-98 Corollassa on lukkopesä aivan romuna. Avain kääntyy tosi nihkeästi molempiin suuntiin, tai ei käänny parhaassa tapauksessa mihinkään...Keskuslukitus on, mutta ei sillä nappisysteemillä.
Mitähän mahdollisesti maksaa, jos vien korjaamolle. Voiko "tee se itse"-mies tehdä lukolle mitään?? Menee hermot!
Oikutteleva lukkopesä
5
3347
Vastaukset
- Juha
Käy katsomassa www.varaosahaku.fi
uuden lukkopesän ja tilaa sellainen. Halvempi vaihtoehto kuin toyota-liikkeestä. Jos vaihto onnistuu ihan kotikonstein niin siitä vaan, ei pitäis olla paha homma, tai sitten korjaamolle.
Ei ole kuin max.20min homma.- Minna
Kiitti :) Yks juttu vielä, että toimiiks se keskuslukitus sit ihan normaalisti sen lukkopesän vaihdon jälkeen?
- Juha
Minna kirjoitti:
Kiitti :) Yks juttu vielä, että toimiiks se keskuslukitus sit ihan normaalisti sen lukkopesän vaihdon jälkeen?
kyseessä on varmasti kuskin puoleinen lukkopesä.
Lukon vaihdon jälkeen tietysti keskuslukitus liitetään uuteen lukkoon ja silloinhan se toimii =) - Minna
Juha kirjoitti:
kyseessä on varmasti kuskin puoleinen lukkopesä.
Lukon vaihdon jälkeen tietysti keskuslukitus liitetään uuteen lukkoon ja silloinhan se toimii =)Kiwa, kiitti taas. Kun ei tajua tekniikasta mitään, niin täytyy välillä kysellä ehkä itsestäänselvyyksiä ;)
- Heikki
Muista sitten voidella se uusi lukkopesä säännöllisesti aseöljyllä, niin kestää pidempään.
Lukkosula kuivattaa lukon koska siinä on pirtua, joten sen käytön jälkeen lukko on voideltava aseöljyllä. Jos käytät aseöljyä aina auton pesun jälkeen, niin lukkosulan käytön voi unohtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2753435Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1041740Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is2331394- 741336
- 641205
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra1991107Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:521089- 631001
Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei18873- 42857