Hyönteisiä ruokapöytään

onko.nyt.nälänhätä

Jyväskylässä suunnitellaan hyönteisten ja hampun syöttämistä vanhuksille ja lapsille.

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006023636.html

Miksei kaupungin päättäjät ota niitä esimerkin vuoksi omille lounailleen, kun ovat niin hyvää proteiinia ?

13

72

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.kovin.uutta

      Hamppua köytenä on jo syötettykin.
      Minäkin suosittelen sirkkaa ja hamppua kaupungin päättäjille.
      Alkakoot esimerkiksi.

      • vanhuus.vasikkana

        Kyllä, esimerkki kannustaa !
        Näyttää pahasti siltä että tulevaisuuden hoivakodeissa voi joutua pyydystämään ruokansa elävänä.
        Sirkka tai kärpänen onko se niin nokonuukaa kunhan jotain suuhunsa saa.


    • suvakkius.sanelee

      Suomen vanhoille ja lapsille vaikka torakoita ruuaksi. Nuorille matumiehille 5 ateriaa päivässä kannetaan pöytään, parasta laatua lihaa pitää olla, ei mitään halpaa sikaa.

      • syönsikaa

        suvakkius.sanelee
        5.3.2019 21:53
        Suomen vanhoille ja l...

        Olethan päässyt loistamaan isänmaallisuudellasi!
        Kaikkien on kuitenkin syötävä jotain, -matujenkin.


      • mamunfrendi

        Useimpien matujen uskonto ei salli sikaa ruokana, matu on usein kasvissyöjä.


    • flegmaatti

      Sain joululahjaksi mm. paahdettuja sirkkoja ja paahdettuja hampun siemeniä.
      Tuoteselosteista selviää miten erinomaisia ravinteita ne ovat. Kaiken lisäksi maukkaita ilman mitään omitusta makuvivahdetta.
      Sokkotestissä niitä kumpaakin voisi syöttää testihenkilöille ilman, että testaajat tunnistaisivat syömäänsä.

      Sirkat ovat hyviä sellaisenaan. Hampun siemeniä käytän nuukuuttani mausteen omaisesti. Murskaan siemeniä huhmareessa ja käytän mursketta maustamattoman protskujuomani mausteena.

      Joskus muinoin, kun kävin teurastamassa lampaita, sain mukaani mm. pässien kivekset. Suolasin miedosti, paahdoin uunissa ja vein maistiaisia työpaikalleni. Kuutioin kivekset suunnilleen kahden sokeripalan kokoisiksi ja tökin niihin hammastikut.
      Tarjoilin osastoni kolmelle naiselle. Mammat maistelivat uteliaina ja popsittuaan kysyivät mitä ne olivatkaan. Kun kerroin heidän juuri syöneen pässin kiveksiä niin kaksi mammaa singahti oksentamaan?! Kolmas katsoi sen näköisenä, ettei oikein uskonutkaan.

      Edesmennyt anoppini asenne broileriin ja mm. tatteihin oli samanlainen.

      • Legendaarisessa Hotelli Tornin ravintolassa Helsingissä saattoi nauttia herraseurassa pässin kiveksiä. Seuran jäseneksi ei ollut menemistä, ellei suostunut ko. herkkua syömään.


    • kiitos.ei.hyönteisruokaa

      Peffalleen meni kymenlaaksolainekin sirkkaruokayritys. Ssiitä piti tulla euroopan suurin alallaan. Peffanettoa sitten yritys tuottikin kun tuotteet tekivät hyvin nihkeästi kauppansa.
      Itse tunnen epäluuloa ja luontaista inhoa hyönteisruokaa kohtaan, vaikka onhan esim. kalan mätituotteet osa eläintuotteita. Teuraseläinten sisäelimistäkin saadaan maittavia aterioita.

    • Turhattuet

      Sateentekijä pilasi kepulien jyvät.

    • Samusirkka666

      Viljaa, lihaa ja perunoita on laarit täynnä, miks pitäis sirkkoja syödä? Lisäksi löytyy kasviksia ja hedelmiä niin että hyllyt notkuu.

    • etelloo

      yök.en russakoita syö.luteet minua ja kirput.mut en heitä.punkitkin on ihan hirveitä!jot punanen tupa ja KASVIMAA.

    • yx.pointti

      Eläinten lihaa syön, mutta samalla suolen sisällön syöminen kuumennettunakaan ei ole tullut edes mieleen.

    • kärpänen-kesäkeitossa-

      Alottajalle:

      EN tykää jos istun ravintolassa ja kärpänen ui mun kesäkeitossa, hyiii,

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe