Matti oli alkoholisti

kuppiveivoiton

Matti ei voinut lopettaa ryyppäämistä vaikka tiesi, että se vie häneltä hengen.

25

135

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YSL

      Onneksi minun mies on raitis (ja savuton).

      • joooo.jooo

        Eikä kuole koskaa?


    • seonmyössairaus

      Alkoholistin mukaan hänen juomiseensa ovat aina muut syyllisiä. Ei hän itse koskaan.
      Alkoholisti juo iloon ja suruun, oli sitten joulu tai juhannus.

    • fihty-sixty

      Jokohan Alko on mennyt konkurssiin?

    • Jotain.rajaa

      Annetaanpa Matille lepo ja rauha.

    • Ei-suositellut

      Ei suositellut antabusta kenellekään siitä tulee huono olo jos juo viinaa

    • poistoonkokoketju

      Ketä näillä viesteillä on tarkoitus loukata? Kuolleelle ette mahda mitään, joten omaisetko on luupin alla? Miten törkeää

      • ilkimykset

        Oikeassa olet.


    • jakovaa

      Jospa joskus kalahtaa aloittajan nilkkaan? Se KARMA...

    • eivienyt

      Aloitus oli jonnin joutava. Eihän Matti viinaan kuollut. Missä niin muka sanottiin? Alkoholin syyllistäminen ja vetäminen tähän mukaan on täysin tarpeetonta. Ärsyttää myös väitteet, ettei joku "voi tehdä mitään tai jotain". Entäpäs jos kyse onkin vain yksinkertaisesti siitä ettei halua tehdä? Itsehän sen jokainen saa päättää. En minäkään voi lopettaa vessan käyttöäni. Käytän sitä päivittäin. Olen kai vessaholisti. No siitä olen kyllä samaa mieltä fyysisesti, että alkoholi kusettaa aina. :)

      • suuresti.kakattaa

        Vessassa käynti ja ryyppääminen sama asia? Oletko oikeasti niin tyhmä miltä näytät?


      • ehkäolen.ehkäen
        suuresti.kakattaa kirjoitti:

        Vessassa käynti ja ryyppääminen sama asia? Oletko oikeasti niin tyhmä miltä näytät?

        No kyllä se on sama asia. Molemmissa ihminen joutuu käytetyksi. En ole oikeasti niin tyhmä miltä näytän muuta kuin kaltaistesi idioottien katseissa. :) Jos kakattaa niin kokeile vessaa sinäkin


    • icfhd

      Ehkä otin ehkä en.

    • näinonasiat

      kuulkaas ihmiset... kyllä asia on näin. ihminen kuolee silloin kun aikansa on tullut täyteen.

      • Bravooooo

        Matti halusi sitä vähän nopeuttaa ja onnistui hienosti.


    • Tiedäsitte

      Piilevän sepelvaltimotaudin ensi-oire voi olla äkkikuolema. Jos on diabetes, niin kannattaa pitää siitä huolta.

    • tosiasijjaaa

      Eipä nuo alkoholistit joita tiedän jaksa keikkailla ympäri Suomea joka viikko, makaavat kuset housussa kotisohvillaan ja trokarit tuovat viinaa.
      Siis kunnon holistit, mihin joukkoon Matti ei kyllä kuulunut.

      • Tiedäsitte

        Noi rantojen miehet ovat ihan oma ryhmä. Jos sellaisella vielä on kämppä ja sohva, niin se on tilapäistä, ellei suunta muutu.
        Suomessa on useampi satatuhatta Mattia, joilla alkoholi näyttelee todella isoa roolia vapaa-ajalla ja osalla arjessakin, krapulassa töihin jne.


    • hulluisä

      Masa oli suomijuoppo joka örvelsi ja tunaroi ja laittoi kaikki muiden syyksi. Mies ei ottanut mitään vastuuta teoistaa, kaikkiin oli ulkopuolinen syy.. Jokainen suomalainen tuntee ainakin yhden masan.

    • Ala nyt herrajumal kerro tuota totuutta sille juopahtavalle peruspersulle, jolle Matti oli idoli ja jumalasta seuraava! Sillahan saattais maailmankuva jarkkya, eika normitissuttelusta tulisi enaa mitaan...

    • Anonyymi

      haimatulehdus aiheuttaa iltasanomien jutun mukaan erittäin voimakasta rintakipua, mattihan kertoi ennen kuolemaansa kaatuneensa kotipihalla ja luuli rintakehästä murtuneen luita, ei suostunut menemään lääkäriin vaan otti kipuihin yliannostuksen särkylääkkeitä sekä viinaa..

      Lisäksi syksyllä todettu diabetes, olisi elänyt vielä pitkään jos ois ottanut terveytensä vakavasti, mennyt lääkäriiin , lopettanut alkoholin käytön ja katkaisuhoitoon/ kuntoutukseen.. Muta se ei ois ollut matin tapaista, lähti omalla tyylillään, saappaat jalassa.

      • Höpö höpö, yritätkö glorifioida hänen ” ratkaisunsa” :D Todellisuudessa Matilla ei ollut enää mitään hallintaa elämäänsä viimeiseen 15 vuoteen. Ja te mahdollistajat, jotka fanititte hänen elämäntyyliään, olette itseasiassa syyllisiä hänen kuolemaansa!! Kun edes kerran kokisitta syyllisyyttä hänen kohtalostaan, mutta luultavasti ette. Miettikää omaa elämäänne, tehkää jotain hyvää muiden hyväksi?


    • Anonyymi

      Viinaan kuoli myös keihäsmies Jarkko Kinnunen, ja on noita muitakin entisiä urheilijoita.

    • Anonyymi

      Jokaisella on oikeus tappaa itsensä. Tavalla tai toisella.

      • Anonyymi

        Kyllä ja Matti ei suinkaan ole ensimmäinen, eikä viimeinen, joka kuolee alkoholin suurkulutuksen seurauksena.
        Todella addiktoiva aine kyseessä ja kun on mutterit siinä asennossa päässä, että helvetillisistä krapuloista huolimatta keittoa on saatava, niin se vie mennessään.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      283
      4444
    2. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      106
      4020
    3. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      194
      2405
    4. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      74
      1708
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      35
      1687
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      1219
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      7
      1129
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      43
      1092
    9. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      919
    10. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      907
    Aihe