Pohjola RPG

PohjolaRPG

Pohjola on vuonna 2018 perustettu koiraeläimillä pelattava aloittelijaystävällinen ja pelaajalähtöinen foorumiroolipeli, jossa myös chatpelimahdollisuus Discordissa. Pelissä seikkaillaan jylhissä pohjoismaisemissa maailmassa, jossa ihmisiä ei ole koskaan ollutkaan ja muinaiset luonnonuskonnot - kuten Kalevala - ovat heränneet henkiin. Elementtien voimat sekä erilaiset taiat ovat voimakkaasti läsnä kolmen haltijalauman - Tulen-, Veden- ja Metsänväen myötä. Lisäksi oma lusikkansa sopassa on myös laumattomilla, joiden on pärjättävä taikuutta vastaan asein ja haarniskoin. Lisää mausteita peliin tuovat lukemattomat muinaisuskoon perustuvat uskomukset, olennot ja tapahtumat.

Pelaajien ei ennestään tarvitse tuntea Kalevalaa taikka muinaisuskontoja, mielenkiinto aihetta kohtaan on tärkeintä. Pohjolassa pelaamisen voikin ajatella mukavan harrastuksen lisäksi olevan myös antoisaa ja opettavaista oman muinaishistorian tutkiskelua! Kaksi kärpästä yhdellä iskulla! ;)

Tervetuloa tutustumaan Pohjolaan, pelissä tavataan!

http://pohjolarpg.net

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        87
        1724
      2. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        85
        1232
      3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        110
        1123
      4. Tunnistebiisi

        Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
        Ikävä
        68
        915
      5. Taidat tykätä linnuista paljon

        Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
        Ikävä
        102
        884
      6. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        818
      7. Miks käyttäydyt noin?

        Välttelet kaikkia kohtaamisia...
        Ikävä
        47
        731
      8. Ei sun tarvi jännittää enää

        en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
        Ikävä
        36
        722
      9. Olen huolissani

        Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
        Ikävä
        47
        671
      10. Minkälainen ääni mulla on mies

        Sinun mielestä?
        Ikävä
        33
        663
      Aihe