Perintönä tuli haulikko ja pienoiskivääri. Itselläni ei aseenkantolupaa. Kiväärin on valmistanut Sako, haulikosta ei valmistajaa löydy ja se on puheiden mukaan viime vuosisadan alusta.
Jos haluan pitää aseet, onko silloin ainoa mahdollisuus deaktivointi? Jotenkin tuntuu vastenmieliseltä "tuhota" haulikko. Kivääristä en niin välitä.
Lisätietona; minulla ei rikosrekisteriä. Asetta en ole käsitellyt kuin armeijassa.
Deaktivointiko ainoa ratkaisu?
5
63
Vastaukset
- Pollo1212
Haulikon luvittaminen onnistuu parhaiten metsästysperusteella. Käy suorittamassa metsästäjän tutkinto (https://riista.fi/metsastys/tapahtumahaku/#event=METSASTAJATUTKINTO)
Juuri tähän aikaan vuodesta noita tutkintoja järjestetään.
Pienoiskivääri on sitten aavistuksen hankalampi... Tämä sinun pitäisi luvittaa ampumaurheiluperusteella, eli sinulla pitäisi olla joku ”virallinen” pienoiskivääri-laji mitä harrastat/alat harrastaa. (Huom. Mikään ’huviammunta’ ei poliisille kelpaa, vaan lajin pitää olla joku kilpailulaji)
Mitä tahansa lupahakemuksessa kerrotkin, ole valmis perustelemaan/todistelemaan ilmoittamaasi käyttötarkoitusta (koska kyseessä on perintöase, lupaviranomaisen lähtökohtainen oletus on että haluat aseet säilyttää pelkästään tunnesyistä, ja tällä perusteella ei lupia heru)- ammuskelija
Liity metsästys/ampumaseuraan.
Suorita metsästystutkinto tai jokin turvallisen ammunnan kurssi.
Hae lupaa metsästys/urheiluperusteella.
Perusteleiksi metsästys/tarkkuusammunta.
Kerro säilyttäväsi aseita asekaapissa.
Kerro millä radalla harjoittelet.
Ei pitäisi olla ongelmia, jos henkilöhistoriasi on kunnossa. Kumpikin peruste pitäisi riittää luvan saamiseksi.
"Pienoiskiväärillä saa metsästää seuraavia eläimiä: villikaniini,orava,piisami,näätä, minkki,kärppä,hilleri,heinäsorsa,tavi,haapana,jouhisorsa,heinätavi,lapasorsa,punasotka,tukkasotka,haahka,alli,telkkä,tukkakoskelo, isokoskelo,riekko,kiiruna,pyy, peltopyy,fasaani, nokikana, lehtokurppa ja sepelkyyhky." - Pollo1212
Sellainen vinkki, että mikäli aiot sekä metsästää että harrastaa ampumaurheilua, kannattaa lupahakemukseen viritellä noista se josta on helpompi esittää todistelua/perusteluita, ei molempia... ;-)
...jos mainitset molemmat, sitten joudut todisteluita ja perusteluitakin esittämään molemmista, eli työläämmäksi menee.
P.S. Olin sitkeästi elänyt uskossa että .22LR on metsästyslaiton kaliiberi, näin sitä oppii uutta
- Äläammuniillä
Pidä aseet piilossa, vaikka komeron perällä. Jos poliisi kysyy niitä, sanokaa ettei mitään tietoa, ne on vaan hävinny.
- Pollo1212
Pidä komeron perällä?!?!
Luuletko oikeasti että poliisi uskoo selityksen: ”ne on vaan hävinny”
Kotietsintä aivan varma
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2146275- 1691698
Vihjeitä kaivatusta
Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)661517- 691058
- 1051000
Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?6927Lieksa missä syy?
Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte124877Martina Jeopardyssa
Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy199852- 100816
En olisi uskonut et
Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.66789