Lapset parisuhteessa

Mehukatti2

Olemme seurustelleet 8 kk, emme ole vielä tavanneet toistemme lapsia. On kivaa viettää yhdessä lapsetonta aikaa ja tutustua rauhassa toisiimme. Puhumme myös paljon yhteisestä tulevaisuudesta, yhteenmuuttamisesta ja naimisiinmenosta. Toki nämä asiat ei ole ihan lähitulevaisuuden juttu, mutta kuitenkin. Tuntuu siis molemmista, että tämän ihmisen kanssa voisi olla yhteinen tulevaisuus.
Mietityttää kuitenkin, että osa kummankin elämästä on vielä tuntematonta. Emme tiedä toistemme tärkeästä roolista eli isän ja äidin roolista paljoakaan. Toki olemme puhuneet paljon lapsista ja arjesta heidän kanssa, mutta ei olla oltu arkea näkemässä. Ja tietenkin iso merkitys yhteisen tulevaisuuden suhteen on myös sillä miten minä tulen toimeen hänen lasten kanssa ja hän taas minun lasten.
Pelottaa kun aikaa kuluu ja tunteet syvenee, niin entä jos lasten kanssa tulee niin paljon ongelmia, että yhteiselosta ei tule mitään.
Ja tässä mahdollisessa uusioperheessä on paljon lapsia. Suorastaan alkanut pelottaa se vaihtoehto.
Ei olla kauheesti asiasta puhuttu mutta ollaan sinänsä oltu samoilla linjoilla että ensiksi tutustutaan toisiimme ja sitten vasta lapsiin. Jälkikäteen kuitenkin ajattelen että olisi helpompi ollut ottaa lapset mukaan jo aiemmin. Nyt vielä tilanne muuttuu että miehestä tulee etäisä kun lasten äiti muuttaa lasten kanssa toiselle paikkakunnalle. Mies tapaa lapsia jatkossa vain joka toinen vkonloppu ja lomilla. No nyt en sitten haluaisi viedä lapsilta arvokasta aikaa isänsä kanssa tuomalla heti uutta ihmistä heidän elämään kun varmasti muutenkin ovat hämmennyksessä muutoksesta. Mitenhän tästä edetä..

2

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perttipaavali

      Miksi rikoit toisten perheen? Ei ihme jos pelottaa, mieskin on outo jos antaa sinun tuhota heidän perheen. Älä puutu hänen elämäänsä ja entisen perheen, mies on lasten isä sinua he eivät tarvi mihinkään joten paras pysyä kaukana. Lapset ovat tärkeitä ja sinun läsnäolosi pahentaa heidn elämäänsä.
      Jos mies rakastaa lapsiaan pitää sinut syrjässä eikä pakota lapsiaan näkemään perheenrikkojaa. Oikeesti, kannatta miettiä oletko itsekäs vai et.
      Jos haluat nyt rikkoa perheen ja että miehen lapset jäävät ilman isää, niin mieti ensin miltä heistä tuntuu, ja miltä sinusta tuntuisi jos sun pennut menettäisi isänsä?
      Lapset ei tarvi elämäänsä isän naikkosia. Pysy kaukana heistä, lapset tarvii siän ei sua mihinkään.

    • sopeutumista

      Et ole perheenrikkoja. Jokainen aikuinen kantaa perusvastuunsa itse. On ihan se ja sama tutustutteko toistenne lapsiin. Asia etenee miten haluatte sen etenevän. Kun lapset tulevat isänsä luokse, he tulevat kyläilemään. Moni pettyy, kun huomaavat, etteivät lapset mielellään edes puhu kuin isälle. Tilanne on ihan normaali. Sama kuin vaikka koulussa tai urheilujoukkueessa. Uusäitinä olet vähän kuin opettaja tai se valmentaja. Voit olla kiva, joka tarkoittaa, että kanssasi on helpohko ja turvallinen olla. Säännöt jää isän vastuulle kertoa. Tämän voitte keskustella ennenkuin päätätte tutustua lapsiin. Että mitkä ja millaiset säännöt, että ovat sitten samat molempien lapsille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      34
      3504
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      2988
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      135
      2637
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2625
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2595
    6. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1418
    7. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1178
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      396
      1135
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      50
      1033
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      860
    Aihe