Mikä suomen hiihdolla on noussut päähän?

KuningasKläbö

Suomen osalta seefeldin MM-hiihdoista tuli pannukakku mutta nyt maamme hiihdon käytöstavat kisoissa ovat nousseet kuumaksi keskustelunaiheeksi.
Toisen ihmisen arvostaminen ja kunnioittaminen ja yleiset käytöstavat tuntuu unohtuneen kisoissa olleilta hiihtoihmisiltämme täysin.
Se että tappion tullen olisi osattu katsoa peiliin, löytää syyt itsestä.Tähän maame hiihtäjät ovat liian suuria urheilumaailman tähtiä. Siihen he ovat jostain syystä kykenemättömiä.
Kisoissa muut työntekijät eivät juurikaan kunnoitusta hiihdoltamme saaneet. Muita alentavat nimitykset kuten raksaäijää,juomahemmo mm. tulivat tutuiksi. Juomahemmo oli muuten se joka vei maaltamme yhden hiihtomitalin, järjestysmiehiä työllistettiin red bull tölkin kanssa.. Red bull kun muuten ei näkyvyyttä saa joten Iivo Niskasen pitää asia aina arvokisoissa hoitaa kisojen sääntöjä rikkomalla ja järjestysmiehiä työllistämällä.
Huoltoa suolattiin seläntakana kisa kuin kisa jälkeen.
Jopa niin että huoltopäälikkö epäili voidaanko kisoista palata naishiihtäjiemme kanssa edes samalla koneella pois.
Mistä moinen ylimielisyys? Ainakaan urheilulliset tulokset eivät siihen aihetta anna. Antaako miljoonarekka, valtava määrä huippu suksia omat suksitestaajat, huoltajat, voitelijat tämä kaikki valtava luksus, luksus kun on hiihtäjillemme tänä päivänä arkista, noussut päähän?
Onko se valtava raha nyt mikä hiihtoomme on laitettu haisemaan tehnyt hiihtäjämme ylimielisiksi nirppanokiksi.

4

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huoltomies666

      No ei kait nyt sentään.

      Onhan tuo hiihto nyt edelleen junttien pystymetsässä kasvaneiden syrjäänvetäytyvien yksilöiden käsissä.

      Luxus ja naisellisuus on kaukana naisten kilpahiihdosta. Ei siinä paljon ylellisyyksistä kyllä puhuta.

      Toisaalta tuntuu, että nuo ihan huiput osaavat käyttää asemaansa manipuloimalla ja itsensä sivuuttamalla epäonnistumisen hetkellä. Se on raakaa peliä ja tarpeeksi kun luottaa itseensä voi olla vaikea myöntää, että oma tekeminen ei ole riittävällä tasolla.

      Uskon että Suomella on ihan riittävät ja osaavat resurssit huollon osalta maastohiihdossa. En jaksa uskoa että muut maat kuin Norja voisivat olla edellä. Tuskin Ruotsin, Venäjän, Saksan, Itävallan, Slovenian tai muiden tynkämaiden osalta puhutaan samoista resursseista. Silti nämä maat taistelevat mitalimäärissä tasavertaisesti Suomen kanssa.

      Tilannehan on sitten täysin käänteinen esim. ampumahiihdossa, Suomen mainetta kantaa käytännössä yksi urheilija marginaalisen huoltotiimin kanssa. Kaisalla tuskin on samoja huoltorekkoja käytössään kuin vaikkapa Saksalaisilla, mutta silti menestystä on lupa odottaa.

      Enempi tässä on nyt käynyt niin, että Suomen menestys on ollut pitkään jo kiinni siitä, että kaluston on oltava huomattavasti parempi kuin muilla, jotta jälkeenjääneisyys kunto-ominaisuuksissa pystytään kompensoimaan. Nyt kävi Itävallassa niin, että kaikki maat sattuivat olemaan lähes samalla tasolla huollon kanssa, epäonnistumisia tuli tasaisesti kaikille ja tulos on tässä.

      • KuninkasKläbö

        Itse en hiihdossa näe muuta junttimaista kun suomen hiihdon yleisen käytöksen. Ladut nyt näyttäis ainakin olevan muuten täynnä itsestään huoltapitäviä kuntoilevia ihmisiä kalliine merkki suksineen josta juntteus on kaukana.
        Varsinkin ladulla treenaava naisett on hyvinkin hyvä kroppasia ja naisellisia ainakin minun silmään..
        Kyllä minun tietääkseni suomen huollon jo pitäisi olla edellä norjaa ainakin miljoonarekalle ovat norjalaisetkin kateellisia. Näinhän ne hiihtäjämme leuhotti ennen kisojen alkua.


    • ihan.varmaa

      Lahjattomista hiihtäjistä ei saa mitalisteja mikään huoltotiimi.

    • hyiolkoon

      On se käsittämätöntä, että tämä yksi hiihtäjä saa heilua sen juomatölkkinsä kanssa ja saa siitä ilmeisesti mainosrahaa. Monesti huomautettu. Miksi johtajat ei puutu asiaan? Ei ole oikeita johtajia? Eikös olisi paikallaan hänelle esim vuoden kilpailukielto? Tai edes sinne Holmenkollenille ja lopputalveksi. Tulisi jotain uskottavuutta touhuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      300
      8629
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      74
      5256
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      291
      4636
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      65
      3222
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2677
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2052
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      6
      1953
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      112
      1932
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1833
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1800
    Aihe