Olemme seurustelleet 8 kk, emme ole vielä tavanneet toistemme lapsia. On kivaa viettää yhdessä lapsetonta aikaa ja tutustua rauhassa toisiimme. Puhumme myös paljon yhteisestä tulevaisuudesta, yhteenmuuttamisesta ja naimisiinmenosta. Toki nämä asiat ei ole ihan lähitulevaisuuden juttu, mutta kuitenkin. Tuntuu siis molemmista, että tämän ihmisen kanssa voisi olla yhteinen tulevaisuus.
Mietityttää kuitenkin, että osa kummankin elämästä on vielä tuntematonta. Emme tiedä toistemme tärkeästä roolista eli isän ja äidin roolista paljoakaan. Toki olemme puhuneet paljon lapsista ja arjesta heidän kanssa, mutta ei olla oltu arkea näkemässä. Ja tietenkin iso merkitys yhteisen tulevaisuuden suhteen on myös sillä miten minä tulen toimeen hänen lasten kanssa ja hän taas minun lasten.
Pelottaa kun aikaa kuluu ja tunteet syvenee, niin entä jos lasten kanssa tulee niin paljon ongelmia, että yhteiselosta ei tule mitään.
Ja tässä mahdollisessa uusioperheessä on paljon lapsia. Suorastaan alkanut pelottaa se vaihtoehto.
Ei olla kauheesti asiasta puhuttu mutta ollaan sinänsä oltu samoilla linjoilla että ensiksi tutustutaan toisiimme ja sitten vasta lapsiin. Jälkikäteen kuitenkin ajattelen että olisi helpompi ollut ottaa lapset mukaan jo aiemmin. Nyt vielä tilanne muuttuu että miehestä tulee etäisä kun lasten äiti muuttaa lasten kanssa toiselle paikkakunnalle. Mies tapaa lapsia jatkossa vain joka toinen vkonloppu ja lomilla. No nyt en sitten haluaisi viedä lapsilta arvokasta aikaa isänsä kanssa tuomalla heti uutta ihmistä heidän elämään kun varmasti muutenkin ovat hämmennyksessä muutoksesta. Mitenhän tästä edetä..
Lapset parisuhteessa
2
128
Vastaukset
- perttipaavali
Miksi rikoit toisten perheen? Ei ihme jos pelottaa, mieskin on outo jos antaa sinun tuhota heidän perheen. Älä puutu hänen elämäänsä ja entisen perheen, mies on lasten isä sinua he eivät tarvi mihinkään joten paras pysyä kaukana. Lapset ovat tärkeitä ja sinun läsnäolosi pahentaa heidn elämäänsä.
Jos mies rakastaa lapsiaan pitää sinut syrjässä eikä pakota lapsiaan näkemään perheenrikkojaa. Oikeesti, kannatta miettiä oletko itsekäs vai et.
Jos haluat nyt rikkoa perheen ja että miehen lapset jäävät ilman isää, niin mieti ensin miltä heistä tuntuu, ja miltä sinusta tuntuisi jos sun pennut menettäisi isänsä?
Lapset ei tarvi elämäänsä isän naikkosia. Pysy kaukana heistä, lapset tarvii siän ei sua mihinkään. - sopeutumista
Et ole perheenrikkoja. Jokainen aikuinen kantaa perusvastuunsa itse. On ihan se ja sama tutustutteko toistenne lapsiin. Asia etenee miten haluatte sen etenevän. Kun lapset tulevat isänsä luokse, he tulevat kyläilemään. Moni pettyy, kun huomaavat, etteivät lapset mielellään edes puhu kuin isälle. Tilanne on ihan normaali. Sama kuin vaikka koulussa tai urheilujoukkueessa. Uusäitinä olet vähän kuin opettaja tai se valmentaja. Voit olla kiva, joka tarkoittaa, että kanssasi on helpohko ja turvallinen olla. Säännöt jää isän vastuulle kertoa. Tämän voitte keskustella ennenkuin päätätte tutustua lapsiin. Että mitkä ja millaiset säännöt, että ovat sitten samat molempien lapsille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2318997- 695945
- 265548
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni465417Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv405287Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h935182- 624673
- 434337
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on573666- 493315