Suksihuolto

viksisuttuun

Pärmäkosken kolmekymppinen meni kuulemma suksien takia pilalle. No tämä lienee ihan totta, muttä päävalmentajan selittelyt hieman ontuu. Suksissa oli kuulemma "joku uusi pohjamateriaali" jossa ei voiteet pysynyt... ja haistakoon vittu koko äijä, tuskin siellä nyt justiin kristan suksissa on ilmennyt tämä uusi materiaali heikkouksineen ja vielä mm kisoissa? Kai niitä suksia nyt pitää testata ennen käyttöönottoa ja varsinkin jos siellä on jotain uusia materiaaleja?!

11

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suksissa.juu

      Suksien valinta on urheilijan vastuulla. Krista on huono häviäjä, ei myönnä itsessä olleen vikaa eli 10 kg ylipainoa ja liian vanhaa ikää.

    • durri

      Krista selvästi pulskemmassa kunnossa kuin esim. norjalaiset. Tämä ei voi olla vaikuttamatta vauhtiin. On lapsellista syyttää suksihuoltoa kun syy on itsessä.

    • voitelijat-wittuun

      Suomen hiihtomaajoukkueen suksihuoltajan tehtävät on hyväveli kerhon suojatyöpaikkoja.
      Tämä,,.. mikälie hukkakin pääsi tehtävään suhteilla. Voitelu kiinnosta passkaakaan, pääasia että kuittaa hyvän tilin voitelukeikoista.

      Toisaalta hiihtäjille voisi maksaa vähän enemmän palkkaa, niin saisivat voidella suksensa itse, niin eipähän ainakaan voisi syyttää ketään ulkopuolista huonoista suksista.

    • Niinpää

      Ruotsi sai viisi mitalia. Siinäpä miettimistä

    • Syitälöytyy

      Tyyny yöllä pahasti, puurossa liian vähän suolaa, pikkurillin kynsi lohjennut... Itsessä ja harjoittelun vähyydessä ei koskaan vikaa.

    • happopankki

      No voihan se olla, että suksissa ei paljon eroja ollutkaan. Suksien vaihto ei vaan sopinut Kristalle ja voimat ehtyivät kun olisi pitänyt kiristää ruuvia. Toiset katos maisemaan ja ehkä vaan tuntui ettei uusi pari suksia ollut niin hyvä.

      Sinällään uskomatonta, että samanlainen suksi olisi ollut minuuttitolkulla huonompi. Toisaalta jo se että kaikki muut huiput lähtivät liikkeelle kakkosparilla ja Kristalla oli ainut kilpailukykyinen suksi starttiviivalla. Sama lähtötilanne oli kyllä kaikilla ja nyt näytti että oman kunnon loppumisen syytä etsitään muualta kuin pitäisi.

    • bbbvvv

      Pärmäkosken kolmekymppinen meni pilalle kun hänen voimansa ehtyivät loppuosuudella.
      Typerää syyttää suksihuoltoa. Itse hän oli suksensa valinnut ja testannutkin.
      Lopetettakoon suksien huoltoporukan toiminta ja jokainen hiihtäjä voidelkoon itse omat suksensa niin ei ole ainakaan suksista kiinni jos ei pärjää.

    • NäissäKisoissa

      Jos suksen pohja on valkoinen 10-15 kilometrin hiihdon jälkeen se voi heittää kuusikkoon.

    • JoutomiehenApumies
      • astman_puute

        Ei se Suomalaisten ynnä muiden maiden heikko menestys rahasta ja välineistä olekkaan kiinni. Se johtuu astma lääkkeiden puutteesta.
        https://yle.fi/urheilu/3-10062989


    • Kuokallanousuun

      Tää on harmillista kun syntyy tommosta ristivetoa joukkueen sisällä. Varsinkin nyt kun kulkee huonosti niin ei tarvittaisi yhtään tämmöistä. Saattaa olla että Krista laittoi liikaa suksien piikkiin tuon huonon hiihdon, mutta myös huollon puolelta ylireagoitiin tähän kritiikkiin ja annettiin medialle tarpeettomia lausuntoja asioista jotka olisi pitänyt keskustella auki privaatisti.

      Ylipäätään Kristan tilanne on hankala nyt kun hiihto ei kulje entiseen malliin ja "syyttävä sormi" osoittaa häneen, koska hän oli ainoa naishiihtäjä jolta menestystä odotettiin. Perinteisesti suomalaisessa maastohiihdossa hiihtäjä ei saa hankalassa tilanteessa mitään kunnollista tukea johdolta, valmennuksesta eikä huollolta eikä välttämättä edes kollegoilta. Äärimmilläänhän tämä nähtiin aikoinaan 2001 dopingjupakan aikoihin.

      Jotain on mennyt pieleen kun hiihtäjä on kolmen nousujohteisen kauden jälkeen melkeinpä taantunut. Vääjäämättä tulee mieleen, että Haaviston kaksoisrooli on heikentänyt Pärmäkosken valmennusta aikaisempaan nähden. Haavistokaan ei ole julkisesti juurikaan asettunut Kristan tueksi, eikä tietysti oikein voikaan johtuen kaksoisroolistaan. Ei ole varmaankaan helppo tilanne urheilijalle tämä. Kyllä siinä saattaa olla henkinen puoli kovilla ja joskus lähteä vähän turhan kärkevästi kommenttia suuntaan jos toiseenkin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      148
      4714
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      76
      3915
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      71
      2589
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      226
      2022
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      1868
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      246
      1187
    7. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      825
    8. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      766
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      21
      757
    10. Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?

      Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,
      Sinun unelmalomasi
      6
      725
    Aihe