synnytys ekks:ssa...

edessä päin...

Olisko kellään kertoa kokemuksia synnyttämisestä lappeenrannan keskussairaalassa? Hyviä tai huonoja? Millainen henkilökunta? Saitko paljon neuvoja mm. lapsen hoidosta? Millainen kuva jäi yleensä koko tapahtumasta?

6

1713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m.l

      Synnytin maaliskuussa 2000 kauniin tyttövauvan..ruuhkaaikaan siellä sitten itkettiin ja huudettiin kipulääkettä käytävällä kuunnellen eräästä synnytyshuoneesta sitä mikä oli itsellä vasta alkamassa.Sain kohta sitä kipulääkettäkin kun tuntui siltä että räjähtää..mutta kun vihdoin kiireinen kätilö tuli mua hakee synnytyssaliin ja kävin pitkälleni sänkyyn sain jo heti alkaa ponnistaa ja sieltä se tyttökin tuli.
      Varsinainen kätilö oli tosi ihana mitä nyt siitä tilanteesta kaikkine ilokaasuine on päähän iäksi painunut ja eihän hän sille mitään voinut että jouduin käytävällä niin kauan seisomaan mitä tuskin kovin useasti sattuu.
      Nuorena synnyttäjänä synnytyksen jälkeen tuleva mielentila oli kovin herkkä tuntu siltä että kaikki hoitajat katsovat tekemisiäni hyvin tarkkaan esim.vauvan sängyssä vauvalassa on sellanen tietokortti missä lukee vauvan tiedot ja äidin ikä ja sitä ikää en löytänyt monestakaan muusta sängystä paitsi oman lapsen sängyssä oli ikäni kohdalla19vuotta.
      Kaverini sai kanssa lapsen 19vuotiaana ekks:ssa ja häntä yritettiin kahteen kertaan saada katsomaan ehkäisyvideota josta olemme vieläkin aivan ymmällä et niiku mitä vit.....
      On siellä niitä ihaniakin hoitajia ketkä kohtelee tosi hyvin ja välittävästi..mutta ite oon tyytyväinen et pois sieltä pääsin 3päivän jälkeen!

    • äiti -03

      Olin synnyttämässä -03 syksyllä.Minusta kaikki meni suhtkoht hyvin.Kivunlievitystä ei oikein kyselty enkä osannut itsekkään oikei pyytää niin synnytys meni läpi pelkällä ilokaasulla.
      Hoitajilla oli kiire kaiken aikaa koska vauvoja syntyi saman yön aikana 10!
      Kohta on uusi synnytys edessä,menen ihan hyvillä mielin nytkin synnyttämään.

    • äippä

      Miulla tuntuu olevan sama aikataulu äiti-03n kanssa:)Tässä ois muutama viikko LAhan.

      Sieltä synnytysosastolta ei ole huonoja kokemuksia. Oltiin yö tarkkailuhuoneessa ihan kaksin avokin kanssa (kotiin ei laskettu oli vesiä menny)ja aamulla käynnistysten kera synnytyssaliin. Epiduraali tuli heti ku pyydettiin! Vaikka sillonki tosi kova ruuhka oli (kauhee ensi synnyttäjän kuunnella toisten huutoja!).
      Siellä vauva-puolella sen sijaan oli yks sellanen vähän vanhempi hoitsu TOSI inhottava. Oli aina vaan yöllä. Muuten oikein hyvät muistot jäi. Miuta ainaki opastettiin imetyksessä hirmu kovasti. En nyt niin muita hoitovinkkejä muista. Kylvetys opetetaan kuitenki.

    • Anonyymi00004
      UUSI

      Olisiko kenelläkään tuoreempia kokemuksia? Minkälainen henkilökunta? Saako helposti perhehuoneen? Millaisia käytäntöjä synnytyksissä yms?

    • Anonyymi00005
      UUSI

      Oon tykännyt synnytellä, kaikki mennyt hyvin. Nyt nuorin tosin huostaanotettu ja oon paksuna uudelle kundille. Ex kusipäälle on nyt sit lähestymiskielto.

    • Anonyymi00006
      UUSI

      No niin…😂

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe