Asumistuki/sähköiset palvelut

Kelapuuhaa

Olinpahan alkutalven lämpimässä, ja sillä välin Kela oli laittanut postitse eläkkeensaajan asumistuen tarkistuslomakkeet. Palautuspäivä oli jo umpeutunut, joten tuen lakkautuspäätös oli jo myös odottamassa, kun hain postini postitoimistosta.
Kela kehottaa ja kannustaa toimittamaan hakemukset sähköisesti, mutta kuinka vastata lomakkeisiin sähköisesti, jos niistä ei tiedä? Kysyin tätä Kelalta, ja vastauksena oli, että tarkistuslomakkeet lähetetään postitse ja niihin voi vastata sähköisesti netissä, mutta viestiä lähetetystä kyselystä ei laiteta omalle palvelusivulle. Syytä tähän ei kerrottu. Tuen lakkautuspäätös tuli sinne heti, kun se oli tehty!
Ihmettelenkin, miksi tätä viestiä asumistuen tarkistuksesta ei laiteta myös sähköisesti. Tukihan toki maksetaan uuden hakemuksen jälkeen takautuvasti, mutta katkohan tuen maksuun tulee, riippuen käsittelyajasta.
Voisikohan joku kertoa syyn tähän Kelan tapaan, Kela ei sitä kertonut. En varmaan ole ainoa, jolle tämä on tapahtunut, lomailevathan eläkeläiset paljon etelässä talvisaikaan.

7

267

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 989809898

      Eläkkeensaajan asumistuki tarkistetaan kahden vuoden välein. Tämä on lukenut kaksi vuotta sitten saamassasi tukipäätöksessä. Asiasta on sinulle lähetetty tiedote, jossa on kerrottu sinun voivan lähettää hakemuksesi joko sähköisesti tai perinteisen postin kautta.

      Jos et ole tähän kysymykseesi saanut vastausta asianomaiselta taholta, tullee sinun siirtyä kysymyksinesi toisen konttorin puoleen. Myös netissä on "kysy kelasta"-palvelu ja omilla sivuillasi voit kysyä myös vastausta tähän sinua askarruttavaan kysymykseen.

      Täällä jonkun tavallisen pulliaisen vastauksella ei ole mitään merkitystä. Onkin sangen outoa kuvitella muuta.

    • Kelatuumailuja

      Pitäisihän sinun muistaa, mitä kaksi vuotta sitten sanoivat Kelassa! Itselleni sattui, kun asuin työttömanä pikku mökissäni, hain siihen asumistukea, mutta Kelassa sanoivat, että mökkini on loma-asunto, joten sille ei myönnetä asumistukea. Kun sitten sain työkyvyttömyyseläkkeen, menin samaiseen konttoriin, ja kysyin eläkeläisen asumistuesta samaan mökkiin. Eivät tienneet, soittivat pari puhelua, ja sanoivat, että eläkeläisenä saan tukea, koska asetukset ovat erilaiset.
      No, eihän tuki suuri ollut 36e/kk, mutta suuri minulle. Enkä sitä saanut, jos en osannut mennä kysymään.
      Onko joku kansaneläkkeen saaja saanut jotain tietopakettia Kelalta, kun eläkepäivät koittaa?
      Kyllähän Kela säästää miljoonia vuosittain, kun vanhukset eivät osaa hakea tukia, jotka heille kuuluu ja lapset eivät paljon välitä.
      Mainio vastaus 989809898:lta, kuin suoraan Kelan kirjeestä. Vieläkö olisi eläkeläisellä mahdollista päästä Kelan kaavakkeiden suunnitelijaksi, kokemusta on.

      • Voikärsimys

        No kuinka sä nyt niitä sitten suunnittelisit paremmiksi? Riittäiskö allekirjoitus tikkukirjaimilla. Kyllä kuule varmasti neuvotaan kaikki mahdollinen, yleensä ennen eläkkeelle jäämistä saa jo yleistä asumistukea ja eläkkeelle jäädessä neuvotaan hakemaan eläkkeensaajan asumistuki, koska yleistä ei voi enää saada. Hoitotuet neuvotaan hakemaan jo lääkärissä, lääkkeiden erityiskorvaukset saa automaattisesti, kun lääkäri lähettää lausunnon Kelaan. Ainakin itse omaishoitajana nämä kaikki tuet on viimeistään kelassa neuvottu hakemaan ellei jo sairaalan sosiaalityöntekijä tai lääkäri ottanut puheeksi noi Hoitotuet ja lääkekorvaukset. Aina ollaan nupajamassa jostain voi v... U...


      • Kelapuuhaa

        Enpähän paljon naputtanut, ja olen tyytyväinen Kelan asumistukeen. Asia, josta naputin, oli Kelan tapa ilmoittaa asiasta. Muistatko jostain Kelan päätöksestä, joka tehtiin kaksi vuotta sitten?
        Omaishoitajana varmasti olet tutustunut saamiisi tukiin, ja on hienoa, jos sait tietoa kysymättä; vielä en tarvitse omaishoitoa, ehkä sekin päivä joskus tulee vastaan.
        Olen tyytyväinen nykyiseen Kelaan, kun osaan puhua samaa kieltä (virastokieltä) heidän kanssaan.
        Voikärsimys, voimaa sinulle, ja ehkä minun pitäisi tutustua paremmin Kelan palveluihin, mutta vanha totuus Kelasta "Et saa mitään, jos et osaa kysyä" on pitänyt minun kohdallani paikkansa. Varmasti riippuu toimstosta ja asiakaspalvelusta.


    • Anonyymi

      Kyttääkö Kela eläkeläiselle lupaamaa satasta kun hallitus vaihtuu asumistukitarkastus päätöksissä , tarkastusaika annettu 5vkoa , kohta kulunut 9vkoa eikä päätöstä kuulu , on soitettu ja virkailia tarkisti että kaikki tarvittava on , kiireeseen vetosi , epäilen kyllä aivan muuta , tästä lähtien ei enään sähköistä asiointia kun ei näemmä toimi vaan menen luukulle kun eläkeläinen olen ja aikaa on.

      • Tuskin kyttää. Hallitusohjelmaa ei ole vielä julkaistu mutta siitä vuotaneiden tietojen mukaan puolet tuosta luvatusta satasesta toteutuu ensi vuoden alussa. Noiden tarkistusten ja hakemusten käsittelyaika saattaa venyä ja jos se menee tarkistusajan yli niin mikäli asumistuki muuttuu korjaavat erotuksen jälkikäteen. Jos hakemus on tehty sähköisesti tai viety Kelan luukulle niin sillä ei ainakaan kovin suurta merkitystä ole asian käsittelyaikaan, sähköinen saattaa olla nopeampi.
        Hoidan kaikki asiat sähköisesti jos mahdollista. Nopeimmillaan asumistukipäätös on tehty samana päivänä ja tarkistuksen peruste silloin oli muutto vuokralta omistusasuntoon ja eri maakuntaankin. Viimeksi meni 2 päivää vaikka ylimääräisten yhtiövastikkeiden vuoksi joutuivat tekemään neljä päätöstä.
        Monikaan ei hae tarkistusta asumistukeen silloin jos tulee vaikka ylimääräinen yhtiövastike, jos se on yli 50€ niin kannattaa hakea. Minulla oli viime vuonna 2 kpl 130€ ylimääräistä yhtiövastiketta (kesä ja lokakuussa) ja sain niiltä kuukausilta asumistukea 40€ enemmän kun muilta kuukausilta, siksi tekivät nuo neljä päätöstä ja tekivät ne kaikki kerralla.


      • 167-176 kirjoitti:

        Tuskin kyttää. Hallitusohjelmaa ei ole vielä julkaistu mutta siitä vuotaneiden tietojen mukaan puolet tuosta luvatusta satasesta toteutuu ensi vuoden alussa. Noiden tarkistusten ja hakemusten käsittelyaika saattaa venyä ja jos se menee tarkistusajan yli niin mikäli asumistuki muuttuu korjaavat erotuksen jälkikäteen. Jos hakemus on tehty sähköisesti tai viety Kelan luukulle niin sillä ei ainakaan kovin suurta merkitystä ole asian käsittelyaikaan, sähköinen saattaa olla nopeampi.
        Hoidan kaikki asiat sähköisesti jos mahdollista. Nopeimmillaan asumistukipäätös on tehty samana päivänä ja tarkistuksen peruste silloin oli muutto vuokralta omistusasuntoon ja eri maakuntaankin. Viimeksi meni 2 päivää vaikka ylimääräisten yhtiövastikkeiden vuoksi joutuivat tekemään neljä päätöstä.
        Monikaan ei hae tarkistusta asumistukeen silloin jos tulee vaikka ylimääräinen yhtiövastike, jos se on yli 50€ niin kannattaa hakea. Minulla oli viime vuonna 2 kpl 130€ ylimääräistä yhtiövastiketta (kesä ja lokakuussa) ja sain niiltä kuukausilta asumistukea 40€ enemmän kun muilta kuukausilta, siksi tekivät nuo neljä päätöstä ja tekivät ne kaikki kerralla.

        Tuossa eläkkeensaajan asumistuessa on näköjään erilaiset perusteet asumistuen tarkistamiselle kun yleisessä asumistuessa.
        https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2007/20070571#L2P17

        Asumismenojen osalta tuo on " huomioon otettavat vuosittaiset asumismenot ovat alentuneet tai nousseet vähintään 147 euroa ".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 69
      1350
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe