvät seikat kuten lämpötila, naapurusto. Olisin kiitollinen kannanotoista.
Solkikuja 10, Vantaalla
2
1124
Vastaukset
- Ukauka
Ihan hiljainen talo se on.
- asokiertolainen
Tuosta talosta en tiedä mutta kokemuksia usemmasta asosta vm-93-94, 95 ja oli todella surkea äänieristys, ohut muovimatto jonka läpi askeelet kuuluivat, huoneistoon kuului kaikki naapurin vessakäynnit ja suihkunäänet kohinalla ja asuimme -95 asossa 2 kerros ja hormien kautta tuli 5 kerroksesta lasten äänet ja töminät, puheet ym.
Tuon ajan rakennustapa oli heikko, hormit eristämättä ym, myöskään 99 ja 2000 tehdyssä talossa ei paras eristys mutta parempi kuin 90 luvun talossa.
Asun nyt Hason asossa vm-2016 ja äänieristys aivan eri ei kuulu oikeastaan mitään, keittiö vastakkain naapurin keittiön kanssa ei samoin kylpyhuone ja sauna ja ei pienintäkään veden kohinaa tai muuta ääntä.
Rakennustapa on kehittynyt paljon parempaan, nyt omat ilmanvaihtokanavat ja LTO, välipohja on paksumpi ja hormit täysin eristetty.
Tässä oli näkökantaa ja kokemusta tuon aikakauden taloista ja syykin selvä miksi noin usien asuntoa vaihtanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M587215Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223939Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463856Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn532661Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592265Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362102KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492032Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj361670- 801362