Lapset parisuhteessa

Mehukatti2

Olemme seurustelleet 8 kk, emme ole vielä tavanneet toistemme lapsia. On kivaa viettää yhdessä lapsetonta aikaa ja tutustua rauhassa toisiimme. Puhumme myös paljon yhteisestä tulevaisuudesta, yhteenmuuttamisesta ja naimisiinmenosta. Toki nämä asiat ei ole ihan lähitulevaisuuden juttu, mutta kuitenkin. Tuntuu siis molemmista, että tämän ihmisen kanssa voisi olla yhteinen tulevaisuus.
Mietityttää kuitenkin, että osa kummankin elämästä on vielä tuntematonta. Emme tiedä toistemme tärkeästä roolista eli isän ja äidin roolista paljoakaan. Toki olemme puhuneet paljon lapsista ja arjesta heidän kanssa, mutta ei olla oltu arkea näkemässä. Ja tietenkin iso merkitys yhteisen tulevaisuuden suhteen on myös sillä miten minä tulen toimeen hänen lasten kanssa ja hän taas minun lasten.
Pelottaa kun aikaa kuluu ja tunteet syvenee, niin entä jos lasten kanssa tulee niin paljon ongelmia, että yhteiselosta ei tule mitään.
Ja tässä mahdollisessa uusioperheessä on paljon lapsia. Suorastaan alkanut pelottaa se vaihtoehto.
Ei olla kauheesti asiasta puhuttu mutta ollaan sinänsä oltu samoilla linjoilla että ensiksi tutustutaan toisiimme ja sitten vasta lapsiin. Jälkikäteen kuitenkin ajattelen että olisi helpompi ollut ottaa lapset mukaan jo aiemmin. Nyt vielä tilanne muuttuu että miehestä tulee etäisä kun lasten äiti muuttaa lasten kanssa toiselle paikkakunnalle. Mies tapaa lapsia jatkossa vain joka toinen vkonloppu ja lomilla. No nyt en sitten haluaisi viedä lapsilta arvokasta aikaa isänsä kanssa tuomalla heti uutta ihmistä heidän elämään kun varmasti muutenkin ovat hämmennyksessä muutoksesta. Mitenhän tästä edetä..

2

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perttipaavali

      Miksi rikoit toisten perheen? Ei ihme jos pelottaa, mieskin on outo jos antaa sinun tuhota heidän perheen. Älä puutu hänen elämäänsä ja entisen perheen, mies on lasten isä sinua he eivät tarvi mihinkään joten paras pysyä kaukana. Lapset ovat tärkeitä ja sinun läsnäolosi pahentaa heidn elämäänsä.
      Jos mies rakastaa lapsiaan pitää sinut syrjässä eikä pakota lapsiaan näkemään perheenrikkojaa. Oikeesti, kannatta miettiä oletko itsekäs vai et.
      Jos haluat nyt rikkoa perheen ja että miehen lapset jäävät ilman isää, niin mieti ensin miltä heistä tuntuu, ja miltä sinusta tuntuisi jos sun pennut menettäisi isänsä?
      Lapset ei tarvi elämäänsä isän naikkosia. Pysy kaukana heistä, lapset tarvii siän ei sua mihinkään.

    • sopeutumista

      Et ole perheenrikkoja. Jokainen aikuinen kantaa perusvastuunsa itse. On ihan se ja sama tutustutteko toistenne lapsiin. Asia etenee miten haluatte sen etenevän. Kun lapset tulevat isänsä luokse, he tulevat kyläilemään. Moni pettyy, kun huomaavat, etteivät lapset mielellään edes puhu kuin isälle. Tilanne on ihan normaali. Sama kuin vaikka koulussa tai urheilujoukkueessa. Uusäitinä olet vähän kuin opettaja tai se valmentaja. Voit olla kiva, joka tarkoittaa, että kanssasi on helpohko ja turvallinen olla. Säännöt jää isän vastuulle kertoa. Tämän voitte keskustella ennenkuin päätätte tutustua lapsiin. Että mitkä ja millaiset säännöt, että ovat sitten samat molempien lapsille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      193
      4271
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      97
      2808
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      154
      2321
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2260
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      44
      2212
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2047
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1889
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1881
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1866
    Aihe