Asun vanhassa kerrostalossa jossa on 20 huoneistoa ja käytössä kaapelitv. Mistä voisi johtua kun jossain asunnossa porataan niin vain yhdessä asunnossa sammuu televisiot?
Kerrostalo ja porakone
10
312
Vastaukset
- Ufojuttuja
Millainen ihmeen porakone on oikein käytössä jos se sammuttaa televisiot. Ei taida olla ihan Suomen oloihin tarkoitettu. Helpoin homma olisi kysyä rohkeasti remontoijalta että millainen porakone sulla oikein on ja mikäli se on tätä piraatti tavaraa ( ei CE-merkintää) niin takavarikoit sen.
- Lisää__poria
Syy lienee se, että tarpeeksi monessa huoneistossa ei porata. Lisätkää niiden huoneistojen määrää, joissa porataan ja johan alkavat televisiot sammua muuallakin.
- Porahäiriöt
Ensinnäkin kyseessä on piraatti pora jolla ei ole EU-hyväksyttyä CE-merkintää, mutta miksi vain yhdessä asunnossa sammuu telkkarit niin se tässä on hyvinkin outoa. Viittaisi vahvasti kyllä siihen että siinä asunnossa olisi jotain sähköisiä elementtejä jotka ottaisivat vastaan porasta tulevaa vibraa.
- Porausta-kerrakseen
Mitähän nämä sähköiset elementit voisivat olla?
- Porahäiriöt
Sähköisillä elementeillä tarkoitetaan viallisia sähkölaitteitta tai vääränlaisia sähkökytkentöjä asunnossa jossa häiriöitä esiintyy.
- laitonta-nykypäivänä
Porakoneet joissa ei ole CE merkintää ovat laittomia ja niitä ei saisi käyttää kerrostaloissa. Omakotitalossa ei ole haittaa muille vaikka käyttäisi. On selvitettävä että miksi jollain on käytössä ilman CE merkintää oleva laite ja myös varmistettava ettei tällä poraajalla ole myös muita CE merkitsemättömiä laitteita.
- kuulopuheita
Olen kuullut juttua jostain ihme USB vekottimesta joka estäisi jotain häiriöitä. Mikähän laite sellainen oikein on?
- Vassenby
Tarkoitat varmaan UPS suodatinta. Se estää verkosta tulevat sähköpiikit/häiriöt, mutta on täysin hyödytön esim juuri poraamisesta aiheutuvaa vibraa vastaan tai muihin ulkoisiin häiriöihin jotka eivät tule verkon kautta.
- Suotinplus
UPS suodattimen tarkoitus on hieman sama kuin vikavirtasuojan, mutta sen estämät jännitteet ovat paljon suuremmat. Suodatin toimii käytännössä niin että siihen kytketään herkät sähkölaitteet jotta vältyttäisiin verkosta tulevilta voimakkailta sähköpiikeiltä. Perustana on se ettei verkosta kuuluisi tulla toimivassa sähköverkossa sähköpiikkejä.
Sitten toiseen asiaan eli kun kerroit että vain yhdessä asunnossa sammuu televisio niin onko kyseisessä asunnossa tehty sähkömiehen käynti ja tarkistettu liitokset ja kytkennät. Vanhoissa kerrostaloissa jossa sähköverkko on vielä vanhaa 0-tasoa niin periaatteessa olisi myös mahdollista että naapuri voisi kytkeytyä toisen verkkoon ( tässä tapauksessa poraaja verkossa jonka tv sammuilee), mutta tällöin sen huomaisi myös omasta sähkölaskusta eli jos sähkölasku on normaalia suurempi.
- RobotinSähköasennus
Jos televiso sammuu sähkömoottoria (mm. porakonetta) käynnistettäessä, talon sähköjohdotukset ovat ehkä alimitoitetut tai television virtalähde viallinen. Sähkömoottori aiheuttaa käynnistettäessä virtapulssin, joka pienentää verkkojännitettä hetkellisesti. Korjaus on kallis, oli vika televisiossa tai talon sähköjohdoissa, toivottavasti porauksia ei tehdä jatkuvasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2087153
- 594682
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434554- 733312
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161975Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗261727- 181707
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹411600- 341489
- 1431257