Olemme seurustelleet 8 kk, emme ole vielä tavanneet toistemme lapsia. On kivaa viettää yhdessä lapsetonta aikaa ja tutustua rauhassa toisiimme. Puhumme myös paljon yhteisestä tulevaisuudesta, yhteenmuuttamisesta ja naimisiinmenosta. Toki nämä asiat ei ole ihan lähitulevaisuuden juttu, mutta kuitenkin. Tuntuu siis molemmista, että tämän ihmisen kanssa voisi olla yhteinen tulevaisuus.
Mietityttää kuitenkin, että osa kummankin elämästä on vielä tuntematonta. Emme tiedä toistemme tärkeästä roolista eli isän ja äidin roolista paljoakaan. Toki olemme puhuneet paljon lapsista ja arjesta heidän kanssa, mutta ei olla oltu arkea näkemässä. Ja tietenkin iso merkitys yhteisen tulevaisuuden suhteen on myös sillä miten minä tulen toimeen hänen lasten kanssa ja hän taas minun lasten.
Pelottaa kun aikaa kuluu ja tunteet syvenee, niin entä jos lasten kanssa tulee niin paljon ongelmia, että yhteiselosta ei tule mitään.
Ja tässä mahdollisessa uusioperheessä on paljon lapsia. Suorastaan alkanut pelottaa se vaihtoehto.
Ei olla kauheesti asiasta puhuttu mutta ollaan sinänsä oltu samoilla linjoilla että ensiksi tutustutaan toisiimme ja sitten vasta lapsiin. Jälkikäteen kuitenkin ajattelen että olisi helpompi ollut ottaa lapset mukaan jo aiemmin. Nyt vielä tilanne muuttuu että miehestä tulee etäisä kun lasten äiti muuttaa lasten kanssa toiselle paikkakunnalle. Mies tapaa lapsia jatkossa vain joka toinen vkonloppu ja lomilla. No nyt en sitten haluaisi viedä lapsilta arvokasta aikaa isänsä kanssa tuomalla heti uutta ihmistä heidän elämään kun varmasti muutenkin ovat hämmennyksessä muutoksesta. Mitenhän tästä edetä..
Lapset parisuhteessa
2
87
Vastaukset
- perttipaavali
Miksi rikoit toisten perheen? Ei ihme jos pelottaa, mieskin on outo jos antaa sinun tuhota heidän perheen. Älä puutu hänen elämäänsä ja entisen perheen, mies on lasten isä sinua he eivät tarvi mihinkään joten paras pysyä kaukana. Lapset ovat tärkeitä ja sinun läsnäolosi pahentaa heidn elämäänsä.
Jos mies rakastaa lapsiaan pitää sinut syrjässä eikä pakota lapsiaan näkemään perheenrikkojaa. Oikeesti, kannatta miettiä oletko itsekäs vai et.
Jos haluat nyt rikkoa perheen ja että miehen lapset jäävät ilman isää, niin mieti ensin miltä heistä tuntuu, ja miltä sinusta tuntuisi jos sun pennut menettäisi isänsä?
Lapset ei tarvi elämäänsä isän naikkosia. Pysy kaukana heistä, lapset tarvii siän ei sua mihinkään. - sopeutumista
Et ole perheenrikkoja. Jokainen aikuinen kantaa perusvastuunsa itse. On ihan se ja sama tutustutteko toistenne lapsiin. Asia etenee miten haluatte sen etenevän. Kun lapset tulevat isänsä luokse, he tulevat kyläilemään. Moni pettyy, kun huomaavat, etteivät lapset mielellään edes puhu kuin isälle. Tilanne on ihan normaali. Sama kuin vaikka koulussa tai urheilujoukkueessa. Uusäitinä olet vähän kuin opettaja tai se valmentaja. Voit olla kiva, joka tarkoittaa, että kanssasi on helpohko ja turvallinen olla. Säännöt jää isän vastuulle kertoa. Tämän voitte keskustella ennenkuin päätätte tutustua lapsiin. Että mitkä ja millaiset säännöt, että ovat sitten samat molempien lapsille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892