E.Orlandi/v.1983Vatikaani

korppiatri1

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006025094.html

Päätin laittaa avauksen tänne tästä jo ikivanhasta jutusta, ja silläkin uhalla, että harvemmin täällä käydään ulkomaisista katoamisista kovinkaan vilkasta keskustelua.
Kuitenkin Emanuela Orlandin jo 1983 tapahtunut katoaminen on saanut viimeisen vuoden aikana taas uusia piirteitä, ja lisäksi Vatikaani katomispaikkana on kovin harvinainen. Lisäksi Orlandin katoamiseen liittyy niin paljon huhuja ja outojakin piirteitä, että luulisi monia salaliittonälkäisiä ainakin juttu kiinnostavan, vaikka enemmän raadollisia syyt saattavatkin olla.

Emanuela Orlandi katosi siis kesäkuussa 1983 Vatikaanista, hän lähti musiikkitunnille, eikä palannut koskaan. Monesti on epäilty että hän joutui jonkin "yhteiskunnan eliitin" jäsenistä koostuvan seksikultin vangiksi, ja tällä linjalla on mm.Orlandin perheen asianajajan mukaan jopa perusteita. Myös mm.mafiaa, eri maitten salaisia palveluja ja silloista Italian vapaamuurareiden P2 - looshia (joka suunnitteli vallankumousta, joka johti vapaamuurariuden kieltämiseen maassa) on epäilty olleen Orlandin katoamisen takana. Tyttö oli kadotessaan vain 15 vuotias, ja perhe asui Vatikaanissa, Orlandin isä toimi Vatikaanissa poliisina.

Viime kesänä eli yli 35 vuotta katoamisen jälkeen Orlandin perhe sai enkelipatsaasta otetulla valokuvalla varustetun kirjeen, jossa luki salaperäisesti "katsokaa sieltä minne enkeli osoittaa". Tätä hautaa on toistaiseksi tutkittu vain pintapuolisesti. Voisiko kyse olla oikea vihje, joka tapauksen ratkaisisi, ja selviääkö koskaan mitkä olivat todelliset syyt 15v vatikaanilaistytön katoamiseen??!!

10

225

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eräjanne

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e15b2106-4dfd-4529-ae68-2d1f0e82285a

      Kuinka paljon Italian katolilainen yms.kulttuuri sitten salaa?! Ent.pääministeri Berlusconi (joka muistetaan takavuosilta mm.suomalaisen ruuan mollauksestaan) on taas kohun keskellä, ja tällä kertaa tapaukseen liittyy myöskin hämärä marokolaistaustaisen mallin kuolemantapaus.

      Tapauksen yhdistää (todennäköisesti) Orlandin katoamiseen alaikäisten hyväksikäyttö, ja kuka tietänee miten järjestelmällistä se Italiassa oli/on nyttenkin?! Ja esim.Berlusconi on asemallaan saanut yleensä oikeudenkin puolelleen, miten paljon siis isokenkäisten vastaavista rikoksita vaietaan, jos todistajiakin saaneet tapaukset päättyvät tavalla tai toisella ilman tuomioita?!

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006161842.html

      Ovat antanet Vatikaanista luvan avata hautoja, joiden on vihjattu kenties olevan Orlandin viimeinen leposija.
      Usein on totta tosiaan suomalaisissa jutuissa mainittu Orlandin isän toimineen Vatikaanissa poliisina, mutta tässä jutussa kerrotaan, että oli Vatikaanin pankissa, kumpi lienee tässä oikea ammatti!?
      Kiintoisa tapaus joka tapauksessa, ja jos tämä joskus ratkeaa, niin ties mitä muuta salattua voi paljastua samalla kertaa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006187539.html

      Ei ole löytynyt vieläkään 1800 lukua tuoreempia luita.
      Mitenhän olisi jos Vatikaani laittaisi arkistojensa oheen haudatkin sellaiseen järjestykseen, että voisi tietää kuka siellä lepää ja missäkin??

      • Anonyymi

        Näitä hautoja on kunnostettu satojen vuosien aikana,ja silloin luut siirretään haudasta puhdistettavaksi. Eiköhän tämänkin hautatarinan takana ole joku teinijekku, teinit lukeneet tarinan ja siitä intoutuneet keppostelemaan uhrin läheisiä.


    • Anonyymi

      Pitäisi teineille sitten olla tarkkaa tietoa Vatikaanin haudoista.

      Ei kyllä mielestäni teinit norkoilee jossain ihan muualla kun Vatikaanin hautausmaalla. Luulen kuitenkin että takana on joku taho, joka luuli tietävänsä jotakin, mutta kaiketi arvaus ei sitten mennytkään ihan oikeaan.
      Toisaalta jos tietoa olisi (viestin lähettäjällä), niin olisi ehkä voinut muutakin paljastaa Orlandin oikeasta kohtalosta. Luulisi että olisi jotain muutakin sitten tiennyt.

    • Anonyymi

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/0aa9c025-0bc5-4b16-91f1-e8ec55411ddb

      Italian kenties tunnetuinta katoamistapausta jaksetaan vielä pitää yllä. Ja omaisetkin toivovat, että tapaus vielä ratkeaisi.

      Nykyisin on Vatikaanin virallisena linjana läpinäkyvyys. Paljonkohan on Italiassa kaikkiaan esim.noilta ajoilta tuonikäisiä kateissa?! Jutussahan mainitaan myös Mirella Gregorin, joka katosi 40 päivää ennen Orlandia ...

    • Anonyymi

      Dniprossa kuoli eilen ainakin 10 ihmistä.
      Yksi kuolleista oli 15-vuotias tyttö...

    • Anonyymi

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009616845.html

      Uutta kertomusta Emanuela Orlandin katoamisesta. Netflix - sarjassa mm.lapsuudenystävä kertonut Emanuelan joutuneen jonkun "Paavin läheisen" ahdistelemaksi.

      Tapauksen selviämiseen johtavat todisteet ovat kuitenkin suurista kohujutuista huolimatta antaneet toistaiseksi odottaa.

    • Anonyymi

      Tuon iltasanomien jutun mukaan tyttö oli vihainen kun lähti koska veli ei ollut vienyt häntä huilutunnille. Samalla tavalla siis vihapäissään lähti kuin ristikangaskin kotoaan. Mitähän teinin aivoissa silloin tapahtuu, ottaako riskejä ja hyppää jonkun tuntemattoman kyytiin?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      165
      2687
    2. 84
      1167
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      868
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      88
      721
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      103
      632
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      53
      588
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      562
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      518
    Aihe