Datanomiksi?

Datanomi6384

Onko järkeä hakea nyt 9-luokan jälkeen omniaan datanomiksi ohjelmisto puolelle? Pääseekö koulutuksen jälkeen helposti opiskelemaan esimerkiksi amk:hon? Olen kuullut, että datanomi-koulutus on pelkkää cs lanittamista.

11

117

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MasentunutDatanomi

      Tämä. Oli. Elämäni. Isoin. Virhe.

    • PaskaPalkka

      SINUA HAUKUTAAN. PASKOTAAN KOULUSSA. SINULLE TULEE MASENNUS



      Paska palkka



      Tappaisin itseni jos olisin datanomi

    • ede

      Tuolla asenteella ei kannata edes yrittää.
      Mene lukioon.
      Käy puhumassa opon kanssa mahdollisuuksistasi.

    • kouluunvain

      Itse sysadmin (datanomi) ja palkka 3200/kk, 21v, hyvin tällä pärjäilee tässä iässä !

      • Anonyymi

        Entä tulevaisuus?
        Ulkoistetaanko pian?
        Mitä töitä luulet tekeväsi 30-40 vuoden päästä?

        IT-ala on paskin mahdollinen ala, varsinkin nykyaikana ja jos olet jokin tekninen kyhääjä.


    • pillu6666666

      Joo

    • atk-suunnittelija

      Jos ette tiedä, niin nimike datanomi on otettu uusiokäyttöön. Sen tekivät viranomaiset huolimatta vanhojen datanomi-tutkintojen suorittaneiden vetoomuksesta.

      Nykyään datanomi on melko lyhyen kurssituksen käynyt ja ilmeisesti päässyt opiskelemaan paljon heppoisemmin perustein kuin 80-luvulla. En tiedä, milloin vanhanmalliset viimeiset datanomit valmistuivat. Heillä oli todella tiukka karsinta ATK-instituuttiin Helsingissä. Ehkä vajaa 5% hakijoista pääsi sisään.

      • Anonyymi

        "datanomi on otettu uusiokäyttöön. Sen tekivät viranomaiset huolimatta"

        Olisiko ollut samaan aikaan kun opistoista tehtiin ammattikorkeakouluja?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "datanomi on otettu uusiokäyttöön. Sen tekivät viranomaiset huolimatta"

        Olisiko ollut samaan aikaan kun opistoista tehtiin ammattikorkeakouluja?

        Kuulin tämän faktan työkaveriltani, joka oli ATK-instuutista Helsingistä valmistunut datanomi. Vielä muutama vuosi sitten tehtiin yhdessä alan hommia.

        Pikkuisen ärsyttää tuo AMK-tyyppien hekselin paukutus. Sitä ollaan niin vitusti yliopistotutkinnon suorittaneita että! Moneen pikkukaupunkiinkin on ilmestynyt oppilaitoksia, jotka käyttävät nimitystä ... University of Applied Sciences. - Juoskoot mutkalle, sanon minä kauan sitten oikean yliopistotutkinnon suorittaneena.


    • Anonyymi

      Itse täällä nyt opiskelemassa datanomiksi. Ei ole enää pelkkää pelailua, duunia pitää tehdä mutta paskaa duunia. esim powerpoint ja word tehtäviä. Ei olla ensimmäisellä vuodella vielä tehty mitään, vaikka syksy nyt onkin. Luvattiin tietokoneiden rakentamista, kokoamista jne. Kyllä meillä ensimmäisellä ja tokalla viikolla on saanut pelata jos tehtävät on tehty. En tiedä onko tässä itsekään järkeä, kun pelikoodaus olis se motivaatio mutta en tiedä pääseekö täältäkään sinne alalle heti. Jos kiinnostaa jonneilu ja 6h joka päivä tietokoneella istuminen niin alalle vaan.

      • Anonyymi

        Olet ollut oppilaitoksella tästä kirj.pvm:stä päätellen vasta alle kaksi viikkoa. Teitä tuskin pelotellaan maailman vittumaisilla algoritmeilla, kuten yliopistossa joskus 80-luvun alussa. Siellä HY:ssä aineopinnoissa (Cl-taso) luennoitsija oli kaverini mukaan esitellyt jotain algoritmia, jonka joku oli kehitellyt väitöskirjaansa varten ulkomailla. Toivottavasti ei vaadittu tuon ymmärtämistä niin hyvin, että olisi se pitänyt kirjoittaa jonain koekysymyksen vastauksena esim. kolmen tunnin välikokeen aikana yhtenä neljästä tehtävästä!

        Jotkut väittävät, että AMK-opiskelijoiden taso on huonompaa kuin vanhoissa tekn.opistoissa. Koulukaverini muinaisuudesta on ollut yliopettajana kaupungissa X ja kertoi uskomattoman huonosta matemaattisesta osaamisesta. AMK-opiskeluaika lienee 4 vuotta eli laajempi kuin vanha opistotaso, mutta oikeasti miten muu taso(?).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4568
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3493
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2764
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2701
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2093
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      106
      1307
    Aihe