Ostaako tai haluaako joku vanhoja kameroita

Harrastaa

Ostaako kukaan vanhoja perinteisiä filmikameroita . Aikoinaan ne oli hyviä ja käyttökelpoisia Nikonia ja järeämpää suuremman koon kameroita ja optiikkaa. En oikein tiedä voisiko optiikasta tuunata digikameroille objektiiveja eli sopisko yhteen en ole kokeillut. Mutta lasitavaraa on monta pakkilaatikkoa. Heitänkö pois vai voiko joku vielä käyttää. Ennen ne maksoi useamman kymppitonnin. Nyt ei kai mitään. Mutta edelleen ne ovat ihan ok kameroita . Harrastaakohan joku vielä filmille kuvaammista. Ei varmaan kukaan vastaa, mut vaikea olis heittää veks.

12

2750

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nikonni

      Mullakin on sellainen Nikon a tai f 1 kaikilla mukavuuksilla.

    • niikkon
    • adapteri_aatu

      "En oikein tiedä voisiko optiikasta tuunata digikameroille objektiiveja eli sopisko yhteen en ole kokeillut".

      Kyllä noita vanhoja filmikameroiden objektiiveja ( Nikkorit, Canon FD, Olyn Zuikot jne) voi käyttää huoletta peilittömissä ( Sony, Fuji, Canon etc) adapterien kanssa.

    • Anonyymi

      Väittävät maikkarin netissä, että vanhat filmikamerat ovat arvossaan tänä päivänä:
      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/loytyyko-sinulta-joku-naista-aarteista-vanhat-filmikamerat-myyvat-kuin-haka-moninkertaisesti-kalliimpi-kuin-uutena/8286372

      Koskeekohan tuo taas vain jotain harvinaisia kameramalleja mitkä oli uutena niin kalliita, ettei niitä ole kuin harvoilla alunperinkään.
      Liekö tavallisella filmipokkarikameralla mitään arvoa vieläkään, esim. itsellä on vm. 1994 Polaroid filmipokkari kaapissa tallessa.

      • Anonyymi

        Jostain harvinaisuudesta voidaan maksaa paljonkin, mutta perusjärkkäreistä, kalleimmistakin ammattimalleista, saa vain jokusen kympin.

        Vanhoja optiikoita voi käyttää kyllä uudemmissa digikameroissa, mutta aika kömpelöä se on. Käsitarkennus, voi olla, että automaattihimmennintäkään ei ole, eli joko tarkennetaan ensin, sitten himmennetään, tai optikka on koko ajan täydellä aukolla. Ei oikein vastaa nykyajan vaatimuksia. Voi toimia maisemakuvauksessa ja makrona, ei tilannekuvauksessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jostain harvinaisuudesta voidaan maksaa paljonkin, mutta perusjärkkäreistä, kalleimmistakin ammattimalleista, saa vain jokusen kympin.

        Vanhoja optiikoita voi käyttää kyllä uudemmissa digikameroissa, mutta aika kömpelöä se on. Käsitarkennus, voi olla, että automaattihimmennintäkään ei ole, eli joko tarkennetaan ensin, sitten himmennetään, tai optikka on koko ajan täydellä aukolla. Ei oikein vastaa nykyajan vaatimuksia. Voi toimia maisemakuvauksessa ja makrona, ei tilannekuvauksessa.

        Eli filmipokkareista ei kannata edes puhua, eli koko uutinen oli taas ihan höpöhöpöä ja väärin otsikoitu, vain kalliit ja harvinaiset kameramallit ovat arvokkaita, mutta niinhän kaikki muukin uutena kallis ja siitä johtuen vanhana harvinainen. Varmaan filmipokkaritkin ovat jo tänä päivänä harvinaisempia kuin aikoinaan uutena, mutta kun on tusinatuote, halpaa suursarjatuotantoa, niin ei ole arvoa vanhanakaan vaikka olisi maailman ainoa jäljellä oleva kappale...

        Järkkäriä mulla ei ole vieläkään, pelkkä digipokkari ja puhelimen kamera. En pysty hyväksymään järkkärien hirvittäviä hintoja pelkkään harrastelukuvaukseen.


    • Anonyymi

      Ostaa. Ei maksa paljoa. Kameratori mm. ostaa. Sillä on liikkeet Tampereella ja Helsingissä.

    • Anonyymi

      Torille perustat wanhanajandigipirttikirppiksen...

    • Anonyymi

      Sehän on nyt muotia kuvata /kerätä filmikameroita:

      Löytyykö sinulta jokin näistä aarteista? Vanhat filmikamerat myyvät kuin häkä – "Moninkertaisesti kalliimpi kuin uutena". 11.11.2021. Kameratorin perustaja ja toimitusjohtaja Jussi Lehmus kertoo, että aktiivisten filmikuvaajien kanta on kolminkertaistunut Suomessa viime vuosina. – Kamerat ovat muotia. Kukaan ei enää absoluuttisesti keräile kameroita, mutta niitä ostetaan ihan ilosta, Lehmus kertoo.

      Tämän hetken trendikkäin kamera on Olympus MJU ll. Sen hinta liikkuu kolmensadan euron paikkeilla, vaikka vielä vuonna 2005 sen sai kaupasta satasella.
      Toinen tällä hetkellä trendikäs kamera on Contax T2. Sen voi saada itselleen noin 1 500 eurolla. – Se oli ennen muutaman satasen, kunnes Kardashianin siskokset kävelivät Contaxit kädessään Met Gaalaan.

      • Anonyymi

        mitä vaan Kardaaniakselit tekevätkään, sitä lammaslauma seuraa perässä... :/


    • Anonyymi

      Aloittajallahan saattaa olla vaikka kymmenientuhansien aarre hyppysissään.

      Riippuu tietysti kuinka noita on säilytetty.

      Autotalli yms. kylmä eli lämmittämätön varastotila ei sovi kameroidenkaan säilytykseen. Vaihteleva kosteus ja lämpötila tuhoavat pian elektroniikan ja muutakin.

      Hyönteiset yms. elikot ei myöskään saisi päästä asustelemaan laitteissa.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3148
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1507
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1093
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      143
      1029
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      931
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      868
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      852
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      836
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      138
      767
    Aihe