Jos vuokrasopimukseen on kirjattu kuukausittainen vesimaksu ilman mitään erittelyjä niin onko oletettavaa että myös lämminvesi kuuluu tähän kuukausimaksuun?
Meillä ollut vuokralla liki 2 vuotta mökki, jossa on siis ollut kiinteä vesimaksu ja lämminvesi on kulkenut hanoista normaalisti.
Nyt pakkasten aikaan saunatiloissa ollut lämminvesivaraaja oli mennyt rikki kuten myös vesimittari... Saunassa ei ollut muuta lämmitystä kuin lattialämmitys.
Vuokranantaja korjautti vesimittarin mutta kieltäytyy nyt hankkimasta uutta lämminvesivaraajaa. Jo putkiliikkeen korjaaja osasi kertoa ettei lattialämmityksen voi olettaakaan pitävän tilaa niin lämpimänä etteikö jäätymistä tapahtuisi kun pakkasjakso kestää pidempään eikä mökille ole päästy pariin viikkoon käymään.
Voiko siis vuokranantaja nyt jättää korjauksen tekemättä ja laskuttaa silti meiltä täyden vuokran vesineen? Vähän on ankeaa lasten kanssa mökkeillä ja lämmitellä kylpyvesiä liedellä
Neuvoja kioeästi kaivataan
5
103
Vastaukset
- AikaKinkkinen
Kuka maksaa sähkön? Siillähän vesi on lämminnyt.
Jos kyse olisi asunnosta, niin siinä lämmin vesi kuuluu varusteluun ja vuokrantajan pitäisi korjata lämmitin. Mökki on varmaan vähän eri juttu, kun siinä ei ole asunnon varustelua.
Mitä lukee vuokrasopparissa ja mitä on lukenut aikoinaan vuokrausilmoituksessa? Jos teille on vuokrattu mökki lämpimällä vedellä, niin se kuuluu vuokrattuun varutseluun.
Jos lämmintä vettä ei ole mainittu misään, niin sitten se on ollut vaan boonus, jota vuokrantaja ei ole velvoitettu ylläpitämään. Useinhan vuokratussa asunnossa voi olla astianpesukone tai pyykkikone, joka ei kuitenkaan kuulu asunnon varusteluun ja jos hajoaa, niin vuokranatajan ei ole pakko sitä korjata.
Voisihan tuon tulkita niinkin että vuokrantajaa ei suuremmin haittaisi vaikka irtisanoisitten vuokrasopimuksen. - Anonyymi
Itseäni hämäsi, "kulutuksen mukaan", perusmaksu vuokran yhteydessä, mutta tuosta voi päätellä joskus olisi tasausmaksu.
- Anonyymi
Kuka sammutti lämminvesivaraajan pakkasten ajaksi? Jos aloittaja sen teki niin hän lienee myös maksanut kaiken sähkön?
Jos putkari vaihtoi mittarin niin se on joku alatason mittari, koska päämittarin vaihtaa vesilaitos. - Anonyymi
Purkakaa vuokrasopimus ja leipokaa vuokran-antajaa lättyyn.
Siinähän yrittää mörskäänsä vuokrata jollekin muulle sitten. - Anonyymi
Jos lämminvesivaraaja on päällä niin se ei jäädy. Olette rikkoneet sen väärällä käytöllä ja Teidän tulisi maksaa vahinko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1606981
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k264088- 473397
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1353138- 512906
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262286- 432256
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2722013Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt551975- 291856